+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Temat: Nikiszowiec - czerwona cegła na czarnej ziemi (Katowice)

  1. #1
    Minitravelek dies is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Tychy
    Postów
    12

    Nikiszowiec - czerwona cegła na czarnej ziemi (Katowice)

    Nikisz ma dla mnie wymiar emocjonalny, sentymentalny, a może i nawet symboliczny. Kojarzy mi się przede wszystkim z moim niedawno zmarłym dziadkiem, który większość swojego życia przepracował w KWK "Wieczorek". Zwykł często żartować: "za życia pod ziemią i po śmierci pod ziemią". Całą swoją wiedzę o górnictwie czerpałem właśnie od niego, wiedzę, której nie sposób znaleźć w żadnych podręcznikach. Dzięki dziadkowi o górnikach zawsze będę wyrażał się z należytym szacunkiem.

    Nazwa tego osiedla robotniczego pochodzi od pobliskiego szybu "Nikischschacht" - obecnie nazywa się "Poniatowski". Powstało na początku XX wieku z inicjatywy koncernu "Georg von Giesches Erben". Zaprojektowane zostało przez Emila i Georga Zillmannów, twórców zabudowy pobliskiej dzielnicy Giszowiec. Obecnie osiedle jest atrakcją turystyczną Górnego Śląska, a 14 stycznia 2011 roku zostało wpisane na listę obiektów uznanych przez Prezydenta RP za pomnik historii.



    Więcej zdjęć z Nikiszowca: http://www.jastrzebski.tychy.pl/gale...na=nikiszowiec
    Ostatnio edytowane przez dies ; 20-02-2011 o 11:03

  2. #2
    Minitravelek texarkana is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Postów
    33
    A to ciekawostka z tym osiedlem!

+ Odpowiedz na ten temat

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów