PDA

Zobacz pełną wersję : Jan Paweł II we wspomnieniach i anegdotach



Natasza
28-04-2011, 11:35
W październiku 1978 roku kardynałowie wybrali na papieża człowieka niepospolitego - o wielkiej inteligencji i wspaniałym poczuciu nieco złośliwego humoru, człowieka pełnego energii i uwielbiającego sport. Ktoś taki nie mógł pomieścić się w sztywnej, watykańskiej etykiecie.



Watykan musiał przyzwyczaić się do harcerskich śpiewów na pl. św. Piotra, do papieża, który nie da się nosić w lektyce, chętniej wkłada górskie traperki niż eleganckie trzewiki, i który stroi sobie żarty z siebie i swoich współpracowników.
se.pl

Natasza
28-04-2011, 11:36
Najprzystojniejszy!
Podczas wizytacji kard. Wojtyły w jednej z parafii przejęta rolą gaździna zamiast zwrócić się "najdostojniejszy Ojcze Kardynale", powiedziała: "najprzystojniejszy". Wojtyła spojrzał na nią z błyskiem w oku i odpowiedział: - No, coś w tym jest.

Natasza
28-04-2011, 11:37
Po wykładach
Kiedyś kard. Wojtyła przyjechał z wykładem do seminarium duchownego w Tuchowie. Ciekawszy od wykładu okazał się jednak sposób, w jaki przebył parę pięter między aulą a refektarzem: usiadł na poręczy schodów i... zjechał.

Natasza
28-04-2011, 11:37
Świnia jestem
Kard.Wojtyła przyjechał na pogrzeb sufragana częstochowskiego w ostatniej chwili. Witając się ze zgromadzonymi biskupami, jakoś pominął biskupa z Siedlec. Gdy się spostrzegł, wrócił i powiedział: - Świnia jestem, nie przywitałem księdza biskupa!

Natasza
28-04-2011, 11:38
Starzejemy się
Jeden z biskupów zagadnął papieża: - No cóż, starzejemy się, Ojcze Święty... Papież odparł: - Tak, ale ja od nóg.

Natasza
28-04-2011, 11:38
Opaleni kardynałowie
Pod koniec pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. upływającej w niemiłosiernych upałach papież oznajmił, że jej pierwszy efekt jest już widoczny.
- Opalili mi się wszyscy kardynałowie - powiedział.

Natasza
28-04-2011, 11:39
Szklana klatka
Wkrótce po zamachu zaczęto wozić Jana Pawła II w oszklonym samochodzie, tzw. papamobilu. To go bardzo irytowało. - On zmniejsza ryzyko. Nic na to nie poradzimy, że się lękamy o Waszą Świątobliwość - przekonywano papieża. - Ja też - odpowiedział Ojciec Święty - niepokoję się o swoją świątobliwość.

Natasza
28-04-2011, 11:39
Szef za blisko
Podczas podróży samolotem Ojciec Święty miał kłopoty żołądkowe. Lekarz zaproponował kilka kropel koniaku. Papież zapytał wtedy, na jakiej są wysokości. Lekarz poszedł zapytać. Wrócił i i podał wysokość. Wtedy Ojciec Święty wzniósł rękę do góry i powiedział: "Nie mogę. Szef za blisko".

Natasza
28-04-2011, 11:40
Obowiązki wzywają
Jan Paweł II do odwiedzającego go polskiego księdza:- Poczekaj chwilę na mnie, muszę trochę popapieżyć.

Natasza
28-04-2011, 11:40
Nie wódź na pokuszenie
Papież przyjmował jednego z narciarskich mistrzów świata, który ofiarował mu... narty. "I nie wódź nas na pokuszenie - usłyszał wtedy ów sportowiec. - Bo jeszcze zjadę w dolinę i co będzie? Nowe konklawe".

Natasza
29-04-2011, 20:15
Rewelacyjnie jeździł na nartach, lubił ciasto brzoskwiniowe i prosił, by nie mówić do niego "Wasza Świątobliwość", tylko Karol - wspomina włoski instruktor narciarstwa Lino Zani, który gościł przed 30 laty Jana Pawła II w Alpach.

Natasza
30-04-2011, 07:43
Joaquin Navarro-Valls, rzecznik Jana Pawła II przez 21 lat, w wywiadzie dla madryckiego dziennika "ABC" wspomina, że papież nigdy nie powiedział mu, by czegoś nie komunikował. Navarro-Valls
Na pytanie o najniebezpieczniejszą podróż rzecznik Jana Pawła II odpowiedział, że była to prawdopodobnie wizyta w Sarajewie, która opóźniała się ze względów bezpieczeństwa. Na krótko przed lądowaniem zakomunikowano nam, że Jan Paweł II nie będzie mógł przejechać przez miasto papamobilem, lecz trzeba będzie dotrzeć do centrum miasta śmigłowcem, ponieważ siły ONZ-owskie odkryły wielką ilość ładunków wybuchowych pod mostem. Powiedziałem o tym papieżowi, a on zapytał, czy na trasie przejazdu zgromadzili się ludzie. Odparłem twierdząco i usłyszałem w odpowiedzi: "Więc robimy wszystko, jak było pierwotnie zaplanowane.

Natasza
30-04-2011, 08:38
Rzymianie mówią o Janie Pawle II „nasz papież"

Natasza
30-04-2011, 08:48
Jan Paweł II to jedyny papież w historii, który brał udział w tym, co dziś nazywamy konferencjami prasowymi - wspomina wieloletni korespondent watykański telewizji ABC, Bill Blakemore. Amerykanin, który obok innych swoich obowiązków 27 lat spędził obsługując pielgrzymki Jana Pawła II, wspomina na stronach portalu religia.tv, że "stosowna okazja", by porozmawiać z papieżem, "była zawsze na wysokości 10 tys. metrów, podróżując do jakiegoś kraju".
Mogliśmy go pytać o wszystko – o seks, narkotyki i rock-and-rolla, o to jak to jest być papieżem, o teologię wyzwolenia, filozofię egzystencjalną, kuchnię hiszpańską... I tak robiliśmy - po prostu o wszystko go pytaliśmy.

Natasza
30-04-2011, 08:49
Pewnego razu w samolocie, młody dziennikarz, zaskoczony tym, że Jan Paweł nauczył się dwóch języków od czasu kiedy został papieżem, zapytał go: "W jaki sposób udaje się Ojcu Świętemu nauczyć tych wszystkich języków!?"

"Wiesz," powiedział Papież, zastanawiając się przez chwilę, "Kiedy podchodzę do nowego języka, myślę sobie - Nie wszystko złapię - ale złapię choć część!". Wszyscy się uśmiechnęliśmy - tak mądre to były słowa.

Natasza
30-04-2011, 08:50
Były i śmieszne momenty, kiedy na przykład przy schodach samolotowych na pasie do lądowania, w środku Afryki blisko miasta Kisangani, przywitała dziennikarzy niezwykle rytmiczna muzyka - kobiecy chór oraz zespół instrumentów dętych. Trudno było przy niej nie zatańczyć.
I tak: dziennikarze, dyrygent zespołu i papież radośnie tańczyli ku zaskoczeniu miejscowych dygnitarzy.
http://www.tvn24.pl/12691,1700962,0,1,z-papiezem-na-10-tys-metrow-moglismy-pytac-o-wszystko,wiadomosc.html

Natasza
30-04-2011, 08:55
Wspomina Arturo Mari

- Zawsze podążałem za nim. Stałem metr od niego. Nigdy się nie zdarzyło, by papież nie chciał być fotografowany. Mam doświadczenie fotografowania sześciu papieży przez 51 lat. To był jedyny pontyfikat, kiedy mogłem fotografować absolutnie wszystko - wspomina Mari. - W pewnym momencie zacząłem żyć w symbiozie z Ojcem Świętym, z jego pracą. On emanował swoją charyzmą i moim zadaniem było uchwycenie tego na fotografiach. Był bardzo fotogeniczny przez naturalność swoich ruchów .

Mari wspomina też moment, gdy spotkał się z papieżem na 8 godzin przed jego śmiercią. - To był najpiękniejszy moment w moim życiu. Wszedłem do apartamentu papieża. Nie było tam żadnych kroplówek, Ojciec Święty leżał na boku. Odwrócił się do mnie z uśmiechem, miał szeroko otwarte oczy. Padłem na kolana, pogłaskał mnie po twarzy i powiedział tylko: "Arturo, dziękuję" - mówi Mari.

Natasza
30-04-2011, 09:04
Te jego żarty w Licheniu, gdy tłum krzyczał: "Zostań w Licheniu", a on mówi: "Co wołacie? Zostań ty leniu?" I tak sobie podżartowywał z tego kultu.
Ks. Adam Boniecki

Natasza
30-04-2011, 09:48
Wywiad "wspominkowy" z Ks. Adamem Bonieckim
http://www.rmf24.pl/raport-beatyfikacja/fakty/news-ks-boniecki-zawsze-wiedzielismy-ze-to-wielki-przyjaciel,nId,337483

Natasza
30-04-2011, 10:05
16 czerwca 1999 r., Wadowice


– Tam była księgarnia, a tam cukiernia – wspomina wyraźnie wzruszony Papież, rozglądając się po wadowickim rynku. – Po maturze chodziliśmy tam na kremówki – wyznaje łamiącym się głosem i się uśmiecha.
Zdjęcie tego uśmiechu obiegło świat. – Jak myśmy to wszystko wytrzymywali, te kremówki po maturze – ciągnie rozbawiony. Na śpiew tłumu „Sto lat!” ripostuje: – To jest łatwiej wyśpiewać, niż wykonać. – Pomożemy! – odkrzykują ludzie

Natasza
30-04-2011, 13:29
- To był człowiek z wielką charyzmą. Pierwszy przywódca religijny o zasięgu światowym. Tego nigdy w historii nie było.
- Jan Paweł II miał bezpośredni kontakt z - tym, czego nikt z nas do końca nie rozumie, a co nazywamy Bogiem
powiedział Zbigniew Brzeziński.

Natasza
30-04-2011, 13:31
Wspomnienia Zbigniewa Brzezińskiego
Profesor Zbigniew Brzeziński poznał papieża w połowie lat 70. Karol Wojtyła przyjechał wtedy z wykładem na Uniwersytet Harvarda w Bostonie. - Po odczycie podszedłem do niego i przedstawiłem się. On natychmiast zareagował bardzo ciepło i bezpośrednio mówiąc: dużo o Panu słyszałem, chodźmy na herbatę - mówił profesor Brzeziński korespondentowi Polskiego Radia w Waszyngtonie. W ten sposób nawiązała się znajomość, która trwała prawie 20 lat.

16 października 1978 roku, gdy świat dowiedział się o wyborze papieża Polaka, prezydent Jimmy Carter zapytał Zbigniewa Brzezińskiego, co sądzi o tej nominacji. - Powiedziałem mu z entuzjazmem, że to doskonały wybór - ksiądz robotnik, ksiądz młodzieży, ksiądz przebojowy, ksiądz o dużej charyzmie - przypominał Zbigniew Brzeziński.
Wieczorem tego samego dnia prezydent USA został zapytany przez dziennikarzy, co sadzi o nowym papieżu. Odpowiedział w sposób zaskakujący dla swojego doradcy - Myślałem, że z krzesła spadnę, bo Carter odpowiedział, że to świetny wybór i że papieżem został bliski, osobisty przyjaciel profesora Brzezińskiego. Obawiałem się, że jak to dotrze do papieża to pomyśli on sobie, że jestem jakimś blagierem i że się pozuję na jego osobistego przyjaciela - dodał Zbigniew Brzeziński.
Polskie Radio

Natasza
02-05-2011, 12:09
Kierowca kard. Karola Wojtyły: On był dla mnie jak ojciec

Bardzo go szanowałem. Starałem się, żeby samochód, którym jeździliśmy, zawsze był sprawny. Po wyjeździe do Rzymu prowadził ze mną korespondencję. Ostatni list papieża dostałem od kard. Dziwisza dzień przed śmiercią Jana Pawła II. On zawsze był dla mnie człowiekiem świętym. Podczas mszy beatyfikacyjnej nie mogłem przestać płakać - powiedział Mucha.

Natasza
04-10-2011, 20:37
1978
16 X - Wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża. Godz. 19.20 - pierwsze wystąpienie publiczne i błogosławieństwo "Urbi et Orbi".

17 X - Pierwsze radiowo-telewizyjne orędzie "Urbi et Orbi"; wizyta w poliklinice Gemelli u chorego przyjaciela - biskupa Andrzeja M. Deskura.

22 X - Uroczysta inauguracja pontyfikatu na placu św. Piotra.

3 XII - Zapoczątkowanie wizytacji parafii rzymskich.

11 XII - Orędzie do Sekretarza Generalnego ONZ w 30. rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Człowieka Wolność religijna podstawą praw ludzkich.

Natasza
04-10-2011, 20:37
1979
1 I - Orędzie na XII Światowy Dzień Pokoju Osiągniemy pokój, wychowując do pokoju.

