PDA

Zobacz pełną wersję : Tatrzańskie szlaki



pixi
12-04-2012, 22:15
Przyznam, że trochę czasu upłynęło odkąd moje stopy zostawiały ślady na tatrzańskich zboczach. I na dodatek były to raczej zimowe ślady zjazdów narciarskich na Hali Goryczkowej...
Mam takie pytanie : ile czasu zajmuje zejście z Kasprowego Wierchu szlakiem do Kuźnic, przez Goryczkową albo Gąsiennicową ?
Na ambitniejsze podejścia raczej zabraknie mi czasu a i pogoda może tu mieć swoje „ostatnie słowo”.
Liczę że „górale” mi odpowiedzą.

jacky
12-04-2012, 22:26
podpowiedz góralom kiedy zamierzasz ów szlak ponownie zaliczyć ...
szkoda, że nie jestem góralem...
ale i tak żal mi hal...
:-)

pixi
12-04-2012, 22:33
Zamierzam zmierzyc sie z Tatrami w maju, a przynajmniej na nie popatrzec... W najgorszym, aurowo niesprzyjajacym wypadku, przemierzyc przynajmniej Droge pod Reglami i ... Krupowki, oczywiscie.

zdzicho alboom II
13-04-2012, 07:47
Z Kasprowego Wierchu do Murowańca 50 min. i z Murowańca do Kuźnic 1.15 g. czy to przez Boczań czy to przez Jaworzynkę.
Na wietrzną i śliską pogodę polecam Jaworzynkę.
W maju na Kasprowym jest duże prawdopodobieństwo śniegu - mile widziane kijki.

pixi
13-04-2012, 14:25
Czyli z Kasprowego przez Jaworzynke to bylby ladny spacer. Wszystko zalezy od pogody, jak bedzie byle jaka to isc nie warto bo ani widokow ani przyjemnosci.
Kijow - to ja wlec tam nie bede zreszta z kijami i tak nie chodze. A lwy ? no szkoda, nie nalapie skoro nie ma ich w Tatrach.

pixi
15-04-2012, 10:37
Kolejka linowa na Kasprowy Wierch

Jej budowę rozpoczęto 1 sierpnia 1935 r., pierwszy kurs odbył się już 15 marca 1936 r. Kolejka składa się z dwóch niezależnych odcinków posiadających po 2 kabiny każda; od dolnej stacji w Kuźnicach na Myślenickie Turnie, gdzie następuje przesiadka na odcinek z Myślenickich Turni na Kasprowy Wierch. Na górze znajduje się restauracja, warsztat narciarski, przechowalnia sprzętu, stacja TOPR, malutki hotelik i obserwatorium meteorologiczne.
Kolejka przeszła gruntowny remont i przebudowę z wymianą kabin na nowe, obszerniejsze i bardziej przeszklone w 2008 r.
Dlugość trasy kolejki: 4292 m, osiągana wysokość: 1959 m npm., różnica poziomów: 936 m, szybkość: 6-8 m/s, pojemność kabiny: 60 osób, czas jazdy: 12 min.

Kolejka kursuje codziennie co 10 min ( z wyjątkiem przerw konserwacyjnych):
pierwszy kurs w godz 7-9, ostatni kurs w godz 16-18 (w lipcu i sierpniu – 21) zależnie od pory roku, pogody, siły wiatru, temperatury na górze i ilości klientów.

Ceny: zależnie od sezonu i okresu zimowego
normalny w górę 43,00 zł ; 39,00 zł
ulgowy w górę 38,00 zł ; 34,00 zł
normalny góra-dół 53,00 zł ; 49,00 zł
ulgowy góra-dół 43,00 zł ; 39,00 zł

www.pkl.pl
Kuźnice tel: +48 18 201 45 10

zdzicho alboom II
15-04-2012, 10:54
Nawet nie jest tak bardzo drogo, a góra dół niewiele drożej niż góra, tak że zawsze masz możliwość zjechania.

pixi
15-04-2012, 11:28
Jest mozliwosc zjechania ale przyjemniej bedzie zejsc piechota. W maju bede jednak pewnie conajmniej platy sniegu tu i owdzie.

pixi
15-04-2012, 11:32
Kasprowy Wierch ma wysokość 1987 m n.p.m, znajduje się prawie po środku grani Tatr i stanowi doskonały punkt widokowy.
Od górnej stacji kolejki linowej, z Suchej Przełęczy, odchodzą szlaki turystyczne:
- żółty szlak prowadzi na Halę Gąsienicową,
- czerwony szlak prowadzi granią na wschód przez Beskid, Skrajną i Pośrednią Turnię na Świnicę, a na zachód – na Czerwone Wierchy.
Poniżej szczytu działają zimą dwa wyciągi krzesełkowe;
- w Dolinie Gąsienicowej : 4-osobowy o długości 1180 m, różnicy poziomów 352 m, średnim nachyleniu stoku 30%.
- w Dolinie Goryczkowej : 2-osobowy o długości 1624 m, różnicy poziomów 602 m, średnim nachyleniu stoku 37%.

