+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12

Temat: Do Montenegro via Belgrad

  1. #1
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476

    Do Montenegro via Belgrad

    Moja relacja z podróży przez Serbię do Czarnogóry.
    Najpierw napiszę o Serbii i podróży pociągiem przez nią, aż do Czarnogóry.
    W Budapeszcie okazało się, że pociąg nie dojeżdża do Belgradu tylko do Nowego Sadu bo Serbowie od przeszło dwóch miesięcy remontują ten odcinek. W szczycie sezonu. Musieliśmy się przesiąść na autobus do Belgradu, który dystans 75 km pokonuje w 1,5 godziny. Bilet kosztuje 330 dinarów. Dla przypomnienia :1EUR=84 DIN.
    Bilet na trasie Budapeszt-Novi Sad kosztuje 5500 Ft czyli ok.90zł. Jak sie okazało jest tańszy na Węgrzech niż w Serbii. Kuszetka kosztuje 13,40 EUR i można ja wykupić w samym pociągu, wtedy mamy pewność, że nikogo nam nie dokwaterują. Ciekawostka: na tej trasie, w obie strony, trafiliśmy
    na Polaków obsługujących kuszetki. Obowiązkowo należy zamknąć przedział na łańcuszek i górny zamek. Serbowie twierdzą, że Węgrzy nocą dokonują włamań, ale wydaje mi się, że to na terenie
    Serbii należy uważać. Taki przedział wolno otworzyć tylko na stukanie obsługi, która informuje, że wchodzą celnicy. Autobusy z Novi Sad do Belgradu wygodne, czyste, podjeżdżają co chwilę, ale aby wejść na stanowisko należy wykupić bilet peronowy za 50 DIN. Na dworcu autobusowym nie było bankomatu ani wymiany walut. Za ów bilet peronowy zapłaciłam 0,50 EUR. Na dworcu kolejowym, który leży obok tego autobusowego jest co prawda wymianawalut, ale nie zawsze mają walutę, wtedy pozostają taksówkarze /niekorzystny przelicznik/ lub bankomat w centrum. Ponieważ w Novi Sad znależliśmy sie skoro świt,tj. ok. 5 rano, bez dinarów, kierowca zgodził się na zapłatę w Euro i nawet nas nie oszukał. ok. 7 rano dotarliśmy do Belgradu.

  2. #2
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476


    Dworzec kolejowy w Belgradzie, a na nim dobra kawiarnia z kawą i ciastkami
    Za kawę na dworcu w Belgardzie płaciłam 50 DIN, za burka też 50 .
    Dworzec trochę rozkopany, autobusy zatrzymują się na placu nieopodal dworca kolejowego/ok. 300m/.
    Ale cywilizowany, z kawiarenkami, wymianą walut, ławeczkami etc. Niedaleko poczta z bankomatem.

  3. #3
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Bilet na ekspres poranny z Belgradu do Sutomore /II klasa/ kosztował z miejscówka
    1285,60 DIN czyli ok. 15 euro. I klasa droższa o ok. 30%. Pociagi zapchane dlatego szybko przenieśliśmy się do I klasy, ale Czarnogórcy nie wzięli od nas dopłaty i w ten o to sposób jechalismy w I klasie-płacąc za II klasę.

    Trasa z Belgradu do Sutomore-Baru wiedzie przez góry i doliny i jest jedną z najbardziej widowiskowych spośród tych, które widziałam.







  4. #4
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Serbowie z pociągu mówili nam, ze tuneli po drodze może być ze sto. Ale mnie się wydaje, że było ich więcej. Co chwilę wpadaliśmy i wypadali z kolejnego.







  5. #5
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476


    W oddali widać wielki żelazny most, przez który za chwilę przejedziemy.



    Po prawie 10 godzinach dotarliśmy do Baru. Po drodze obejrzeliśmy jeszcze Jezioro Szkoderskie
    bo było ok. 18:00.

  6. #6
    Travelek carnivalka is on a distinguished road Avatar carnivalka
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    411
    Piękne widoki i znajoma przygoda;

  7. #7
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476

    Smile

    Znajoma; jak dzisiaj dokładałam zdjęcia, oczywiście usunęłam cały wątek, wraz z wami. Ale dobrze, że się zorientowaliście.

  8. #8
    Travelek no-el is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    May 2012
    Postów
    319
    Jadac do Belgradu z Budapesztu mozna skorzystac z biletu Beograd- Spezial , cena 26 € lub 15 € / w jedna strone /.
    Odjazdy pociagow Budapest Keleti: EC 273 Avala 13.00 przyjazd Belgrad 20.52 , R 341 Beograd 22.30 przyjazd - 6.31.
    Powrot EC Avala 272 - odjazd Belgrad 6.45 przyjazd Budapest Keleti 14.54 , R Beograd 340 22.45 przyjazd 6.05.
    Ceny : kuszetka 9.40 € , sypialne 11.00 € , 17.00 € , 39.00 €.

  9. #9
    Travelek no-el is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    May 2012
    Postów
    319
    Z Budapesztu do Belgradu wyruszylem nocnym pociagiem ca.22.20 , wykupilem Beograd Special za 15 € + kuszetke 4 osobowa za 10 €uro. Na Keleti za bilety kolejowe mozna placic €uro. W podobnej cenie byl sypialny ale nie chcialem sam podrozowac na tej trasie ,mialem szczescie trafil mi sie mlody Niemiec z Berlina ktory jechal az do Armenii. Za malego Jelenia / piwo / kuszetkowy zazadal 2 €uro , wypilem 2 piwa dajac 10 € ktorych juz wiecej nie ogladalem , rano za to dostalem pyszna kawe i reszte w postaci nowych dinarow. Dworzec w Belgradzie bardzo spokojny i uzyteczny , wszystko tam jest. Powolnej jazdy mialem dosy wiec udalem sie na sasiedni dworzec autobusowy. Moim celem byla Sofia , autobus odjezdzal o 12.45 do Nis gdzie byla przesiadka do bulgarskiego mini busa. Byl to wspanialy pomysl gdyz odprawa graniczna rozpoczela sie juz w Nisu i z nami pogranicznik serbski udal sie na granice serbsko/ bulgarska gdzie boczkiem ja przekroczylismy. Cena biletu Belgrad Sofia to 2860 dinarow. Busik mimo okropnej ulewy przyjechal do Sofii punktualnie. Dworce kolejowy czy autobusowe w Belgradzie sa znakomicie zorganizowane , naprawde nie ma sie do czego czepiac.

  10. #10
    Minitravelek Lamorra is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Postów
    1
    Piękne zdjęcia, szczególnie podoba mi się ten most, bałabym się po nim przejechać! A jak lokalna kuchnia? Bałkany słyną z win, piłaś może jakieś lokalne wina? Bo ja w Chorwacji próbowałam już chyba każdego gatunku :D

  11. #11
    Maxitravelek Maxitravelek jacky is on a distinguished road Avatar jacky
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Redenovo
    Postów
    4,437
    i l'amorra trunkowała wińsko aż jej się do {X} przykleiła linka reklamowa ...
    to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...

  12. #12
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Bez katalogu mogę napisać, ze piłam Budimira. To wino chyba wszyscy znają, także w Montenegro.

+ Odpowiedz na ten temat

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów