PDA

Zobacz pełną wersję : Paryski zawrót głowy - proszę o pomoc



catzy
29-05-2012, 09:27
Witam,
właśnie skończyłam lekturę "Paryskiego niezbędnika" i jestem pod ogromnym wrażeniem. Kopalnia informacji - za którą bardzo dziękuję :) Do tej pory przekopywałam się przez googla, ale to było nic w porównaniu z tym, co znalazłam na tym forum.

W sobotę wybieram się z rodziną do Paryża na tydzień. Będę bardzo wdzięczna za rozwianie kilku moich wątpliwości:

1. Pierwsze dwa dni spędzimy w Disnaylandzie, później przenosimy się na kwaterę w Paryżu. Planujemy wycieczkę do Wersalu. Czy żeby swobodnie poruszać się po Paryżu i okolicy wystarczy, że kupimy kartę NAVIGO na strefy 1-5? Czy z tą kartą dojedziemy do Wersalu i na lotnisko CHDG? Czy na RER potrzebujemy inne, dodatkowe bilety? A może lepiej wybrać jakąś inną opcję, np. Navigo 1-3 plus bilety mobillis? Próbowałam sama kombinować i przeliczyć, ale przyznam że się trochę gubię (2 osoby dorosłe + dziecko)

2. Jak to jest z biletami do Wersalu? Czy osobno płaci się za zamek, osobno za ogród i dodatkowo jeszcze za komnatę lustrzaną i apartamenty królewskie?

3. Kusi mnie kupienie biletów przez internet, ale nie wiem jak wtedy jest z biletem dla dziecka. Maluchy wchodzą za darmo, ale chyba muszą mieć bilet 0 euro? Czyli i tak musielibyśmy stać w kolejce po darmowy bilet???

Ten sam problem mam z Luwrem, na stronie nie widzę opcji wydrukowania biletu dla dziecka.

3. Czy przy założeniu zwiedzania Luwru i Wersalu (na więcej nie starczy nam pewnie czasu) jest sens kupować kartę Museum Pass? Kusi mnie omijanie kolejek, ale nie chcę przepłacać bez sensu...

4. Wieża Eiffla - czy dobrze zrozumiałam, że najpierw trzeba odstać ok. 2 godzin na dole do kasy czy windy, a potem jeszcze godzinę na drugim poziomie do kolejnej windy?
Czy jeśli się stoi w kolejce, to jest to równoznaczne z koniecznością wejścia jak się już dotrze do kasy, czy można zakupić bilet na inny termin? Nie wiem czy jasno się wyraziłam, chodzi mi o to, że wolałabym kupić bilety na konkretny dzień/godzinę i wtedy przyprowadzić dziecko, a nie stać z nią w upale w kolejce.

Niestety bilety do kupienia on-line na wieżę dotyczą terminów po 19 czerwca :( Czy jest jakikolwiek inny sposób, żeby zabookować bilety?

Natasza
29-05-2012, 12:30
Ad 1/
Catzy, jeśli kupicie tygodniowy NAVIGO za 33,40 € (do strefy 5 czyli z Wersalem i lotniskami)+ blankiet 5 €, to możesz go używać również na przejazdy po Paryżu /strefa 1-2/. To jest bilet na wszystkie środki lokomocji, w tym kolejkę RER. Łaczny koszt 38,40EUR.
Musisz mieć do tego biletu małe zdjęcie 3 x 2,5 cm, a po zakupie karnet opatrzyć imieniem i nazwiskiem. Jeśli nie masz takiego zdjęcia, możesz je zrobić w Photo Booth /zawsze w pobliżu okienka na stacjach metra czy RER/. Ten bilet jest dobry dla osób, które zwiedzają Paryż od poniedziałku do niedzieli włącznie, finansowo nieopłacalny dla tych, co zwiedzają Paryż i przedmieścia np. od środy do niedzieli.
W takim wypadku /środek tygodnia/ warto kupić karnet na 10 przejazdów na strefę 1-2 za 12,70 EUR i oddzielnie bilet do Wersalu za 10,55€ /Mobilis 1 dzień/. Także na lotnisko bo bilet dzienny Mobilis nie obejmuje przejazdu na lotniska. Wszystkie przejazdy/lotnisko+Wersal+ miasto/ zawiera bilet Paris Visite. <!-- MAQUETTE V2 --><!-- FIN MAQUETTE V2 --><TABLE class=blocsansillus summary="" width="99%"><TBODY><TR width="100%"><TD class=desc><TABLE border=1><THEAD><TR><TH>Zones



</TH><TH>1 day adult



</TH><TH>2 days adult



</TH><TH>3 days adult



</TH><TH>5 days adult



</TH></TR></THEAD><TBODY><TR><TD style="WIDTH: 20%">1 to 3</TD><TD style="WIDTH: 20%">
€ 9.75





</TD><TD style="WIDTH: 20%">€ 15.85



</TD><TD style="WIDTH: 20%">€ 21.60



</TD><TD style="WIDTH: 20%">€ 31.15



</TD></TR><TR><TD style="WIDTH: 20%">1 to 5</TD><TD style="WIDTH: 20%">
€ 20.50





</TD><TD style="WIDTH: 20%">€ 31.15



</TD><TD style="WIDTH: 20%">€ 43.65



</TD><TD style="WIDTH: 20%">€ 53.40



</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE>


<TABLE border=1><THEAD><TR><TH>Zones



</TH><TH>1 day child



</TH><TH>2 days child



</TH><TH>3 days child



</TH><TH>5 days child



</TH></TR></THEAD><TBODY><TR><TD style="WIDTH: 20%">1 to 3</TD><TD style="WIDTH: 20%">
€ 4.85





</TD><TD style="WIDTH: 20%">€ 7.90



</TD><TD style="WIDTH: 20%">€ 10.80



</TD><TD style="WIDTH: 20%">€ 15.55



</TD></TR><TR><TD style="WIDTH: 20%">1 to 5</TD><TD style="WIDTH: 20%">
€ 10.25





</TD><TD style="WIDTH: 20%">€ 15.55



</TD><TD style="WIDTH: 20%">€ 21.80



</TD><TD style="WIDTH: 20%">€ 26.70



</TD></TR></TBODY></TABLE>

Sam bilet z centrum Paryża na lotnisko /RER/ kosztuje 9,25 € + dziecko 6,40 € (dzieci 4 - 9 lat).
Musisz teraz zrobić sobie "rachunek sumienia" i zdecydować, który bilet jest dla Was najlepszy.

Natasza
29-05-2012, 13:10
Ad 2/
Albo kupujesz jeden bilet za 18 EUR /pałac, Trianon Marii Antoniny i wystawy czasowe/ lub zwiedzasz sam pałac za 15 EUR lub pałac Marii Antoniny za 10 EUR. Ponieważ w okresie od 29 maja do 24-28 lipca trwają w Wersalu Grandes eaux Musicales i Jardins musicaux, pełny bilet na wszystkie atrakcje /łącznie z ogrodami, koncertami, grającymi fonntannami/ kosztuje 25 EUR. Dzieci do lat 18 mają wstęp za darmo. Prywatne apartamenty Ludwika XV są zazwyczaj przeznaczone na konferencje. Aby uniknąć kolejek, bilet możesz kupić wcześniej tu:
http://billetterie.chateauversailles.fr/online/Manifestations.aspx

catzy
29-05-2012, 13:19
Natasza, bardzo dziękuję za odpowiedź. Przeszukuję sieć i wiem coraz więcej, ale czasu mam mało, a głód wiedzy ogromny :confused:

Natasza
29-05-2012, 13:22
Ad 3/
Możesz kupić bilety do Wersalu on line, tylko dla osób dorosłych. Drukujesz je, zabierasz ze sobą i udajesz się do głównego wejścia, pomijając stanie w kasach biletowych. Na dziecko okazujesz stosowny dokument/ paszport lub dowód tymczasowy/.

PS. Najlepsze dni na zwiedzanie Wersalu: środy, czwartki i piątki, od 09:00 do 15:00 /pałac/, po południu rezydencję Marii Antoniny. Najlepiej, na zwiedzanie Wersalu, przeznaczyć cały dzień: 2-2,5 godz. na Pałac i tyleż samo na wizytę " U Marii Antoniny", wraz z dojściem tam + ogrody i fonntanny. Między Pałacem a Trianon jeździ pociąg Petit .

Museum Pass-myślę, że nie ma sensu bo nie zdążyć ją "wykorzystać" do cna.

Natasza
29-05-2012, 14:13
Ad 4/
Dobrze zrozumiałaś, kilka godzin musisz odstać aby wreszcie podziwiać panoramę Paryża.
Biletów do 19 czerwca już nie ma w sprzedaży, dlatego nic ci nie da pośrednictwo biura za 2 EUR/bilet.
Ja osobiście obejrzę ją raczej z dołu czyli podejdę do niej jak rodowici Paryżanie. Jeśli jednak się uprzesz, to możesz ją odwiedzić w tzw. godzinach martwych czyli wtedy, gdy Paryżanie i turyści obiadują: ok. 13-14:00.

Piękna panorama Paryża, tym razem łącznie z wieżą Eiffla, jest z kopuły bazyliki Sacre Coeur /od 09-17:00/.

catzy
31-05-2012, 08:19
Natasza :wub: wielkie dzięki, teraz już chyba sobie poradzę.
Nie mogę się doczekać wyjazdu, oby tylko wszystko wypaliło... mam wielką tremę...
Sama wieżę bym sobie odpuściła, tym bardziej, że kolega mówił, że fajniejsza panorama jest z Łuku, ale to marzenie mojej córki, więc trzeba będzie odstać swoje.
Pogodę niestety zapowiadają słabą na najbliższy tydzień :unsure:

catzy
31-05-2012, 09:53
Maleńkie sprostowanie: Navigo zona 1-5 aktualnie kosztuje 33,90 za tydzień

http://www.ratp.fr/fr/ratp/c_21137/forfaits-navigo-mois-et-semaine/

Natasza
31-05-2012, 10:24
Ja mam takie ceny
<TABLE class=gridhotel border=0 width=590 closure_uid_i7jrp6="391"><TBODY closure_uid_i7jrp6="390"><TR><TD class=p12white bgColor=#336633 colSpan=6>Navigo Decouverte Pass July 2011 - June 2012 in Euro</TD></TR><TR><TD bgColor=#cccccc>Fare Zone </TD><TD bgColor=#cccccc>Week</TD><TD bgColor=#cccccc>Month</TD><TD bgColor=#cccccc>Fare Zone </TD><TD bgColor=#cccccc>Week</TD><TD bgColor=#cccccc>Month</TD></TR><TR class=even><TD>Zone 1 - 2 </TD><TD>18.85</TD><TD>62.00</TD><TD>Zone 1 - 4 </TD><TD>29.80</TD><TD>99.10</TD></TR><TR class=odd closure_uid_i7jrp6="389"><TD>Zone 1 - 3 </TD><TD>24.50</TD><TD>80.30</TD><TD>Zone 1 - 5 </TD><TD closure_uid_i7jrp6="388">33.40</TD><TD>109.90</TD></TR><TR><TD class=p10white bgColor=#336633 colSpan=6>Weekly tickets available from the Friday preceding the Monday starting the week of validity until Thursday of the week included in the 7 days of validity</TD></TR></TBODY></TABLE>
http://www.paristoolkit.com/briefing/paris_metro.htm

catzy
31-05-2012, 13:08
Jak kupię to się podzielę informacją ile zapłaciłam w rzeczywistości ;)