zdzicho alboom II
15-04-2012, 13:49
Pozdrów ode mnie Kasprowy. Obliczyłem, że byłem tam ponad 20 lat temu.

pixi
15-04-2012, 13:55
Kasprowy pozdrowie, mam nadzieje ze na nim stane. Rekordu nie pobiles.

zdzicho alboom II
15-04-2012, 19:04
A pamiętasz jak w restauracji na Kasprowym były widelce na łańcuchu?

pixi
15-04-2012, 19:36
Nie zdarzylo mi sie jadac w resto na Kasprowym. Lepiej pamietam darmowy wrzatek w Murowancu i spanie tam na podlodze miedzy pietrowymi lozkami.

zdzicho alboom II
15-04-2012, 20:59
A ja spałem na stole w jadalni w Roztoce.

pixi
15-04-2012, 22:50
A ja na strychu w Pieciu Stawach.

zdzicho alboom II
16-04-2012, 07:04
A ja w noszach ratowniczych w pomieszczeniu magazynowym, chyba tez w Pięciu Stawach.

Polecam Ci stronę z rozkładami jazdy (nie tylko Krakowa i Zakopanego], może nie znasz, a jest przydatna.
http://www.e-podroznik.pl/

pixi
16-04-2012, 07:58
Te strone znam ale wole te PKP. A busy to inna bajka.

pixi
16-04-2012, 16:52
W czasie parodniowego pobytu w Zakopanem mam ochote przejsc sie Dolina Koscieliska. Co najmniej droga dla ceprow do schroniska pod Ornakiem a moze i dalej...

zdzicho alboom II
16-04-2012, 20:53
Dalej to możesz iść nad Smreczyński Staw.
A masz już jakieś lokum?

pixi
16-04-2012, 21:36
Za lokum w Zakopanem to wlasnie sie rozgladam, a moze masz jakies propozycje ?

zdzicho alboom II
16-04-2012, 21:48
Niestety nie.
Ja to tak dorywczo, na dworcu.

pixi
16-04-2012, 21:56
Dalej to możesz iść nad Smreczyński Staw.

Moge isc dalej niz Smreczynski Staw, tyle ze troche w bok... do Doliny Chocholowskiej...?

pixi
17-04-2012, 14:24
Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska jest drugą co do wielkości, ma około 8 km długości i jedną z najpiękniejszych w Tatrach Zachodnich. Zaczyna się w miejscowości Kiry, stanowi długi i głęboki wąwóz skalny, którego ściany w trzech miejscach zbliżają się do siebie tworząc tzw bramy : Bramę Kantaka, Bramę Kraszewskiego i Bramę Raptawicką. Dolina posiada kilka jaskiń, wąwóz Kraków i wyżej na hali Smreczyński Staw. Przez dolinę prowadzi brukowo-ziemna droga do schroniska pod Ornakiem.
Czas przejścia od Kirów do schroniska (bez zwiedzania) - okolo 1,5 godz.
Szlaki turystyczne:
- szlak zielony prowadzi od Kirow do schroniska i na Halę Tomanową
- szlak czarny prowadząc od sąsiedniej Dol. Chochołowskiej przecina dolinę i nad Miętusowym Potokiem wiedzie dalej przez hale na Kalatówki
- szlak czerwony oddziela się od czarnego i prowadzi na Krzesanicę (2122 m) na Czerwonych Wierchach
- szlak niebieski wiedzie na hale Stoły
- szlak żółty, krótki prowadzi do jaskinii Smocza Jama i wejścia do wąwozu Kraków
- szlak żółty prowadzi od schroniska do sąsiedniej Dol. Chochołowskiej
- szlak czarny odchodzi od schroniska do Smreczyńskiego Stawu
- krótkie odcinki szlaków prowadzą do poszczególnych jaskiń; Mroźnej, Mylnej i Raptawickiej
Jaskinia Mroźna dostępna jest do zwiedzania codziennie w godz. 8:30 - 17:30. Cena wstępu: bilet normalny 3 zł, ulgowy -2,50 zł. Czas - 25 min.

pixi
10-06-2012, 18:08
Dolina Kościeliska

http://pixiland.info/maj12/koscieliska02.jpg

Potok Kościeliski

http://pixiland.info/maj12/koscieliska01.jpg

Tabliczka szlaków przy schronisku pod Ornakiem

http://pixiland.info/maj12/koscieliska03.jpg

pixi
14-06-2012, 07:26
Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska jest najbardziej zachodnią, największą i najdłuższą doliną polskich Tatr, ma prawie 10 km. To ulubiona dolina Jana Pawła II, tło kilku filmów m.in. Potopu. W dolinie można zobaczyć unikalną wioskę pasterską i pokazowy wypas owiec, a na wiosnę kwitnące kolorowe łany krokusów.
Przez dolinę prowadzi droga z początku asfaltowa, potem brukowo-ziemna. W środkowej części dolina rozgałęzia się na dwie: główną Dolinę Chochołowską i Dolinę Starorobociańską. Dalej na Polanie Chochołowskiej znajduje się schronisko. Odległość od skrzyżowania szos do schroniska – około. 12 km, czas przejścia – około 2,5 godz.

Szlaki turystyczne:
- zielony szlak turystyczny biegnie z Kir, droga pod Reglami i Doliną Chochołowską na Rakoń (1879 m npm)
- szlak żółty odgałęzia się w Dolinę Starorobociańską i przez Iwaniacką Przełęcz (1459 m) dochodzi do Doliny Kościeliskiej przy schronisku, czas przejścia – około 2 godz.
- szlak czerwony odgałęzia się za ujściem Dol. Starorobociańskiej i prowadzi przez Trzydniowiański Wierch (1758 m npm) do szlaku zielonego;
- szlak żółty prowadzi od schroniska na granicznego Grzesia (1658 m npm)
- szlak papieski biało-żółty prowadzi od schroniska w Dolinę Jarzebczą.
- szlak czarny prowadzi Dol. Starorobociańską do szlaku zielonego (Przeł. Iwaniacka – Przeł. Raczkowa) i z Dol. Chochołowskiej przez Niżną Polanę Kominiarską do Dol. Kościeliskiej

pixi
14-06-2012, 08:08
Morskie Oko

Morskie Oko jest największym i najpiękniejszym tatrzańskim stawem (powierzchnia – 35 ha) i czwartym, co do głębokości (50,8 m). Leży na wysokości 1395 m n.p.m. Staw okolony jest licznymi szczytami: po lewej stronie – Rysy (2499 m n.p.m.), na wprost – Mięguszowieckie Szczyty z Mięguszowieckim Wielkim (2438 m n.p.m.), na prawo – strzelisty Mnich, a nieco dalej – stoki Miedzianego.
Morskie Oko jest pochodzenia polodowcowego. Woda jest bardzo przejrzysta, widoczność sięga 12 m w głąb. Dawniej nazywano je Rybim Stawem ze względu na naturalne zarybienie jeziora, co jest zjawiskiem rzadkim w jeziorach tatrzańskich – żyją w nim głównie pstrągi. Obejście wokół jeziora zajmuje około 50 min (2,6 km) - szlak czerwony.
Powyżej Morskiego Oka, na wysokości 1583 m n.p.m. położony jest Czarny Staw.
Nad jeziorm stoi schronisko im. Stanisława Staszica, wybudowane w 1908 r. przez Towarzystwo Tatrzańskie, potem rozbudowane w latach 1988 – 92, posiada ponad 70 miejsc noclegowych.

Do Morskiego Oka dojechać można busem - przystanek naprzeciwko dworca PKS pod barem „Fis". Przejazd na Palenicę Białczańską kosztuje 10 zł (do Morskiego Oka nie jeździ żaden autobus PKS). Czas przejazdu około 40 min (25 km). Dalej od parkingu trzeba resztę drogi pokonać pieszo albo pojechać góralską bryczką za cenę 40 zł od osoby.
Czas podejścia do jeziora - około 2 godz. głównie po szosie.

pixi
14-06-2012, 08:12
http://pixiland.info/maj12/morskieoko01.jpg

http://pixiland.info/maj12/morskieoko02.jpg

http://pixiland.info/maj12/tatry01jpg.jpg

http://pixiland.info/maj12/tatry02jpg.jpg

zdzicho alboom II
14-06-2012, 09:25
Czyli Morskie Oko było zasypane.
Droga do Czarnego Stawu pewnie po kolana w śniegu.

pixi
14-06-2012, 12:30
Do Czarnego Stawu bylo sniegu do kostek ale mokry i sliski bo juz podtopiony sloncem. Nie poszlismy, czasu tez nie bylo zawiele.
Zupelnie nie tak bylo zaplanowane i teraz nie mam o czym tu pisac bo pobyt okazal sie raczej "ceperski".

Natasza
09-07-2015, 08:59
Spis szlaków z Zakopanego
http://natatry.pl/szlaki