6 I - Konsekracja nowego metropolity krakowskiego Franciszka Macharskiego w bazylice św. Piotra.

25 I-1 II - Pierwsza podróż do Meksyku i na San Domingo.

15 III - Ogłoszenie encykliki Redemptor hominis, poświęconej Zbawczej Misji Chrystusa.

13 IV - Pierwsze nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Koloseum.

31 V - Beatyfikacja przez zatwierdzenie kultu bł. Jadwigi (1374-1399), królowej Polski i apostołki Litwy.

2-10 VI - Pierwsza podróż do Polski (Warszawa, Gniezno, Jasna Góra, Kraków, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim).

28 VI - Audiencja dla delegacji Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola.

30 VI - Pierwszy konsystorz Jana Pawła II; wśród nowych kardynałów arcybiskup Franciszek Macharski.

29-30 IX - Pielgrzymka do Irlandii.

1-7 X - Podróż do Stanów Zjednoczonych (2 X - przemówienie na forum ONZ).

25 X - Ogłoszenie adhortacji apostolskiej Catechesi tradende, o przekazywaniu prawd wiary.

28-30 XI - Podróż do Turcji.

29 XI - List apostolski Inter sanctos, ogłaszający św. Franciszka z Asyżu patronem ruchu ekologicznego.

Natasza
04-10-2011, 20:38
1980
1 I - Orędzie na XIII Światowy Dzień Pokoju Prawda siłą pokoju.

2 I - List Dominicae Cenae, o tajemnicy i kulcie Eucharystii.

2-12 V - Podróż do Afryki (Zair, Republika Kongo, Kenia, Ghana, Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej).

30 V-2 VI - Podróż do Francji.

3-11 VII - Podróż do Brazylii.

20 VIII - List do kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, w sprawie strajków na Wybrzeżu.

26 IX-25 X - V Generalne Zgromadzenie Synodu Biskupów, poświęcone problematyce rodziny.

15-19 XI - Podróż do Republiki Federalnej Niemiec z okazji 700. rocznicy śmierci św. Alberta Wielkiego.

25 XI - Wizyta w dotkniętych trzęsieniem ziemi miastach Włoch: Neapolu, Potenzie i Avelino.

30 XI - Encyklika Dives in misericordia o Bożym Miłosierdziu.

16 XII - List z okazji odsłonięcia w Gdańsku pomnika ku czci ofiar Grudnia 1970.

31 XII - List apostolski Egregiae Virtutis, ogłaszający św. Cyryla i Metodego współpatronami Europy.

Natasza
04-10-2011, 20:39
1981
1 I - Orędzie na XIV Światowy Dzień Pokoju Chcesz służyć sprawie pokoju, szanuj wolność.

15 I - Audiencja dla delegacji NSZZ "Solidarność" z Lechem Wałęsą.

8 II - Audiencja dla głównego rabina Rzymu Emilio Toafa.

17-26 II - Podróż na Daleki Wschód (Pakistan, Filipiny, wyspa Guam, Japonia i USA - Alaska)

28 III - Orędzie do Polaków, skierowane do prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego Porozumienie, dialog, wytrwałość.

9 V - Ustanowienie Papieskiej Rady ds. Rodziny.

13 V - Zamach na życie Jana Pawła II.

3 VI - Powrót Papieża do Watykanu po 21 dniach pobytu w szpitalu.

20 VI-14 VIII - Ponowny pobyt w poliklinice Gemelli.

7 VII - Nominacja biskupa Józefa Glempa na prymasa Polski.

14 IX - Encyklika Laborem Exercens, o pracy ludzkiej, w 90. rocznicę encykliki Rerum Novarum papieża Leona XIII.

22 XI - Adhortacja apostolska Familiaris Consortio, o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym.

15 XII - Audiencja dla Matki Teresy z Kalkuty.

18 XII - List do przewodniczącego WRON gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

Natasza
04-10-2011, 20:39
1982
1 I - Orędzie na XV Światowy Dzień Pokoju Pokój, dar Boga powierzony ludziom.

12 II - Deklaracja Stolicy Apostolskiej w sprawie Polski, ogłoszona na konferencji KBWE w Madrycie.

12-19 II - Podróż do Afryki (Nigeria, Benin, Gwinea Równikowa, Gabon).

12-15 V - Podróż do Portugalii, m.in. do Fatimy (pielgrzymka dziękczynna za uratowanie życia w zamachu).

20 V - Powołanie Papieskiej Rady ds. Kultury.

28 V-2 VI - Podróż do Wielkiej Brytanii.

7 VI - Audiencja dla prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana.

11-13 VI - Podróż do Argentyny i Brazylii.

15 VI - Wizyta w Genewie, w siedzibie Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i w Europejskim Centrum Badań Jądrowych (CERN).

6 VIII - Powołanie Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

23 VIII - Powołanie prałatury personalnej Opus Dei.

3 X - Beatyfikacja Fra Angelico - dominikanina, wybitnego malarza.

10 X - Kanonizacja błogosławionego Maksymiliana Marii Kolbego, zakonnika i męczennika, który ofiarował swoje życie za współwięźnia w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

1-9 XI - Podróż do Hiszpanii.

Natasza
04-10-2011, 20:40
1983
1 I - Orędzie na XVI Światowy Dzień Pokoju Dialog na rzecz pokoju wyzwaniem naszych czasów.

25 I - Konstytucja apostolska Sacrae Disciplinae Leges, promulgująca nowy kodeks prawa kanonicznego.

2 II - Nominacja kardynalska arcybiskupa Józefa Glempa.

2-10 III - Podróż do Ameryki Środkowej (Portugalia, Kostaryka, Nikaragua, Panama, Salwador, Gwatemala, Belize, Haiti).

25 III - Otwarcie Świętych Drzwi i inauguracja Jubileuszu Odkupienia.

16-23 VI - Druga podróż do Polski (Warszawa, Niepokalanów, Częstochowa, Poznań, Katowice, Wrocław, Góra św. Anny, Kraków).

10-13 IX - Podróż do Austrii.

29 IX-31 X - Zgromadzenie Generalne Synodu Biskupów, poświęcone problematyce pojednania i pokuty w posłannictwie Kościoła.

22 X - Dokument Stolicy Apostolskiej Karta Praw Rodziny, skierowany do wszystkich ludzi, instytucji i władz zainteresowanych misją rodziny w świecie współczesnym.

31 X - List do kardynała Johannesa Willebrandsa, przewodniczącego Sekretariatu Jedności Chrześcijan, z okazji 500. rocznicy urodzin Marcina Lutra.

11 XII - Ekumeniczne spotkanie w ewangelicko-luterańskim kościele Christus Kirche w Rzymie z okazji 500. rocznicy urodzin Marcina Lutra.

27 XII - Wizyta w celi zamachowcy Ali Agcy.

Natasza
04-10-2011, 20:40
1984
1 I - Orędzie na XVII Światowy Dzień Pokoju Pokój rodzi się z serca nowego.

10 I - Nawiązanie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Watykanem a USA.

23 I - Podpisanie wspólnej deklaracji o pokojowym rozwiązaniu sporu terytorialnego w kanale Beagle przez ministrów spraw zagranicznych Argentyny i Chile. Mediatorem była Stolica Apostolska, dokument podpisano w Watykanie.

11 II - List apostolski Salvifici Doloris, o chrześcijańskim sensie cierpienia.

18 II - Podpisanie porozumienia w sprawie rewizji konkordatu laterańskiego z 1929 r. między Stolicą Apostolską a Republiką Włoską.

23 IV - Orędzie wielkanocne, zamykające Rok Święty.

2-12 V - Podróż na Daleki Wschód (Alaska, Korea Południowa, Papua-Nowa Gwinea, Wyspy Salomona, Tajlandia).

12-17 VI - Podróż do Szwajcarii.

6 VIII - Instrukcja Kongregacji Nauki Wiary o niektórych aspektach "teologii wyzwolenia".

9-20 IX - Podróż do Kanady.

10-12 X - Podróż do Hiszpanii, Dominikany i Puerto Rico.

2 XII - Adhortacja apostolska Reconciliatio et paenitentia, po synodzie biskupów o pojednaniu i pokucie w dzisiejszym posłannictwie Kościoła.

Natasza
04-10-2011, 20:41
1985

1 I - Orędzie na XVIII Światowy Dzień Pokoju Pokój i młodzi są razem.

26 I-5 II - Podróż do Ameryki Łacińskiej (Wenezuela, Gujana, Ekwador, Peru, Trynidad i Tobago).

30-31 III - Rzymskie obchody Międzynarodowego Roku Młodzieży, ustanowienie Międzynarodowego Dnia Młodzieży.

31 III - List do młodych całego świata z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży, obchodzonego pod hasłem "Christus Pax Nostra".

11-21 V - Podróż do krajów Beneluksu (Holandia, Luksemburg, Belgia).

25 V - Mianowanie dwóch polskich kardynałów: Henryka Gulbinowicza i Andrzeja M. Deskura.

2 VI - Encyklika Slavorum Apostoli, o Apostołach Słowian, w 1000. rocznicę dzieła ewangelizacji świętych Cyryla i Metodego.

8-19 VIII - Podróż do Afryki (Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kamerun, Republika Środkowoafrykańska, Zair, Kenia, Maroko - spotkanie z młodzieżą muzułmańską w Casablance).

8 IX - Podróż do Szwajcarii i Liechtensteinu.

3 XI - Beatyfikacja o. Tito Brandsma (1881-1942), holenderskiego karmelity zamordowanego w obozie w Dachau.

25 XI-8 XII - Nadzwyczajny synod biskupów w 20. rocznicę zakończenia soboru watykańskiego II.

Natasza
04-10-2011, 20:41
1986
1 I - Orędzie na XIX Światowy Dzień Pokoju Pokój jest wartością, która nie zna podziałów.

25 I - Na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, podczas nabożeństwa ekumenicznego w bazylice Świętego Pawła za Murami, Jan Paweł II zaprosił wyznawców wszystkich religii do udziału we wspólnych modlitwach o pokój w Asyżu.

1-10 II - Podróż do Indii.

22 III - Dokument Kongregacji Nauki Wiary Instrukcja o chrześcijańskiej wolności i wyzwoleniu.

13 IV - Wizyta w rzymskiej synagodze i audiencja dla głównego rabina Rzymu.

18 V - Encyklika Dominum et Vivificantem, o Duchu Świętym w życiu Kościoła i świata.

1-8 VII - Podróż do Kolumbii i na Wyspy Świętej Łucji.

1 X - Dokument Kongregacji Nauki Wiary O duszpasterstwie osób homoseksualnych.

4-7 X - Podróż do Francji.

27 X - Światowy Dzień Modlitw o Pokój w Asyżu (z udziałem przedstawicieli 47 wspólnot chrześcijańskich i 13 religii świata).

18 XI-1 XII - Podróż do Azji i Australii z Oceanią (Bangladesz, Singapur, Fidżi, Nowa Zelandia, Australia, Seszele).

Natasza
04-10-2011, 20:42
1987
1 I - Orędzie na XX Światowy Dzień Pokoju Rozwój i solidarność: dwie drogi wiodące do pokoju.

13 I - Audiencja dla gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

22 II - Dokument Kongregacji Nauki Wiary Instrukcja o szacunku dla rodzącego się życia ludzkiego i o godności jego przekazywania.

25 III - Encyklika Redemptoris Mater, o Błogosławionej Maryi Dziewicy w życiu pielgrzymującego Kościoła.

31 III-12 IV - Podróż do Ameryki Łacińskiej (Urugwaj, Chile, Argentyna - II Światowy Dzień Młodzieży w Buenos Aires).

31 IV-4 V - Podróż do RFN.

6 VI - Audiencja dla prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana.

8-14 VI - Trzecia podróż do Polski (Warszawa, Lublin, Majdanek, Tarnów - beatyfikacja Karoliny Kózki, ubogiej służącej, która poniosła śmierć męczeńską w 1914 r., Kraków, Szczecin, Gdynia, Gdańsk-Westerplatte, Jasna Góra, Łódź, Warszawa - beatyfikacja biskupa Michała Kozala (1893-1943), biskupa włocławskiego, zamordowanego w obozie koncentracyjnym w Dachau).

28 VI - Beatyfikacja Jerzego Matulaitisa-Matulewicza (1871-1927), biskupa wileńskiego, odnowiciela zakonu marianów, założyciela Zgromadzenia Sióstr Ubogich i Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii, Litwina.

10-21 IX - Podróż do Stanów Zjednoczonych i Kanady.

1 X - Inauguracja VII Zwyczajnej Sesji Generalnej Synodu Biskupów, poświęconej powołaniu świeckich w Kościele i w świecie 20 lat po soborze watykańskim II.

4-6 XII - Audiencja dla prawosławnego patriarchy ekumenicznego Konstantynopola Dymitrosa I i podpisanie wspólnej deklaracji.

30 XII - Encyklika Sollicitudo rei socialis, z okazji 20. rocznicy ogłoszenia przez papieża Pawła VI encykliki Populorum progressio, poświęconej problematyce społecznej.

Natasza
04-10-2011, 20:42
1988
1 I - Orędzie na XXI Światowy Dzień Pokoju Wolność religijna warunkiem pokojowego współżycia.

25 I - List apostolski Euntes in mundum, z okazji tysiąclecia chrztu Rusi Kijowskiej.

8 IV - List do kardynała Josepha Ratzingera, prefekta Kongregacji Nauki Wiary, w sprawie Wspólnoty Kapłańskiej Świętego Piusa X arcybiskupa Marcela Lefebvre'a, kwestionującego naukę soboru watykańskiego II.

7-19 V - Podróż do krajów Ameryki Łacińskiej (Urugwaj, Boliwia, Trynidad i Tobago, Peru, Paragwaj).

21 V - Otwarcie schroniska dla ubogich przy Watykanie.

31 V - Orędzie do Zgromadzenia Ogólnego ONZ zebranego na III nadzwyczajnej sesji, poświęconej rozbrojeniu (odczytane 2 czerwca przez sekretarza stanu kardynała Agostino Casaroliego).

14 VI - Spotkanie z Dalajlamą.

19 VI - Kanonizacja 117 wietnamskich męczenników z XVIII i XIX wieku.

23-27 VI - Podróż do Austrii.

28 VI - Konstytucja apostolska Pastor Bonus, o kurii rzymskiej.

2 VII - List apostolski Ecclesia Dei, wykluczający z Kościoła katolickiego arcybiskupa Marcela Lefebvre'a i jego zwolenników.

15 VIII - List apostolski Mulieris dignitatem, z okazji Roku Maryjnego, o godności i powołaniu kobiety.

10-19 IX - Podróż do Afryki (Zimbabwe, Botswana, Lesotho, Suazi, Mozambik).

8-11 X - Podróż do Francji.

16 X - Beatyfikacja o. Honorata Koźmińskiego (1829-1916), polskiego kapucyna, założyciela Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa i Sióstr Kapucynek Klauzurowych.

28 X - Światowy Dzień Modlitwy o Pokój w Rzymie w bazylice Matki Bożej na Zatybrzu - z udziałem przedstawicieli 8 wielkich religii świata oraz różnych wyznań chrześcijańskich.

30 XII - Posynodalna adhortacja apostolska Christifideles Laici, o powołaniu i misji świeckich w Kościele i w świecie 20 lat po soborze watykańskim II.

Natasza
04-10-2011, 20:43
1989

1 I - Orędzie na XXII Światowy Dzień Pokoju Poszanowanie mniejszości warunkiem pokoju.

6 II - Audiencja dla Andrieja Sacharowa, laureata pokojowej Nagrody Nobla.

11 IV - List do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski kardynała Józefa Glempa w sprawie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Stolicą Apostolską i Polską.

20 IV - Audiencja dla delegacji NSZZ "Solidarność" z Lechem Wałęsą.

23 IV - Beatyfikacja matki Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza (1842-1902), polskiej arystokratki działającej w Rzymie, założycielki Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

28 IV-6 V - Podróż do Afryki (Madagaskar, Reunion, Zambia, Malawi).

27 V - Audiencja dla prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a Busha.

1-10 VI - Podróż do krajów skandynawskich (Norwegia, Islandia, Finlandia, Dania, Szwecja).

17 VII - Nawiązanie stosunków dyplomatycznych pomiędzy PRL a Watykanem.

15 VIII - Adhortacja apostolska Redemptoris custos, o św. Józefie i jego posłannictwie w życiu Chrystusa i Kościoła.

19-20 VIII - Wizyta w Santiago de Compostela w Hiszpanii, związana z obchodami Światowego Dnia Młodzieży, oraz w Oviedo i Covandoga.

26 VIII - List z okazji 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej do Konferencji Episkopatu Polski.

26 VIII - Mianowanie księdza Józefa Kowalczyka nuncjuszem apostolskim w Polsce i podniesienie go do godności arcybiskupa.

26 IX - Audiencja dla zwierzchnika Kościoła anglikańskiego arcybiskupa Canterbury Roberta Runcie.

7-13 X - Podróż na Daleki Wschód (Korea Południowa, Indonezja, Mauritius).

15 X - List Kongregacji Nauki Wiary na temat niektórych aspektów medytacji chrześcijańskiej.

20 X - Audiencja dla premiera RP Tadeusza Mazowieckiego.

12 XI - Kanonizacja Alberta Chmielowskiego (1845-1916), powstańca styczniowego i wybitnego malarza działającego w Krakowie, założyciela zgromadzenia zakonnego opiekującego się ubogimi.

1 XII - Audiencja dla przewodniczącego Rady Najwyższej ZSRR Michaiła Gorbaczowa.

Natasza
04-10-2011, 20:43
1990
1 I - Orędzie na XXIII Światowy Dzień Pokoju Pokój ze Stworzycielem, pokój ze wszystkim, co stworzone.

25 I-1 II - Podróż do Afryki (Republika Wysp Zielonego Przylądka, Gwinea Bissau, Mali, Burkina Faso, Czad).

15 III - Nawiązanie stosunków dyplomatycznych pomiędzy ZSRR a Watykanem.

6 IV - Audiencja dla przewodniczącego Komitetu Wyzwolenia Palestyny Jasira Arafata.

19 IV - Nawiązanie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Czechosłowacją i Watykanem.

21-22 IV - Podróż do Czechosłowacji.

6-14 V - Podróż do Ameryki Południowej (Meksyk, Curaçao).

24 V - Instrukcja Kongregacji Nauki Wiary o powołaniu teologa w Kościele.

25-27 V - Wizyta na Malcie.

1 VI - Audiencja dla przywódcy Tybetu Dalajlamy.

29 VI - List apostolski na 500-lecie ewangelizacji Nowego Świata.

17 VII - Błogosławieństwo Papieża dla Europy ze szczytu Mont Blanc.

1-10 IX - Podróż do Afryki (Malta, Tanzania, Burundi, Rwanda, Wybrzeże Kości Słoniowej).

24 IX - Audiencja dla prezydenta Federacyjnej Republiki Czech i Słowacji Vaclava Havla.

30 IX-28 X - Zwyczajne Zgromadzenie Generalne Synodu Biskupów, poświęcone problematyce formacji kapłanów we współczesnym świecie.

3 X - Życzenia skierowane do prezydenta Richarda von Weizsäckera w dniu zjednoczenia Niemiec.

18 XI - Audiencja dla prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa.

7 XII - Encyklika Redemptoris missio, o stałej aktualności posłania misyjnego.

Natasza
04-10-2011, 20:44
1991
1 I - Orędzie na XXIV Światowy Dzień Pokoju Jeżeli chcesz pokoju, szanuj sumienie każdego człowieka.

15 I - List do prezydentów USA i Iraku, wzywający do zażegnania niebezpieczeństwa wybuchu konfliktu zbrojnego.

16 I - Przywrócenie hierarchii kościelnej na Ukrainie.

21 I - Przywrócenie ordynariatu polowego w Polsce.

5 II - Audiencja dla prezydenta RP Lecha Wałęsy.

21 III - List do sekretarza generalnego ONZ Javiera Pérez de Cuéllara w sprawie wojny w Zatoce Perskiej.

4-7 IV - Nadzwyczajny konsystorz kardynałów poświęcony zagrożeniom życia ludzkiego i problematyce sekt.

13 IV - Przywrócenie hierarchii kościelnej w ZSRR.

1 V - Encyklika Centesimus annus, w setną rocznicę encykliki Rerum novarum.

10-13 V - Podróż do Portugalii i wizyta w Fatimie.

19 V - List do wszystkich biskupów w sprawie zagrożeń życia ludzkiego.

31 V - List do biskupów na temat stosunków między katolikami a prawosławnymi w nowej sytuacji Europy Środkowej i Wschodniej.

1-9 VI - Czwarta podróż do Polski - część pierwsza (Koszalin, Przemyśl, Rzeszów - beatyfikacja biskupa Sebastiana Józefa Pelczara (1842-1924), biskupa diecezji przemyskiej, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Lubaczów, Kielce, Masłów, Radom, Łomża, Białystok - beatyfikacja Bolesławy Lament (1862-1946), działającej w Mohylewie nad Dnieprem założycielki zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, Olsztyn, Włocławek, Płock, Warszawa - beatyfikacja o. Rafała Chylińskiego (1694-1741), kapłana z zakonu Franciszkanów, zmarłego podczas epidemii w Krakowie).

13-16 VIII - Czwarta podróż do Polski - część druga (Kraków - beatyfikacja Anieli Salawy (1881-1922), działającej w Krakowie ubogiej służącej oddanej pracy apostolskiej, Jasna Góra - obchody VI Światowego Dnia Młodzieży).

16-20 VIII - Podróż na Węgry.

8 IX - Ogłoszenie dnia modlitwy o pokój w Jugosławii.

12-21 X - Podróż do Brazylii.

23 X - Apel do wspólnoty międzynarodowej o powstrzymanie działań wojennych w Chorwacji.

8 XI - Audiencja dla prezydenta USA George'a Busha.

17 XI - Kanonizacja bł. Rafała Kalinowskiego (1835-1907), inżyniera i powstańca styczniowego, syberyjskiego zesłańca, karmelity.

28 XI-14 XII - Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów, poświęcone Europie.

20 XII - Audiencja dla prezydenta Republiki Rosyjskiej Borysa Jelcyna.

Natasza
04-10-2011, 20:44
1992
1 I - Orędzie na XXV Światowy Dzień Pokoju Wierzący zjednoczeni w budowaniu pokoju.

19-26 II - Podróż do Afryki (Senegal - wizyta w Domu Niewolników na wyspie Gorée, Gambia, Gwinea).

25 III - Reorganizacja struktur diecezji w Polsce.

25 III - Posynodalna adhortacja apostolska Pastores dabo vobis, o formacji kapłanów we współczesnym świecie.

17 V - Beatyfikacja księdza Josemaría Escrivá de Balaguer (1902-1975), hiszpańskiego kapłana, założyciela Opus Dei, stowarzyszenia mającego na celu apostolat świeckich w codziennym życiu zawodowym, i Giuseppiny Bakhita (1869-1947), niewolnicy sudańskiej.

25 V - Audiencja dla zwierzchnika Kościoła anglikańskiego arcybiskupa Canterbury George'a Carreya.

4-10 VI - Podróż do Ameryki Południowej (Angola, Wyspa Świętego Tomasza i Wyspa Książęca).

9 VI - Dokument Kongregacji Nauki Wiary Instrukcja o niektórych aspektach stosowania środków społecznego przekazu w szerzeniu nauki wiary.

12-28 VII - Pobyt w poliklinice Gemelli.

9-14 X - Podróż do Dominikany.

11 X - Konstytucja apostolska Fidei Depositum, ogłoszona z okazji publikacji Katechizmu Kościoła Katolickiego.

20 XII - Wizyta w jadłodajni dla najuboższych w Rzymie.

Natasza
04-10-2011, 20:44
1993
1 I - Orędzie na XXVI Światowy Dzień Pokoju Jeżeli pragniesz pokoju, wyjdź naprzeciw ubogim.

9-10 I - Dzień Modlitwy o Pokój w Europie, Asyż.

12 i 15 I - Audiencja dla biskupów polskich przybyłych z wizytą ad limina.

28 I - Audiencja dla delegacji Światowej Ligi Islamskiej.

3-11 II - Podróż do Afryki (Benin, Uganda, Sudan - wizyta u dzieci zarażonych wirusem HIV).

6 II - Ogłoszenie listu poświęconego 500-leciu ewangelizacji Ameryki.

11 II - Obchody I Światowego Dnia Chorego (Lourdes).

20 III - Beatyfikacja Jana Dunsa Szkota (1266-1308), franciszkanina, jednego z najwybitniejszych filozofów średniowiecznych.

16 IV - Audiencja dla sekretarza generalnego ONZ Boutrosa Ghali.

18 IV - Beatyfikacja: ks. Stanisława Kazimierczyka (1433-1489), kapłana zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich, żyjącego w Krakowie; matki Marii Angeli Truszkowskiej (1825-1899), Polki, założycielki Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo (Siostry Felicjanki), oraz siostry Faustyny Kowalskiej (1905-1938) ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

25 IV - Wizyta w Albanii (Tirana, Szkodra).

16 V - Beatyfikacja Kolumby Gabriel (1858-1926), polskiej benedyktynki, założycielki Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek od Miłości.

8 VI - Dokument Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan Dyrektorium w sprawie realizacji zasad i norm dotyczących ekumenizmu.

12-17 VI - Podróż do Hiszpanii.

28 VII - Konkordat między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską, podpisany przez nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Józefa Kowalczyka i ministra spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego.

6 VIII - Encyklika Veritatis Splendor, poświęcona niektórym problemom nauczania moralnego Kościoła.

9-16 VIII - Podróż do Ameryki (Jamajka, Meksyk).

12-15 VIII - Obchody VIII Światowego Dnia Młodzieży pod hasłem "Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości" w Denver (USA).

4-10 IX - Podróż na Litwę (m.in. nawiedzenie Góry Krzyży), Łotwę i do Estonii.

21 IX - Audiencja dla głównego rabina Izraela Meira Laua.

16 X - Spotkanie z Aleksandrem Sołżenicynem.

Natasza
04-10-2011, 20:45
1994
1 I - Orędzie na XXVII Światowy Dzień Pokoju Rodzina źródłem pokoju dla ludzkości.

1 I - Powołanie Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.

2 II - List do rodzin z okazji Roku Rodziny.

11 II - Powołanie Papieskiej Akademii Obrony Życia.

19 III - List do głów państw Rodzina należy do dziedzictwa ludzkości.

9 IV - Telegram do biskupów i wiernych Kościoła w Rwandzie w związku z wojną domową w tym kraju.

11 IV-8 V - Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów, poświęcone sytuacji kościoła w Afryce.

14 IV - List do przywódców wszystkich państw świata oraz do Sekretarza Generalnego ONZ w związku z Międzynarodową Konferencją w Kairze nt. zaludnienia i rozwoju Rodzina należy do dziedzictwa ludzkości.

24 IV - Beatyfikacja Joanny Beretty Molla (1922-1962), Włoszki, która odmówiła dokonania aborcji i zmarła podczas porodu.

29 IV-27 V - Pobyt w poliklinice Gemelli.

2 VI - Audiencja dla prezydenta Stanów Zjednoczonych Williama Clintona.

1 VIII - Przesłanie Ojca Świętego w 50. rocznicę Powstania Warszawskiego.

10-11 IX - Podróż do Chorwacji (Zagrzeb).

14 IX - Dokument Kongregacji Nauki Wiary List do biskupów Kościoła katolickiego na temat przyjmowania komunii św. przez wiernych rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach.

5-13 IX - Udział delegacji Stolicy Apostolskiej na Międzynarodowej Konferencji na temat Zaludnienia (Kair).

2-29 X - Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów w Rzymie.

8-9 X - Światowe spotkanie rodzin z Janem Pawłem II.

19 X - Prezentacja książki Jana Pawła II Przekroczyć próg nadziei w Mediolanie.

10 XI - List apostolski Tertio millenio adveniente, w związku z przygotowaniem Jubileuszu Roku 2000.

11 XI - Deklaracja chrystologiczna wyjaśniająca trudności teologiczne zaistniałe w czasach Nestoriusza (V w.), podpisana przez papieża Jana Pawła II i patriarchę asyryjskiego Kościoła Wschodu Mara Dinkhę IV.

13 XII - List do dzieci w Roku Rodziny.

Natasza
04-10-2011, 20:45
1995
1 I - Orędzie na XXVIII Światowy Dzień Pokoju Kobieta wychowawczynią do życia w pokoju.

6 I - Orędzie na XXIX Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu Kino nośnikiem kultury i wartości.

11-21 I - Podróż na Daleki Wschód (Filipiny - X Światowy Dzień Młodzieży w Manili, Papua-Nowa Gwinea, Australia, Sri Lanca).

25 III - Encyklika Evangelium vitae, o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego.

25 III - List na 400-lecie unii brzeskiej i list na 350-lecie unii użhorodzkiej.

8 V - Przesłanie z okazji 50. rocznicy zakończenia w Europie drugiej wojny światowej.

20-21 V - Podróż do Czech: kanonizacja Jana Sarkandra (1576-1620) ze Skoczowa na Śląsku Cieszyńskim, kapłana zamordowanego w Ołomuńcu podczas wojny husyckiej.

22 V - Nieoficjalna (piąta) wizyta w Polsce: Skoczów, Bielsko-Biała, Żywiec.

25 V - Encyklika Ut unum sint o potrzebie ekumenizmu.

3-4 VI - Podróż do Belgii.

27 VI - Audiencja dla prawosławnego patriarchy ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja I, honorowego zwierzchnika prawosławia.

29 VI - List do kobiet w związku z przygotowywaną w Pekinie IV Światową Konferencją poświęconą kobiecie.

30 VI-3 VII - Podróż do Republiki Słowackiej (w Preszowie hołd złożony męczennikom protestanckim).

2 IX - Audiencja dla przewodniczącego Organizacji Wyzwolenia Palestyny Jasira Arafata.

14-20 IX - Podróż do Afryki (Kamerun - ogłoszenie posynodalnej adhortacji apostolskiej Ecclesia in Africa o kościele w Afryce, RPA, Kenia).

1 X - Beatyfikacja 110 męczenników rewolucji francuskiej 1789 r. i hiszpańskiej wojny domowej 1936 r.

4-9 X - Podróż do USA.

12 XI - List apostolski na 400-lecie unii brzeskiej.

26 XI-16 XII - Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów, poświęcone Libanowi.

Natasza
04-10-2011, 20:46
1996

1 I - Orędzie na XXIX Światowy Dzień Pokoju Zapewnijmy dzieciom przyszłość w pokoju.

5-12 II - Podróż do Ameryki Środkowej i Południowej (Gwatemala, Nikaragua, Salwador, Wenezuela).

25 III - Posynodalna adhortacja apostolska Vita consecrata o życiu zakonnym.

14 IV - Podróż do Tunezji.

17-19 V - Podróż do Słowenii.

21-23 VI - Podróż do Niemiec - w Berlinie beatyfikacja księży: Bernarda Lichtenberga (1875-1943) i Karola Leisnera (1915-1944), zmarłych na skutek prześladowań za sprzeciw wobec nazizmu.

6-7 IX - Podróż na Węgry.

19-22 IX - Podróż do Francji.

6 X - Beatyfikacja: Wincentego Lewoniuka i 12 towarzyszy, męczenników podlaskich, unitów, zabitych przez Kozaków w 1874 r. w obronie wiary podczas prześladowania Kościoła katolickiego przez Rosję carską, oraz matki Marii Marceliny Darowskiej (1827-1911), założycielki Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP, działającej w Rzymie.

6-15 X - Pobyt w poliklinice Gemelli.

22 X - Przesłanie do członków Papieskiej Akademii Nauk Magisterium Kościoła wobec ewolucji.

30 X-10 XI - Obchody 50-lecia kapłaństwa Jana Pawła II.

15 XI - Prezentacja książki Dar i tajemnica w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej (Jan Paweł II napisał ją z okazji 50. rocznicy swoich święceń kapłańskich).

19 XI - Audiencja dla prezydenta Kuby Fidela Castro.

3 XII - Orędzie do Kościoła w Chinach.

5 XII - Audiencja dla zwierzchnika Kościoła anglikańskiego arcybiskupa Canterbury George'a Careya.

16 XII - Audiencja dla Lecha Wałęsy.

Natasza
04-10-2011, 20:46
1997
1 I - Orędzie na XXX Światowy Dzień Pokoju Przebacz, a zaznasz pokoju.

6 I - Orędzie z okazji obchodów I Dnia Życia Konsekrowanego.

7 IV - Audiencja dla prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

12-13 IV - Podróż do Sarajewa.

25-27 IV - Podróż do Czech.

10-11 V - Podróż do Libanu.

31 V-10 VI - Szósta podróż do Polski (Wrocław - zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, Legnica, Gorzów Wielkopolski, Gniezno - spotkanie z 7 prezydentami państw Europy Środkowej, Poznań, Kalisz, Jasna Góra, Zakopane - beatyfikacja sióstr: Bernardyny Marii Jabłońskiej (1878-1940) ze zgromadzenia założonego przez brata Alberta, działającej w Krakowie w przytulisku dla bezdomnych kobiet, i Marii Karłowskiej (1862-1935), założycielki Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, działającej w Wielkopolsce, Ludźmierz, Kraków - kanonizacja bł. Jadwigi Królowej (1374-1399), księżniczki węgierskiej z rodu Andegawenów, królowej polskiej i fundatorki Wydziału Teologicznego na uniwersytecie w Krakowie, Dukla, Krosno - kanonizacja bł. Jana z Dukli (1414-1484), kapłana z zakonu Bernardynów, działającego we Lwowie).

21-24 VIII - Podróż do Francji (Światowy Dzień Młodzieży w Paryżu).

1 X - Przesłanie z okazji 80. rocznicy ostatniego objawienia Matki Boskiej Fatimskiej Znak na niebie dla naszych czasów.

3-5 X - Podróż do Brazylii (Rio de Janeiro).

19 X - Ogłoszenie św. Teresy od Dzieciątka Jezus Doktorem Kościoła.

26 X - Audiencja dla premiera RP Jerzego Buzka.

9 XI - Beatyfikacja Vilmosa Apora (1892-1945), węgierskiego biskupa Györ, zamordowanego przez radzieckich żołnierzy.

16 XI-12 XII - Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów poświęcone Ameryce.

Natasza
04-10-2011, 20:47
1998
1 I - Orędzie na XXXI Światowy Dzień Pokoju Sprawiedliwość każdego człowieka źródłem pokoju dla wszystkich.

12-19 I - Audiencja dla I grupy biskupów polskich przybyłych z wizytą ad limina.

18 I - Konsystorz, podczas którego kardynałem został mianowany Polak, arcybiskup Adam Kozłowiecki, jezuita, misjonarz z Zambii.

21-26 I - Podróż na Kubę.

29 I-5 II - Audiencja dla II grupy biskupów polskich przybyłych z wizytą ad limina.

7-14 II - Audiencja dla III grupy biskupów polskich przybyłych z wizytą ad limina.

10 II - Audiencja dla prezydenta Federacji Rosyjskiej Borysa Jelcyna.

23 II - Ratyfikacja konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską.

15 III - Beatyfikacja Wincentego Eugeniusza Bosiłkowa (1900-1952), zamęczonego przez komunistów bułgarskiego biskupa.

16 III - List Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem Pamiętamy: Refleksje nad szoah.

21-23 III - Podróż do Nigerii.

19 IV-14 V - Synod Biskupów poświęcony Azji.

31 V - List apostolski Dies Domini o świętowaniu niedzieli.

12 VI - Audiencja dla przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Jasira Arafata.

19-21 VI - Podróż do Austrii.

1 VII - List apostolski Ad tuendam fidem, o obowiązku przyjęcia przez wierzących prawd dotyczących wiary i moralności.

2-4 X - Wizyta w Chorwacji - beatyfikacja kardynała Alojzego Stepinaca (1898-1960), męczennika za wiarę i bohatera narodowego Chorwatów, arcybiskupa zagrzebskiego.

11 X - Kanonizacja bł. Edyty Stein (1891-1942), niemieckiej karmelitanki żydowskiego pochodzenia, wybitnego filozofa, zamordowanej w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

11 X - Audiencja dla premiera RP Jerzego Buzka.

14 X - Encyklika Fides et ratio, poświęcona relacji wiary i rozumu.

18 X - Uroczysta msza na placu św. Piotra z okazji obchodów 20. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II.

22 XI-12 XII - Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów poświęcone Oceanii.

29 XI - Bulla Incarnationis mysterium, ogłaszająca Jubileusz Roku 2000.

30 XI - Przesłanie z okazji 50. rocznicy uchwalenia przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Natasza
04-10-2011, 20:48
1999
1 I - Orędzie z okazji XXXII Światowego Dnia Pokoju Poszanowanie praw człowieka warunkiem prawdziwego pokoju.

22-26 I - Podróż do Meksyku (ogłoszenie posynodalnej adhortacji apostolskiej dla Kościoła w Ameryce Ecclesia in America) i USA.

13 II - Audiencja dla zwierzchnika Kościoła anglikańskiego arcybiskupa Canterbury George'a Carreya.

4 IV - Papieski list do artystów.

2 V - Beatyfikacja ojca Pio (1887-1968), włoskiego kapucyna, stygmatyka.

7-9 V - Podróż do Rumunii (po raz pierwszy Jan Paweł II odwiedził kraj, którego ludność w większości wyznaje prawosławie).

5-17 VI - Siódma podróż do Polski (Gdańsk, Pelplin, Elbląg, Licheń, Bydgoszcz, Toruń - beatyfikacja ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego (1913-1945), więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych, który zmarł, niosąc pomoc duszpasterską chorym na tyfus więźniom, Ełk, Wigry, Leszczewo - Jan Paweł II niespodziewanie odwiedził rodzinę państwa Milewskich, ubogich rolników, Studzieniczna, Siedlce, Drohiczyn, Warszawa - po raz pierwszy Papież przemawiał na forum krajowego parlamentu, modlił się także na Umschlagplatzu, skąd hitlerowcy wywozili Żydów do obozu zagłady w Treblince, oraz beatyfikował: Edmunda Bojanowskiego (1814-1871), świeckiego działacza katolickiego, opiekuna chorych, Reginę Protmann (1552-1613), założycielkę Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny, i 108 polskich męczenników II wojny światowej, Sandomierz, Zamość, Radzymin, Łowicz, Sosnowiec, Kraków - z powodu infekcji wirusowej Papieża mszę na Błoniach odprawił kardynał Sodano, Stary Sącz - kanonizacja bł. Kingi (1234-1292), żony Bolesława Wstydliwego, fundatorki klasztoru Klarysek w Starym Sączu, Wadowice, Gliwice, Częstochowa).

29 VI - List o pielgrzymowaniu do miejsc związanych z historią zbawienia.

21 VII - Opublikowanie kompendium dla spowiedników Moralność małżeńska a sakrament pokuty, opracowanego przez Papieską Radę ds. Rodziny.

19 IX - Podróż do Słowenii.

1-24 X - Specjalne Zgromadzenie Biskupów poświęcone Europie.

26 X - Papieski list Do moich braci i sióstr - ludzi w podeszłym wieku.

31 X - W Augsburgu przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan kardynał Edward Cassidy i przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej pastor Christian Krause podpisali wspólną deklarację w sprawie nauki o usprawiedliwieniu, zamykającą spór teologiczny powstały w czasach reformacji (XVI w.).

5-8 XI - Podróż do Indii (ogłoszenie posynodalnej adhortacji apostolskiej Ecclesia in Asia).

8-9 XI - Podróż do Gruzji.

15 XI - Mianowanie Polaka, arcybiskupa Zenona Grocholewskiego, dotychczasowego prefekta Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, nowym prefektem Kongregacji Wychowania Katolickiego.

9 XII - Audiencja dla delegacji Światowej Federacji Luterańskiej z jej przewodniczącym pastorem Christianem Krausem na czele.

24 XII - Otwarcie Drzwi Świętych w bazylice św. Piotra, rozpoczynające Wielki Jubileusz Roku 2000.

Natasza
04-10-2011, 20:48
2000
1 I - Orędzie z okazji XXXIII Światowego Dnia Pokoju Pokój na ziemi ludziom, których Bóg miłuje.

2 I - Światowe spotkanie dzieci z Janem Pawłem II na placu św. Piotra w ramach Jubileuszu Dzieci.

18 I - Otwarcie Drzwi Świętych w ostatniej, czwartej bazylice większej Rzymu (św. Pawła za Murami) oraz przewodnictwo nabożeństwu ekumenicznemu wraz anglikańskim arcybiskupem Canterbury Georgem Careyem i prawosławnym metropolitą Atanazym na rozpoczęcie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

24-26 II - Podróż do Egiptu (wizyta na górze Synaj).

5 III - Beatyfikacja 11 polskich nazaretanek, męczennic z Nowogródka z 1943 r.

7 III - Dokument Międzynarodowej Komisji Teologicznej Pamięć i pojednanie na temat różnych aspektów prośby o przebaczenie za grzechy Kościoła w przeszłości.

12 III - Obchody Dnia Przebaczenia w Kościele (podczas nabożeństwa w bazylice św. Piotra Jan Paweł II oraz kardynałowie i biskupi prosili różne grupy ludzi - m.in. Żydów, kobiety, ludy tubylcze - o wybaczenie grzechów, jakie Kościół popełnił wobec nich w ciągu wieków, a także w dziedzinie praw człowieka i wolności religijnej).

20-26 III - Podróż do Ziemi Świętej (do Jordanii i Izraela).

30 IV - Kanonizacja bł. s. Faustyny Kowalskiej i ustanowienie uroczystości Miłosierdzia Bożego.

7 V - W rzymskim Koloseum Ekumeniczne Wspomnienie Świadków Wiary XX Wieku.

12-13 V - Podróż do Portugalii (w Fatimie beatyfikacja dwojga pastuszków: Franciszka i Hiacynty, którym w 1917 r. objawiła się Matka Boża).

18 V - Obchody 80. urodzin Jana Pawła II.

13 VI -Ułaskawienie Mehmeta Ali Agcy, terrorysty tureckiego, który za dokonanie zamachu na Papieża w 1981 roku skazany został przez sąd włoski na dożywotnie więzienie, przez prezydenta Włoch Carlo Azeglio Ciampiego.

15 VI - Obiad z 200 ubogimi i bezdomnymi w atrium Auli Pawła VI.

24 VI - Deklaracja Papieskiej Rady ds. Interpretacji Tekstów Prawnych w sprawie niemożności korzystania z sakramentów osób rozwiedzionych i żyjących w nowych związkach.

26 VI - W Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał Joseph Ratzinger przedstawił tekst i komentarz do tzw. trzeciej tajemnicy fatimskiej.

6-8 VII - Narodowa Pielgrzymka Polaków.

9 VII - Msza dla grupy więźniów w rzymskim zakładzie karnym Regina Coeli.

6 VIII - Deklaracja Kongregacji Nauki Wiary Dominus Iesus, o jedyności i powszechności zbawczej Jezusa Chrystusa i Kościoła.

15-20 VIII - Światowe Dni Młodzieży w Rzymie (ponad milion uczestników).

3 IX - Beatyfikacja Piusa IX i Jana XXIII.

1 X - Kanonizacja 120 męczenników chińskich z XVIII, XIX i XX wieku.

14-15 X - Jubileusz Rodzin z udziałem ok. 250 tys. osób z całego świata.

31 X - Ogłoszenie św. Tomasza Morusa patronem rządzących i polityków.

25-31 XI - Światowy Kongres Apostolstwa Świeckich w Rzymie pod hasłem ,,Świadkowie Chrystusa w trzecim tysiącleciu".

Natasza
04-10-2011, 20:49
2001
1 I - Orędzie z okazji XXXIV Światowego Dnia Pokoju Dialog między kulturami drogą do cywilizacji miłości i pokoju.

6 I - Zakończenie uroczystości Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, zamknięcie Drzwi Świętych w bazylice św. Piotra.

21 II - Konsystorz, podczas którego Papież mianował 44 nowych kardynałów (najwięcej w historii Kościoła), w tym dwóch Polaków: Zenona Grocholewskiego, prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego, oraz Mariana Jaworskiego, arcybiskupa Lwowa obrządku łacińskiego.

11 III - Największa w historii Kościoła beatyfikacja (Papież wyniósł na ołtarze 233 męczenników wojny domowej w Hiszpanii z lat 1936-1939).

4-9 V - Pielgrzymka śladami św. Pawła Apostoła (Grecja, Syria, Malta).

21-23 V - Nadzwyczajny konsystorz o perspektywach Kościoła w trzecim tysiącleciu.

25-30 V - Spotkanie przedstawicieli Światowej Rady Kościołów (skupiającej wspólnoty protestanckie) i Stolicy Apostolskiej w Irlandii Północnej.

23-27 VI - Podróż na Ukrainę (Kijów, Lwów - beatyfikacja 28 grekokatolików, w większości męczenników z okresu komunizmu).

30 VI - Rehabilitacja włoskiego teologa-reformatora Antonio Rosminiego (1797-1855) - w opublikowanej za zgodą Jana Pawła II nocie kard. Joseph Ratzinger stwierdził, że potępione przez Kościół, a przypisywane Rosminiemu 40 tez nie należały do autentycznej myśli włoskiego teologa.

7 VIII - Prywatna rozmowa Papieża z abp Emmanuelem Milingo, zambijskim egzorcystą i hierarchą Kościoła katolickiego, który poślubiając Koreankę Marię Sung podczas ceremonii masowych zaślubin w sekcie Moona zaciągnął na siebie groźbę ekskomuniki (kilka dni po rozmowie Milingo wyrzekł się małżeństwa oraz kontaktu z sektą i udał się odprawić rekolekcje pokutne w publicznie nieznanym miejscu).

11 IX - Telegram kondolencyjny Jana Pawła II do prezydenta USA George'a W. Busha wyrażający solidarność Kościoła po zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku i Pentagon w Waszyngtonie.

22-25 IX - Podróż do Kazachstanu.

25-27 IX - Podróż do Armenii.

30 IX - 27 X - X Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów w Rzymie (poświęcone posłudze biskupiej).

14 XII - Dzień postu w intencji pokoju (ogłoszony przez Papieża po ataku terrorystycznym na Stany Zjednoczone).

Natasza
04-10-2011, 20:49
2002

1 I - Orędzie z okazji XXXV Światowego Dnia Pokoju Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia.

24 I - Dzień modlitw o pokój (w Asyżu Jan Paweł II spotkał się z przywódcami religijnymi świata).

28 I - Audiencja dla pracowników Roty Rzymskiej, odpowiedzialnej za sądownictwo kościelne (Papież wezwał katolickich pracowników świeckiego wymiaru sprawiedliwości do unikania wszelkich działań sprzyjających rozwodom).

11 II - Ustanowienie struktur kościelnych w Rosji (dotychczasowe administratury apostolskie podniesiono do rangi diecezji, co wywołało falę protestów w rosyjskim Kościele prawosławnym).

28 III - Przyjęcie rezygnacji z urzędu metropolity poznańskiego arcybiskupa Juliusza Paetza, oskarżonego przez dziennik "Rzeczpospolita" (z 23 lutego) o molestowanie kleryków i młodych księży.

9 IV - Dyrektorium watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na temat pobożności ludowej.

23-24 IV - Spotkanie Jana Pawła II z biskupami USA w Watykanie w związku z kryzysem wywołanym ujawnieniem przypadków pedofilii wśród amerykańskich księży.

2 V - List apostolski Jana Pawła II Misericordia Dei o niektórych aspektach sprawowania sakramentu pokuty.

8 V - List Jana Pawła II do prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie wydalenia z tego kraju 18 kwietnia biskupa Jerzego Mazura.

22-23 V - Podróż do Azerbejdżanu.

23-25 V - Podróż do Bułgarii (beatyfikacja trzech zakonników - pasjonistów, męczenników komunizmu).

16 VI - Kanonizacja w Rzymie bł. ojca Pio (1887-1968), włoskiego kapucyna, stygmatyka.

29 VI - Uznanie przez Watykan statutu Drogi Neokatechumenalnej (wcześniej krytykowanej przez niektórych hierarchów).

23-29 VII - Podróż do Kanady (w Toronto Jan Paweł II przewodniczy XVII Światowym Dniom Młodzieży).

29-30 VII - Podróż do Gwatemali.

30 VII - 1 VIII - Podróż do Meksyku (kanonizacja Indianina Juana Diego, żyjącego na przełomie XV i XVI wieku, któremu - jak głoszą podania - ukazała się Matka Boża, co dało początek jednemu z najliczniej w świecie odwiedzanych sanktuariów - Matki Bożej z Guadalupe oraz beatyfikacja dwóch innych Indian, żyjących w XVII wieku, męczenników za wiarę).

5 VIII - Ekskomunika, czyli wykluczenie z Kościoła katolickiego, siedmiu kobiet (czterech Niemek, dwóch Austriaczek i jednej Amerykanki), które 29 czerwca otrzymały święcenia kapłańskie z rąk samozwańczego arcybiskupa argentyńskiego Romulo Antonio Braschiego.

16-19 VIII – Ósma podróż do Polski (Kraków – w sanktuarium w Łagiewnikach Papież zawierzył świat Bożemu Miłosierdzia, na Błoniach odprawił Mszę św. z udziałem 2,5 mln wiernych, podczas której beatyfikował czterech świadków miłosierdzia: abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, ks. Jana Balickiego, o. Jana Beyzyma oraz s. Sancję Szymkowiak; Kalwaria Zebrzydowska).

4 X – Nieszpory ekumeniczne w Bazylice św. Piotra z okazji 700-lecia urodzin św. Brygidy Szwedzkiej z udziałem biskupów prawosławnych i luterańskich.

6 X – Kanonizacja Josemarii Escrivy de Balaguera, założyciela Opus Dei.

16 X – List apostolski Rosarium Virginis Mariae, w którym Papież ogłosił Rok Różańca oraz zaproponował uzupełnienie trzech dotychczasowych części różańca o tajemnice światła (chrzest Jezusa w Jordanie, objawienie siebie na weselu w Kanie Galilejskiej, głoszenie Królestwa i wzywanie do nawrócenia, przemienienie na Górze Tabor oraz ustanowienie Eucharystii).

14 XI – Wizyta Papieże we włoskim parlamencie.

Natasza
04-10-2011, 20:50
2003

11 - 14 IX – podróż Jana Pawła II na Słowację (beatyfikacja dwojga męczenników czasów komunistycznych: bp Vasila Hopko i s. Zdenki Schelingovej);

7 X – wizyta w sanktuarium maryjnym w Pompejach na zakończenie Roku Różańca;

10 X – spotkanie z uczestnikami Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Rok dwudziesty szósty

(16 X 2003 – 15 X 2004)

15 - 18 X – uroczystości jubileuszu 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II;

16 X – beatyfikacja Matki Teresy z Kalkuty; adoracja „Pastorem gregis” o roli biskupów w Kościele; Msza jubileuszowa na Placu św. Piotra;

21 X – konsystorz na Placu św. Piotra (Papież mianował 32 kardynałów w tym jednego in pectore – bez ujawnienia nazwiska);

5 XI – spotkanie z Władimirem Putinem w Bibliotece Papieskiej (przyniesiono ikonę Matki Boskiej Kazańskiej);

11 XI – spotkanie z pielgrzymką NSZZ „Solidarność”;

20 XI – zamachy terrorystyczne w Stambule;

29 XII – zamordowanie w Burundi nuncjusza apostolskiego abp Michaela Courtneya;

Natasza
04-10-2011, 20:50
2004

1 I – XXXVII Światowy Dzień Pokoju, orędzie Wychowanie do pokoju;

25 I – występ polskich tancerzy break dance przed Papieżem podczas audiencji dla Fundacji Centrum Twórczości Narodowej;

27 I – audiencja dla wiceprezydenta USA Dicka Cheney’a;

10 II – francuski parlament zakazał noszenia w szkołach publicznych „ostentacyjnych” symboli religijnych, m.in. krzyży, chust;

11 II – niezapowiedziana wizyta Jana Pawła II w klasztorze Mater Ecclesia zakonnic kontemplacyjnych w Watykanie;

25 II – premiera kontrowersyjnego filmu „Pasja”;

27 II – raport amerykańskiego Episkopatu Natura i skala problemu seksualnych nadużyć duchownych wobec młodocianych w USA;

11 III – zamachy terrorystyczne w Madrycie;

18 III – wybór abp Józefa Michalika na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski;

24 III – wręczenie Janowi Pawłowi II w Watykanie nadzwyczajnej Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego (przyznawanej przez władze Akwizgranu);

4 IV – odprawiona w Niedzielę Palmową Msza z okazji 19. Światowego Dnia Młodzieży;

23 IV – dokument Redemptionis Sacramentum („Sakrament Zbawienia”) – nowa instrukcja o liturgii;

1 V – przystąpienie Polski do Unii Europejskiej;

16 V – kanonizacja sześciorga błogosławionych w tym Joanny Beretty Molli – włoskiej lekarki, która zmarła po urodzeniu czwartego dziecka odmówiwszy leczenia wcześniej rozpoznanego raka macicy;

18 V – premiera książki Wstańcie, chodźmy!; audiencja dla prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego;

4 VI – audiencja dla prezydenta USA George’a W. Busha;

5-6 VI – pielgrzymka do Szwajcarii;

29 VI – spotkanie z honorowym zwierzchnikiem prawosławia, Ekumenicznym Patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I;

31 VII – list do biskupów Kościoła katolickiego o „współdziałaniu mężczyzny i kobiety w Kościele i świecie”;

14-15 VIII – pielgrzymka do Lourdes – ostatnia 104. podróż zagraniczna Jana Pawła II;

28 VIII – uroczystość przekazania ikony Matki Boskiej Kazańskiej zwierzchnikowi Kościoła prawosławnego w Rosji patriarsze Aleksemu II w Moskwie;

5 IX – pielgrzymka do Loreto, beatyfikacja trojga działaczy Akcji Katolickiej;

3 X – ogłoszenie pięciorga nowych błogosławionych, w tym niemieckiej wizjonerki i stygmatyczki Anny Katarzyny Emmerich;

8 X – list apostolski Mane nobiscum Domine („Zostań z nami, Panie”); audiencja dla

premiera Marka Belki.

Rok dwudziesty siódmy

(od 16 X 2004)

4 XI – audiencja dla tymczasowego premiera Iraku Ijada Allawiego;

27 XI – przekazanie przez Papieża relikwii świętych Grzegorza z Nazjanzu i Jana Chryzostoma partiarchatowi Konstantynopola;

8 XII – uroczystości 150-lecia ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu;

26 XII – tragedia tsunami w Azji Południowo-Wschodniej;

Natasza
04-10-2011, 20:51
2005

1 I – XXXVIII Światowy Dzień Pokoju, motto orędzia: Nie daj się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężaj;

4 I – audiencja dla piłkarzy, sympatyków i działaczy ulubionego klubu Papieża – Cracovii;

31 I ok. godz. 23. – Jan Paweł II został przewieziony do kliniki Gemelli z objawami silnego zapalenia tchawicy i krtani;

31 I – 10 II – pobyt w poliklinice Gemelli;

13 II – śmierć s. Łucji dos Santos – ostatniej wizjonerki z Fatimy;

23 II – ukazuje się włoski przekład książki „Pamięć i tożsamość”;

24 II – Jan Paweł II po raz pierwszy od początku pontyfikatu nie uczestniczy w konsystorzu; nawrót kłopotów z oddychaniem, przed 22. Papież trafia znowu do kliniki Gemelli, gdzie przechodzi zabieg tracheotomii;

24 II - 13 III – kolejny pobyt w poliklinice Gemelli;

27 II – Papież pojawia się w oknie kliniki Gemelli podczas modlitwy na Anioł Pański;

9 III – audiencja w szpitalu dla Henryka Woźniakowskiego – prezesa wydawnictwa Znak;

Jan Paweł II z okna kliniki błogosławi wiernych;

13 III – Papież powraca do Watykanu, krótko przed wyjściem ze szpitala po raz ostatni przemawia do wiernych;

14 III – polska premiera książki „Pamięć i tożsamość” wydanej przez Znak;

20 III – Papież nie przewodniczy Mszy w Niedzielę Palmową, ale po zakończeniu w milczeniu błogosławi wiernych z okna swojego apartamentu;

25 III – Droga Krzyżowa w Koloseum – po raz pierwszy od początku pontyfikatu bez udziału Jana Pawła II, ale w jego obecności na telebimie;

27 III – milczące wielkanocne Urbi et Orbi z okna Pałacu Apostolskiego;

30 III – informacja o wprowadzeniu sondy nosowo-żołądkowej do organizmu Papieża;

31 III ok. godz. 22.45 – komunikat o gwałtownym pogorszeniu stanu zdrowia Jana Pawła II, informacja o infekcji dróg moczowych Papieża;

1 - 2 IV – trwa walka o życie Jana Pawła II; informacje o zawale serca, spadku ciśnienia krwi, osłabionym oddechu Papieża; Papież odmawia przewiezienia do kliniki Gemelli.

2 IV - O godzinie 21.37 Jan Paweł II umarł. Przy łożu umierającego papieża zgromadzili się jego najbliżsi polscy przyjaciele i współpracownicy. Na chwilę przed śmiercią powiedział "amen". papież umierał, trzymając za rękę swego osobistego sekretarza Stanisława Dziwisza.

Natasza
04-10-2011, 20:55
Kalendarium życia i służby Jana Pawła II
część I


18 maja 1920

Karolowi i Emilii z Kaczorowskich Wojtyłom, zamieszkałym w Wadowicach (Rynek 2 m. 4, dziś Kościelna 7)

w domu należącym do żydowskiego kupca Chaima Bałamutha, urodził się syn, któremu na chrzcie dano imię po ojcu - Karol.

13 kwietnia 1929

Na zapalenie mięśnia sercowego umiera matka Karola.

5 grudnia 1932

Umiera starszy o 14 lat brat Edmund, lekarz, który zaraził się od pacjentki szkarlatyną. W spisanych przez André Frossarda "Rozmowach z Janem Pawłem II" Papież powiedział, że śmierć brata wryła mu się w pamięć głębiej niż śmierć matki.

26 kwietnia 1936

Zostaje wybrany na prezesa Sodalicji Mariańskiej Uczniów Gimnazjum Męskiego im. Wadowity. Pełni tę funkcję przez dwie kadencje, do 1938 r.

Rok szkolny 1936/37

Jest współreżyserem wystawionej w wadowickim Domu Katolickim

"Nie-Boskiej komedii"; gra rolę Henryka.

Jesień 1938

Po maturze zapisuje się na polonistykę

na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Latem przeprowadza się z ojcem do Krakowa.

Wrzesień 1940

Rozpoczyna pracę jako robotnik w fabryce chemicznej Solvay. W fabrycznym kamieniołomie ładuje wapień do wagoników.

18 lutego 1941

Na atak serca umiera ojciec Karola.


Październik 1942

Karol rozpoczyna studia na tajnych kompletach Wydziału Teologicznego UJ jako kleryk konspiracyjnego seminarium duchownego.

29 lutego 1944

Zostaje potrącony przez niemiecki samochód ciężarowy. Ratuje go niemiecki oficer, który zatrzymuje inną ciężarówkę i każe przewieźć Polaka do szpitala. Diagnoza: "Rana szarpana głowy. Wstrząs mózgu".

Wiosna 1945

Anonimowy debiut literacki: w miesięczniku "Głos Karmelu" ukazuje się poemat "Pieśń o Bogu ukrytym". Wojtyła pisał wiersze co najmniej

od 18. roku życia. 15 października 1938 recytował swoje utwory poetyckie na zbiorowym wieczorze literackim w Sali Błękitnej Domu Katolickiego w Krakowie (dziś Filharmonia). W 1939 r. napisał pierwszy dramat "Dawid" (niezachowany). Inne dramaty (m.in. "Brat naszego Boga", rzecz o bracie Albercie) opublikowano i wystawiono dopiero, gdy autor został papieżem. Natomiast poezję i prozę poetycką drukowały od 1950 r. "Tygodnik Powszechny" i "Znak" pod pseudonimami Andrzej Jawień, Stanisław Andrzej Gruda i Piotr Jasień.


</P>

Natasza
04-10-2011, 20:56
część II

1 listopada 1946

W prywatnej kaplicy kardynała Sapiehy przyjmuje z jego rąk święcenia kapłańskie.

15 listopada 1946

Wyjeżdża na dalsze studia do Rzymu.

19 czerwca 1948

Na Rzymskim Uniwersytecie Dominikańskim "Angelicum" broni pracy doktorskiej "Pojęcie wiary u św. Jana od Krzyża". Jednak, by doktorat został formalnie uznany, należało pracę ogłosić drukiem, na co ubogiego studenta z Polski nie było stać.

Początek lipca 1948

Wojtyła wraca do Polski.

8 lipca 1948

Nominacja na wikarego w Niegowici koło Wieliczki.

24 listopada 1948

Otrzymuje dyplom magistra teologii UJ na podstawie tajnych studiów w seminarium (1942-45), jawnych na Wydziale Teologicznym (1945-46) i w rzymskim Angelicum (1946-47) oraz pracy "Pojęcie środka zjednoczenia duszy z Bogiem w nauce św. Jana od Krzyża".


16 grudnia 1948

Promocja doktorska na podstawie pracy przedstawionej w Rzymie. Wszystkie egzaminy Wojtyła zdawał bardzo dobrze.

6 marca 1949

Debiut publicystyczny w "Tygodniku Powszechnym" artykułem o początkach działalności księży-robotników, inicjatywie "Mission de France".

17 marca 1949

Zostaje wikarym, a potem duszpasterzem akademickim parafii św. Floriana w Krakowie (do 1958 r.).

3 grudnia 1953

Rada Wydziału Teologicznego UJ przyjmuje habilitację ks. Wojtyły na podstawie pracy "Próba opracowania etyki chrześcijańskiej według systemu Maxa Schelera".

12 października 1954

Rozpoczyna wykłady na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

19 listopada 1954

Otrzymuje brązową Odznakę Turystyki Pieszej. Wycieczki łączy z duszpasterstwem młodzieży; jest "Wujkiem" grupy inteligencji katolickiej, ludzi o znanych dziś nazwiskach.

31 listopada 1957

Centralna Komisja Kwalifikacyjna zatwierdza decyzję UJ o przyznaniu ks. Wojtyle tytułu docenta.

7 grudnia 1957

Wysyła do rektora KUL-u list z prośbą o poparcie swego wyjazdu naukowego za granicę "w celu zapoznania się z materiałami dotyczącymi etyki seksualnej". Jednak paszportu, mimo pozytywnej opinii Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego, nie otrzymuje. Zapewne był księdzem zbyt aktywnym, nowoczesnym, skutecznym.

8 lipca 1958

Zostaje mianowany krakowskim biskupem pomocniczym; jest najmłodszym członkiem Episkopatu Polski.

23 marca 1959

Przewodniczący Rady Narodowej Krakowa Wiktor Boniecki w liście do arcybiskupa krakowskiego Eugeniusza Baziaka zarzuca biskupowi Wojtyle, że jego "postawa i działalność zachęcają duchowieństwo do gwałcenia prawa". Powodem ataku była aktywna ***** Wojtyły w środowiskach inteligencji, promowanie tam katolickiej etyki małżeńskiej. Bp Wojtyła zareagował bardzo ostro. Odpisał Bonieckiemu, że urzędnik nie ma prawa kwestionować konstytucyjnej zasady wolności sumienia i wyznania.

</P>

Natasza
04-10-2011, 20:56
część III

Sierpień 1960

Podpisanie do druku książki bp. Wojtyły "Miłość i odpowiedzialność". Odrzucała aborcję, antykoncepcję, rozwody, ale traktowała seks bez manichejskich oporów. Wzbudziła krytykę niektórych teologów. Np. ks. Stanisław Witek z KUL-u zarzucił autorowi-biskupowi niezgodność z nauką Kościoła.

16 lipca 1962

Po śmierci abp. Baziaka Wojtyła zostaje wikariuszem kapitulnym archidiecezji krakowskiej.

18 września 1962

Rozmowa bp. Wojtyły z I sekretarzem KW PZPR w Krakowie Lucjanem Motyką o sprawie budynku seminaryjnego, który władze chciały zabrać Kościołowi i oddać Wyższej Szkole Pedagogicznej. Skończyło się kompromisem - WSP dostała III piętro.

5 października 1962

Wyjeżdża na Sobór Watykański II. Jest jednym z najbardziej aktywnych polskich biskupów - przemawia sześć razy, siedem razy przedkłada wypowiedzi na piśmie. Porusza m.in. sprawy źródeł Objawienia, duchowieństwa, liturgii, godności osoby ludzkiej, wolności religijnej, apostolstwa świeckich (m.in. roli apostolatu pisarzy), ekumenizmu. Jego działalność budzi uznanie reformatorsko nastawionych teologów zachodnich, jak również papieża Pawła VI.

5-15 grudnia 1963

Pielgrzymka do Ziemi Świętej z kilkudziesięcioma uczestnikami Soboru. W liście do księży swojej archidiecezji, będącym opisem tej podróży, bp Wojtyła nazywa prawosławnych schizmatykami, ale też podkreśla, że żydowska świątynia jerozolimska była świątynią Boga prawdziwego.

30 grudnia 1963

Wojtyła zostaje arcybiskupem metropolitą krakowskim. Zenon Kliszko, nr 2 po Gomułce w ówczesnych władzach PRL-u, usilnie popierał tę kandydaturę, licząc na to, że młodego hierarchę uda się przeciwstawić prymasowi Wyszyńskiemu.

8 października 1964

Jako jedyny mówca rozpoczyna przemówienie soborowe, zwracając się również do obecnych tam pań (audytorek). Biografowie przyszłego papieża piszą o Jego normalnym stosunku do kobiet.

Listopad 1964

Zostaje powołany do bardzo ważnej instancji soborowej - Podkomisji Centralnej, której zlecono opracowanie nowej wersji "schematu XIII", czyli podstawy do dyskusji nad przyszłą konstytucją o Kościele w świecie współczesnym.

18 listopada 1965

Ogłoszenie "Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim". Wojtyła był wśród jego redaktorów. To jeden z najważniejszych i najodważniejszych w powojennej historii dokumentów Episkopatu Polski. Historyczne słowa: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie" były aktem najgłębiej ewangelicznym. Spowodowały jednak burzę: ataki władz komunistycznych, ale i autentyczne wątpliwości wiernych. Najpobożniejsi ludzie pytali: - Przebaczać - przebaczamy, ale co Niemcy mają nam do wybaczenia? Moralny aspekt brutalnego wysiedlenia Niemców z ziem zachodnich i północnych nie był wtedy tematem enuncjacji kościelnych, a reżimowi Gomułki nie w smak była międzynarodowa inicjatywa Episkopatu ("wtrącanie się do polityki"), choć stanowiła zarazem doskonały pretekst do antykościelnej akcji.

23 grudnia 1965

"Gazeta Krakowska" ogłasza list "robotników Solvaya" atakujący abp. Wojtyłę - byłego pracownika tej fabryki - za orędzie. Następnego dnia Wojtyła pisze odpowiedź. Prasa krakowska czekała z jej opublikowaniem trzy tygodnie.


2 lipca 1966

Na ten dzień planowano zjazd wychowanków wadowickiego gimnazjum. Jednak władze PRL, gdy dowiedziały się, że ma przybyć

abp Wojtyła, zabroniły jego organizacji.

29 maja 1967

Karol Wojtyła zostaje kardynałem. Jest najmłodszym wśród nominatów po Alfredzie Bengschu, arcybiskupie berlińskim.

28 lutego 1969

Odwiedza obie czynne synagogi krakowskie.

15 marca 1969

Watykan zatwierdza statut Konferencji Episkopatu Polski, który stanowi, że metropolita krakowski jest z urzędu zastępcą jej przewodniczącego - prymasa.

Wiosna 1969

Polska publikacja encykliki Humanae vitae Pawła VI wraz ze studium wprowadzającym, do którego kard. Wojtyła napisał wstęp całkowiciea firmujący tezy tego dokumentu.

Grudzień 1969

Podpisanie do druku nowej książki Wojtyły "Osoba i czyn", swoistej syntezy tomizmu i fenomenologii.

31 grudnia 1970

W kościele św. Mikołaja i w bazylice oo. Franciszkanów w Krakowie, odnosząc się do strajku i masakry stoczniowców na Wybrzeżu, mówi: o "krwi polskiej przelanej przez Polaków" i o tym, że "na dobro wspólne składa się atmosfera wolności rzeczywistej, do końca niczym nietamowanej i w żaden sposób niekwestionowanej, niezagrożonej".

</P>

Natasza
04-10-2011, 20:57
część IV

8 maja 1972

Uroczyste otwarcie Synodu Archidiecezji Krakowskiej, na który - w przeciwieństwie do poprzednich - zaproszono wielu świeckich.

Październik 1972

Ukazuje się książka Wojtyły "U podstaw odnowy" - antologia cytatów z dokumentów Soboru Watykańskiego II połączonych słowem wiążącym autora.

27 września - 26 października 1974

IV sesja Synodu Biskupów poświęcona ewangelizacji. Kard. Wojtyła jest jednym z relatorów, przewodniczy komisji redagującej dokument końcowy i zostaje wybrany po raz drugi do Stałej Rady Sekretariatu Synodu.


7-13 marca 1976

Głosi rekolekcje dla Kurii Rzymskiej. W tym samym roku ukazały się one w Polsce w książce "Znak, któremu sprzeciwiać się będą". Powierzenie rekolekcji Wojtyle to dowód uznania Pawła VI dla krakowskiego kardynała. Papież dokonał w ten sposób kolejnej jego prezentacji najwyższym kręgom kościelnym.

23 lipca - 11 września 1976

Na czele delegacji Episkopatu Polski odwiedza USA w związku z 41. Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym. 5 sierpnia uczestniczy w nabożeństwie ekumenicznym, w czasie którego wraz z 11 innymi kardynałami symbolicznie umywa nogi przedstawicielom Kościołów niekatolickich.

9 września 1976

Na pierwszej stronie nowojorskiego polonijnego "Nowego Dziennika" ukazała się notatka "Kardynał Wojtyła papieżem?". Było to echo artykułu w "New York Timesie", gdzie napisano, że "w kołach kościelnych coraz częściej mówi się o kardynale krakowskim jako przyszłym papieżu".

18 listopada 1976

W Warszawie, w mieszkaniu Bohdana Cywińskiego, kard. Wojtyła spotyka się z członkami Komitetu Obrony Robotników - Janem Józefem Lipskim, Jackiem Kuroniem, Antonim Macierewiczem, Piotrem Naimskim.

Boże Ciało 1977

W Krakowie kardynał przypomina śmierć Stanisława Pyjasa, chwali młodzież, która zbojkotowała krakowskie juwenalia, krytykuje ton prasy rządowo-partyjnej.

21 grudnia 1977

"Nieznani sprawcy" pobili ks. Andrzeja Bardeckiego, asystenta kościelnego "Tygodnika Powszechnego". Kard. Wojtyła mówi mu: "Dostałeś za mnie".

1 marca 1978

W warszawskim Klubie Inteligencji Katolickiej odbyła się sesja "Chrześcijanie wobec praw człowieka" z udziałem wielu działaczy opozycji demokratycznej. Tadeusz Mazowiecki, organizator sesji, wysłał teksty wystąpień kardynałom Wyszyńskiemu i Wojtyle. W odpowiedzi otrzymał ciepłe listy solidaryzujące się z przesłaniem panelu.

6 sierpnia 1978

Umiera papież Paweł VI.

26 sierpnia 1978

Kardynałowie wybrali na biskupa Rzymu patriarchę Wenecji Albina Lucianiego, który przyjął imię Jan Paweł I. Mówiło się jednak, że metropolita krakowski był jednym z poważnych kandydatów.

28 września 1978

Śmierć Jana Pawła I.

</P>

Natasza
04-10-2011, 20:58
16 października 1978

Po raz pierwszy od 1522 r. papieżem zostaje nie Włoch, ale - wybrany podobno ogromną większością głosów - Polak.

Natasza
04-10-2011, 20:58
22 października 1978

Uroczysta inauguracja pontyfikatu na placu Świętego Piotra. Jan Paweł II wypowiada słowa stanowiące motyw przewodni jego pontyfikatu: "Przez wiele wieków, kiedy następca świętego Piotra obejmował swoją stolicę, wkładano mu na głowę tiarę. Ostatni przyjął ją papież Paweł VI w 1963 r. Ale potem z niej zrezygnował, pozostawiając w tej sprawie swobodę swoim następcom. Papież Jan Paweł I nie włożył tiary i nie wkłada jej dzisiaj jego następca. Nie czas bowiem sięgać po to, w czym niesłusznie upatrywano symbolu władzy doczesnej papieża, gdy dzień dzisiejszy każe nam wpatrywać się w tajemnicę władzy samego Chrystusa. Tej władzy, która odpowiada całej głębi ludzkiego wnętrza, ludzkiego umysłu i serca.

Tej władzy, która nie przemawia językiem siły, ale miłością i prawdą. Nie ma bowiem większej miłości ponad tę, żeby duszę dać za braci.

Nowy następca Piotra na stolicy rzymskiej błaga dzisiaj: O Chryste, obym mógł stać się sługą Twojej jedynej władzy! (...). Obym mógł stać się sługą! I sługą sług! Nie lękajcie się, drodzy bracia i siostry, przyjąć władzę Chrystusa. Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych, systemów politycznych, kierunków cywilizacyjnych. Nie lękajcie się! Chrystus wie, &#187;co jest w człowieku &#171;.

On jeden. A dzisiaj człowiek bardzo często nie wie, co w nim jest. Tak bardzo często jest niepewny sensu swojego życia na ziemi. Tak często opanowuje go zwątpienie, które przechodzi w rozpacz. Pozwólcie zatem (...) Chrystusowi mówić do człowieka. On jeden ma słowa życia wiecznego".

Natasza
04-10-2011, 20:59
2-10 czerwca 1979

Pierwsza pielgrzymka do ojczyzny. Podczas transmitowanego przez telewizję spotkania Papieża z Edwardem Gierkiem wszyscy mogli zobaczyć, jak I sekretarz KC PZPR, sprawny zwykle mówca, patrząc na kartkę, duka trzęsącym się głosem mowę powitalną.


2 czerwca, homilia na pl. Zwycięstwa w Warszawie ze słowami: "Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi.

Tej ziemi". Były akurat Zielone Świątki, uroczystość Zesłania Ducha Świętego, niemniej te słowa o Nim zabrzmiały politycznie i okazały się prorocze. Orędzie niepodległości duchowej było głoszone potem w Gnieźnie, Częstochowie, Krakowie.

Także w Oświęcimiu, gdzie Papież mówił w imieniu wszystkich narodów, "których prawa są zapoznawane i gwałcone". Papieskie homilie zmieniły polskie społeczeństwo, uświadomiły mu, jaką jest siłą. Po raz pierwszy od 40 lat, stojąc w kilkusettysięcznych masach, ludzie słyszeli słowa prawdy i otuchy, wypowiadaną właściwie wprost druzgocącą ocenę komunizmu. Społeczeństwo schylone pod ciężarem niewoli wyprostowało się. Zaczęła się nowa epoka.

</P>

Natasza
04-10-2011, 21:00
13 maja 1981

Zamach. Strzały padły, gdy Papież wjeżdżał na audiencję generalną na plac św. Piotra nieosłoniętym jeszcze kuloodpornymi szybami papamobilem. Jedna kula przeszła na wylot przez brzuch, druga trafiła Papieża w prawe ramię. Najgroźniejsza była trzecia rana - kula minęła o kilka milimetrów tętnicę główną przewodu pokarmowego; jej naruszenie powoduje śmierć na miejscu. Kule ominęły też kręgosłup. Natychmiastowa operacja była bardzo trudna (trzeba było wyciąć m.in. 55 cm jelit), ale się udała.

Jeden ze sprawców zamachu, młody Turek Mehmet Ali Agca, został ujęty; inni uciekli. Jego zeznania są do dziś pełne sprzeczności i ciągle nie wiadomo, czyim był narzędziem. Podejrzenia kierowały się oczywiście w stronę Kremla. Pod koniec marca 2005 r. dziennik "Corriere della Sera" ogłosił, że w archiwach Stasi - służb bezpieczeństwa NRD - odnaleziono dokumenty potwierdzające, że rozkaz zabicia Papieża wydało KGB. Wykonanie powierzono bułgarskim służbom specjalnym, a Stasi miała zatrzeć ślady prowadzące do rzeczywistych sprawców zbrodni. Niemiecki urząd ds. akt Stasi nie potwierdził jednak tej informacji.

Nie udało się dowieść związków Agcy z wywiadem sowieckim. Turek formalnie należał do faszyzującej organizacji Szare Wilki. Zaraz po zamachu list do Papieża napisała matka Agcy. Prosiła o "przebaczenie dla niegoi tych wszystkich, którzy opanowani są przez zło i którym potrzebna jest pomoc ludzi i Boga". Jan Paweł II w tekście nadanym przez radio watykańskie zaraz po zamachu podziękował wszystkim za modlitwy i powiedział: "Modlę się za brata, który zadał mi cios, i szczerze mu przebaczam".A modlił się, można by rzec, cały świat. Szczególnie Polacy, którym groziła utrata dwóch duchowych przywódców narodu: w dniu zamachu było wiadomo, że umiera prymas Wyszyński.

Natasza
04-10-2011, 21:00
16-23 czerwca 1983

Druga pielgrzymka do ojczyzny: Warszawa, Niepokalanów, Częstochowa, Poznań, Katowice, Wrocław, Góra św. Anny, Kraków. W przemówieniu w Belwederze podczas spotkania z gen. Jaruzelskim Papież powiedział:

"I chociaż życie w Ojczyźnie od 13 grudnia 1981 r. zostało poddane surowym rygorom stanu wojennego, który został zawieszony od początku bieżącego roku - to przecież nie przestaję ufać, że owa zapowiadana wielokrotnie odnowa społeczna, według zasad wypracowywanych w takim trudzie w przełomowych dniach sierpnia 1980 r. i zawarta w porozumieniach, dojdzie stopniowo do skutku".

W Niepokalanowie Jan Paweł II przypomniał słowa św. Pawła z Listu do Rzymian: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj", odnosząc je do "trudnego momentu historycznego". W Częstochowie powiedział młodzieży: "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali", zaznaczając zarazem: "Wiem o waszych cierpieniach, o waszej trudnej młodości, o poczuciu krzywdy i poniżenia, o jakże często odczuwanym braku perspektyw na przyszłość". W Katowicach mówił, że ludzie pracy w Polsce mają prawo do dialogu z władzą. W Krakowie na Błoniach polecił Chrystusowi trudne "dziś i jutro" narodu i zacytował psalm: "Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną". Wierni wznosili transparenty "Solidarności" i skandowali: "Solidarność! Solidarność!". W Tatrach, w schronisku w Dolinie Chochołowskiej - Ojciec Święty spotyka się z Lechem Wałęsą. Wałęsa przed papieską wizytą w Polsce wysłał list z prośbą o audiencję. Władze próbowały nie dopuścić do tego spotkania, Papież jednak stanowczo go zażądał.

Przed odlotem na lotnisku w Balicach pod Krakowem rozmowa Papieża z gen. Jaruzelskim trwała znacznie dłużej, niż planowano; była niewątpliwie bardzo ostra.

Natasza
04-10-2011, 21:01
8-14 czerwca 1987

Pielgrzymka do ojczyzny. Warszawa, Majdanek, Lublin, Tarnów, Kraków, Gdynia, Westerplatte, Gdańsk, Częstochowa, Łódź. Kongres Eucharystyczny, beatyfikacja bpa Michała Kozala i Karoliny Kózkówny.

W przemówieniu na Zamku Królewskim Jan Paweł II mocno akcentuje "podmiotowość człowieka i narodu".

Ale o ile w czasie dwóch pierwszych pielgrzymek Papież głównie dodawał otuchy, o tyle teraz zaczyna wymagać. Przypomina etyczne wymagania nie tylko władzom, ale i narodowi. W szczecińskim przemówieniu do rodzin mówi o ofiarach permisywizmu i relatywizmu moralnego. W przemówieniu do młodzieży na Westerplatte mówi też o zagrożeniu, jakim jest klimat relatywizmu: padają wtedy "skrzydlate" słowa, że "każdy ma swoje Westerplatte".

Natasza
04-10-2011, 21:01
1-9 czerwca 1991

Pielgrzymka do Polski: Koszalin, Rzeszów, Przemyśl, Lubaczów, Kielce, Radom, Łomża, Białystok, Olsztyn, Włocławek, Płock, Warszawa. Przesłaniem głównym jest Dekalog. W Koszalinie Papież komentował pierwsze przykazanie: "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną". W Kielcach i Radomiu tematem homilii było "Nie zabijaj". W Kielcach Papież wręcz krzyknął, mówiąc o aborcji. Tłumaczył się: "Może dlatego tak mówię, jak mówię, ponieważ to jest moja Matka, ta ziemia (...). I zrozumcie, wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie boleć. Was też powinny boleć!". W Radomiu rozszerzył "zasięg tego przykazania na wszystkie działania przeciw bliźniemu zrodzone z nienawiści czy mściwości". O aborcji powiedział: "Czy jest taka ludzka instancja, czy jest taki parlament, który ma prawo zalegalizować zabójstwo niewinnej i bezbronnej ludzkiej istoty?". Padło wtedy określenie: "cmentarz nienarodzonych". Na warszawskiej Agrykoli stwierdził, że egzamin z naszej wolności jest przed nami. Ta pierwsza wizyta w wolnej Polsce była jedyną, która wywołała widoczny m.in. w prasie konflikt z częścią zlaicyzowanego społeczeństwa. Papież zastał Polskę inną, niż się spodziewał, rozczarował się.

Podczas spotkania ekumenicznego w warszawskiej świątyni luterańskiej wyraził myśl, że tolerancja to za mało: "Cóż to za bracia i siostry w Chrystusie, którzy się jedynie tolerują?!"

Przed poprzednimi wizytami Papieża władze komunistyczne robiły wszystko, by nie odwiedził on wschodniej części kraju. Teraz było to już możliwe.

Na spotkania z nim przybyły tysiące wiernych z Litwy, Ukrainy i Białorusi.

Natasza
04-10-2011, 21:01
13-16 sierpnia 1991

Znów wizyta w Polsce. Papież odwiedza grób rodzinny w Krakowie i Wadowice, w Częstochowie spotyka się z milionem młodych pielgrzymów przybyłych z całego świata na obchody Światowego Dnia Młodzieży.

Natasza
04-10-2011, 21:02
31 maja - 10 czerwca 1997

Pielgrzymka do Polski. We Wrocławiu Jan Paweł II mówi: "Prawdziwa wolność wymaga ładu. Chodzi przede wszystkim o ład moralny, ład w sferze wartości, ład prawdy i dobra. (...) Gdy w sferze moralnej panuje chaos i zamęt, wolność umiera, człowiek z wolnego staje się niewolnikiem - niewolnikiem instynktów, namiętności czy pseudowartości". W Legnicy apeluje o troskę wobec najbiedniejszych. W Gnieźnie zwraca się do przywódców siedmiu państw Europy Środkowej: "Trzeba, by Europejczycy umieli zdecydowanie podjąć wysiłek twórczej współpracy, aby umacniali pokój między sobą i wokół siebie. Nie można pozostawić żadnego kraju, nawet najsłabszego, poza obrębem wspólnot, które obecnie powstają". Papież kanonizuje królową Jadwigę i franciszkanina Jana z Dukli.

Natasza
04-10-2011, 21:03
5-17 czerwca 1999

Pielgrzymka do ojczyzny. Rekordowa pod względem czasu trwania i liczby odwiedzanych miejscowości (Gdańsk, Sopot, Pelplin, Elbląg, Licheń, Bydgoszcz, Toruń, Ełk, Wigry, Siedlce, Drohiczyn, Warszawa, Sandomierz, Zamość, Radzymin, Łowicz, Sosnowiec, Kraków, Stary Sącz, Wadowice, Gliwice, Częstochowa). Obfitowała w sensacyjne wydarzenia: niespodziewane odwiedziny u państwa Milewskich, gospodarzy we wsi Leszczewo koło Wigier, nagły projekt podróży do Armenii, do umierającego katolikosa (głowy tamtejszego Kościoła) bezpośrednio z Polski, zaniechanie tej wizyty z powodu choroby, która uniemożliwiła Papieżowi także celebrowanie mszy na Błoniach krakowskich i przesunęła spotkanie z wiernymi w Gliwicach, wreszcie humor papieski, tym razem też rekordowy (teksty Ojca Świętego: "Niech żyje łupież" zamiast "papież" oraz "witamy Cię, leniu" zamiast "w Licheniu", a także uroczo żartobliwe dialogi z wiernymi w Wadowicach i Gliwicach). Papież złożył wizytę, pierwszą w historii papiestwa, w parlamencie. Powiedział tam, że "integracja polski z Unią Europejską jest od samego początku wspierana przez Stolicę Apostolską", zaprosił do papamobilu prezydenta Kwaśniewskiego z żoną. Stwierdził, że "nasz kraj poczynił wielkie postępy na drodze rozwoju gospodarczego", zarazem jednak mocno akcentował niedolę bezrobotnych i ubogich. Beatyfikował 108 męczenników II wojny światowej, zakonnicę Reginę Protmann i Edmunda Bojanowskiego w Warszawie, ks. Stefana Frelichowskiego w Toruniu, kanonizował księżnę Kingę w Starym Sączu.

Natasza
04-10-2011, 21:03
16-19 sierpnia 2002

Krótka pielgrzymka do ojczyzny, ograniczona do Krakowa i okolic, ale swoim głównym przesłaniem o Miłosierdziu Bożym najbardziej uniwersalna z dotychczasowych. Papież poświęcił w Łagiewnikach świątynię głoszonego za pośrednictwem św. Faustyny Bożego Miłosierdzia, powierzając Mu świat. Na krakowskich Błoniach podczas mszy z 2,5 mln wiernych potępił "hałaśliwą propagandę liberalizmu, wolności bez prawdy i odpowiedzialności" oraz bardzo mocno wezwał wszystkich do czynienia miłosierdzia. W Kalwarii Zebrzydowskiej oddał w opiekę Maryi naród, Kościół i siebie samego. Poparcie dla integracji Europy znalazło się dopiero w przemówieniu pożegnalnym na lotnisku w Balicach, dopisane zresztą w ostatniej chwili. Atmosfera pielgrzymki była bardzo serdeczna. Papież był w wyjątkowo dobrej formie (dowcipkował na temat swego zdrowia, przepraszał, że siedzi, gdy inni stoją) i żegnając się, dał do zrozumienia, że może to nie ostatni raz.

Natasza
02-04-2013, 21:54
Błogosławionego Jana Pawła II warszawiacy nie zapomną nigdy. Dziś po raz kolejny to udowodnią, upamiętniając ósmą rocznicę śmierci papieża Polaka. Wspomnieniom i modlitwom towarzyszyć będą pokazy filmów, spotkanie z mimami oraz tradycyjne wieczorne czuwanie na pl. Piłsudskiego.
Dziś mija osiem lat od śmierci naszego papieża Jana Pawła II. Mieszkańcy Warszawy i przedstawiciele stołecznego duchowieństwa tradycyjnie już spotkają się z tej okazji na pl. Piłsudskiego, gdzie odbędą się uroczyste obchody rocznicowe. Do wzięcia udziału w nich zachęcać będą dziś w ciągu dnia mimowie, którzy pojawią się przy stacji Metro Centrum. O godz. 18 na pl. Piłsudskiego wystartują pokazy filmów dokumentujących świadectwo osób, które znały Jana Pawła II. Sprzedawane będą też białe i żółte tulipany, z których dochód zasili fundację Żyć z Chorobą Parkinsona.
O godz. 21 na placu rozpocznie się uroczyste czuwanie, które poprowadzi ks. Bogdan Bartołd (53 l.). Złożą się na nie rozważania znanych osób, m.in. prof. Bogdana Chazana czy Małgorzaty i Pawła Królikowskich, na temat relacji między duszą a ciałem oraz utwory w wykonaniu Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II. O godz. 21.37 na scenie, przy dźwiękach utworu "Cisza", pojawią się relikwie błogosławionego Jana Pawła II. Uroczystości zakończy błogosławieństwo, którego udzieli kard. Kazimierz Nycz (63 l.).

Natasza
16-10-2013, 08:48
Dzisiaj przypada 35. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Jan Paweł II był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch.

- To było psychologiczne trzęsienie ziemi dla całego wschodu Europy - powiedział wtedy austriacki kardynał Franz Koenig.


Kiedy kardynał Wojtyła przyjechał na konklawe, włoski fotograf zrobił mu całą serię zdjęć. Zdumiony tym metropolita krakowski zapytał go: "Po co mi pan robi tyle zdjęć? Nie sądzi pan chyba, że to ja mógłbym zostać nowym papieżem?".
Konklawe rozpoczęło się w atmosferze konfrontacji między frakcjami zwolenników dwóch włoskich kandydatów: kardynała Giuseppe Siriego i kardynała Giovanniego Benellego. Sytuację tę purpurat z Hiszpanii Vincente Trancon skomentował następująco: "Bóg poróżnił Włochów i wykorzystał ludzką złość, żeby utrudnić wybór papieża".





W obliczu coraz większych napięć 16 października arcybiskup Wiednia kardynał Franz Koenig przedstawił kandydaturę metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły argumentując: "Ma dopiero 58 lat, ale to nie powinno być przeszkodą; przeciwnie - wiele zyskałby na tym Kościół".

Kardynał Wojtyła został wybrany w ósmym głosowaniu. Nieoficjalnie wiadomo, że otrzymał 99 na 111 głosów.
Po godzinie 19. nowy papież wyszedł na balkon bazyliki Świętego Piotra i wygłosił przemówienie do wiwatujących tłumów, którym był niemal całkowicie nieznany. Wówczas Jan Paweł II wygłosił słowa, które powtarzano potem wielokrotnie jako najbardziej symboliczne: "Najdostojniejsi kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej".


Oficjalna inauguracja pontyfikatu odbyła się 22 października. To obecnie dzień wspomnienia liturgicznego błogosławionego Jana Pawła II, już wkrótce świętego.
Podczas uroczystego homagium kardynałów doszło wtedy do najbardziej symbolicznego wydarzenia: polski papież złożył hołd prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu.