PDA

Zobacz pełną wersję : Henryk Sienkiewicz i Oblęgorek



Natasza
30-03-2012, 16:07
Oblęgorek to wieś położona w gminie Strawczyn, w której obecnie mieści się Muzeum Henryka Sienkiewicza. Majątek w Oblęgorku został ufundowany przez polskie społeczeństwo i przekazane nobliście w dowód uznania w 25 rocznice jego pracy literackiej.
Muzeum w Oblęgorku czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-16.00, a cena biletów wynosi 8 zł i 4 zl (ulgowy)
W Muzeum obejrzeć można nie tylko wystawę książek pisarza, ale również zwiedzić pomieszczenia, w których on sam kiedyś mieszkał i pracował. Warto wspomnieć, iż wnętrza są utrzymane w stylu z czasów, kiedy pisarz sam jeszcze tu przebywał. Oryginalne meble, obrazy i tkaniny tworzą niesamowity i unikalny klimat.
Ponadto ten XIX wieczny pałacyk otoczony jest przepięknym parkiem, którego podstawę tworzą stare dęby i lipy, a do Muzeum prowadzi przepiękna aleja lipowa, która posadzona jest w 4 rzędach.

Natasza
30-03-2012, 16:08
W 1900 roku, H Sienkiewicz, w uznaniu zasług na niwie literackiej i umacniania polskości w czasie zaborów zostaje obdarowany ufundowanym przez naród majątkiem ziemskim. Wcześniej Oblęgorek był własnością rodziny Tarłów herbu „Topór”, następnie wszedł w jego posiadanie kielecki rejent Mieczysław Halik. Od niego to Komitet obchodów jubileuszu 25-lecia pisarstwa H. Sienkiewicza odkupił ten że majątek z przeznaczeniem na dar narodowy. Pisarz, za ów dar dziękował takimi oto słowy „.....zyskałem miłość swoich, uznanie obcych, a nawet względny dostatek, brakowało mi tylko jednego: ziemi naszej...... ….oto wzywa mnie mój kraj, i ofiarowuje mi szamt tej naszej ziemi.....". Po II-ej wojnie światowej, władze komunistyczne pozbawiły rodzinę pisarza tej majętności pozostawiając jej kilkudziesięcio hektarowy ochłap. Dziś spadkobiercy pisarza władają jedynie dwudziestoparu hektarową resztówką, przylegającą do pałacu – muzeum Henryka Sienkiewicza, do odwiedzenia której serdecznie zapraszamy.
http://www.oblegorek.pl/

Natasza
30-03-2012, 16:09
Po drodze, wracając z sienkiewiczowskiego pałacyku, można również podziwiać wyroby kowalstwa artystycznego, które znajdują się w pobliskim Muzeum A.S. Moćko, a w Chełmcach odwiedzić grób rodziny Sienkiewiczów, który na dobre połączył historię tego rodu z ziemią świętokrzyską.

Natasza
30-03-2012, 16:09
Często odwiedzany jest też świeżo wyremontowany Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
W ubiegłym roku odwiedziło go 60 tys. osób.