+ Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 4 1 2 3 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 46

Temat: Turystyka wyjazdowa i przyjazdowa

  1. #1
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,500

    Turystyka wyjazdowa i przyjazdowa

    W grudniu mniej turystów nocujących w Polsce

    Według informacji GUS, w grudniu 2010r. liczba turystów korzystających w Polsce z noclegów zmniejszyła się w porównaniu z listopadem. W grudniu było to 209.850 osób, w listopadzie zaś 258.108 osób.

    W całym poprzednim roku do Polski przybyło 4.134.970 turystów, w porównaniu z 3.861.942 w 2009 roku. W całym 2010 roku udzielono 10.064.628 noclegów, jest to wzrost w porównaniu z 2009 rokiem, gdy udzielono 9.609.447 noclegów.

    Tur-Info

  2. #2
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,500
    10% wzrost przychodów z turystyki w 2011


    Blisko 5 mld dolarów w tym roku zarobi polska gospodarka na zagranicznych turystach - donosi "Rzeczpospolita". To prawie 10% więcej niż w roku poprzednim - podał IT. Według szacunków, w tym roku do Polski przyjedzie 13,1-13,2 mln obcokrajowców. Ilość podróży turystycznych ma wzrosnąć średnio o około 6%. W Europie będzie to 2-4% - przewiduje Światowa Organizacja Turystyki.

    Polska zapowiada liczne promocje za granicą. W przyszłym tygodniu ruszy kampania promocyjna warta 30 mln euro. Początek na Międzynarodowych Targach Turystycznych w Berlinie.




  3. #3
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,500
    8% więcej cudzoziemców w Polsce

    Według informacji IT, w 2010 roku Polskę odwiedziło 58,3 mln cudzoziemców, czyli o 8% więcej niż rok wcześniej.
    Liczba przyjazdów turystów w tym czasie to 12,5 mln, czyli 5-procentowy wzrost - podał IT.






  4. #4
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,500
    Polska na 49 miejscu pod względem konkurencyjności turystycznej

    Jak ocenia raport "Travel&Tourism Competitiveness Report 2011" opracowany przez ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) Polska znajduje się na 49 miejscu spośród 139 krajów jeśli chodzi o konkurencyjność turystyczną.
    Indeks konkurencyjności rynków turystycznych 2011, poniżej 3 pierwsze miejsca i punktacja:

    1 Szwajcaria 5,68
    2 Niemcy 5,50
    3 Francja 5,41

    Jak wynika z raportu Szwajcaria, Niemcy i Francja posiadają najlepsze warunki do rozwoju na rynku turystycznym. Austria, Szwecja, W. Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Hiszpania i Singapur to kraje, które mieszczą się również w pierwszej 10 tego zestawienia.

    Polska awansowała o 9 pozycji na 49 miejsce. Wyprzedzają nas jednak m.in. Bułgaria, Korea, Estonia. W przypadku Polski nisko oceniono odległość od lotnisk, jakość infrastruktury transportowej: lotniczej i naziemnej, a także trwały rozwój branży turystycznej.

  5. #5
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,500
    Przyjazdy do Polski w 2010 roku (tys.)
    i zmiany do odpowiedniego okresu 2009 r.
    2010 rok razem

    w 2010 roku
    Przyjazdy ogółemzmianaw tym turyścizmiana
    Ogółem583408,4%124704,9%
    27 krajów Unii Europejskiej 473854,5%85001,9%
    Stara UE285400,0%68751,9%
    w tym:
    Niemcy25860-1%4520-1%
    Wielka Brytania5408%4858%
    Niderlandy37010%33512%
    Austria3456%31011%
    Włochy28512%2658%
    Francja2608%2255%
    Szwecja1953%150-3%
    Pozostałe kraje UE156859%5857%
    Nowa UE1884512%16252%
    w tym:
    Czeska Republika924013%1750%
    Słowacja601019%9512%
    Litwa26902%6200%
    Łotwa350-10%27017%
    Węgry220-2%195-3%
    Pozostałe kraje UE123353%270-5%
    Sąsiedzi spoza Schengen965031%272010%
    Ukraina503032%13504%
    Białoruś309031%97012%
    Rosja153026%40025%
    Ważne zamorskie48520%45517%
    USA26515%24012%
    pozostałe zamorskie*22026%21523%
    Reszta świata82017%79518%

    źródło: oszacowanie na podstawie badań Instytutu Turystyki.
    * Kanada, Japonia, Korea Pd., Australia

  6. #6
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,500
    Główne cele przyjazdu (%) w trzech kwartałach 2010 r.

    OgółemNiemcyStare kraje UE (bez Niemiec)Nowe kraje UERosja, Białoruś, UkrainaPozostałe europejskieGłówne zamorskieReszta świata
    źródło: badania Instytutu Turystyki
    Służbowe24 19 24 29 26 18 28 45
    Turystyczne22 32 28 11 7 46 13 24
    Odwiedziny17 16 22 13 14 14 39 7
    Tranzyt9 8 3 25 7 5 0 1
    Zakupy10 6 3 5 31 5 0 3
    Inne cele18 19 20 17 15 12 20 20

  7. #7
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,500
    W ubiegłym roku do Polski przyjechała rekordowa liczba turystów z Japonii. Było ich ponad 50 tysięcy (o ponad 45% więcej niż w roku 2009). POT szacuje, że w tym roku ze względu na trzęsienie ziemi i tsunami Polskę odwiedzi mniej japońskich gości.

    Jak szacuje POT, w bieżącym roku będzie o wiele mniej Japończyków w naszym kraju. Panuje tam bowiem trudna sytuacja gospodarcza, a to zniechęci obywateli do dalekich i kosztownych wakacji.

    - Turystyka jest dziedziną bardzo mocno uzależnioną od koniunktury gospodarczej. Jest dobrze to turyści podróżują. Jest trochę gorzej to zaczynają w pierwszej kolejności ograniczać wyjazdy dalekie i drogie - mówi Elżbieta Wąsowicz-Zaborek, wiceprezes Polskiej Organizacja Turystycznej.


  8. #8
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,500
    Jak Polacy planują wakacje? Analiza

    Jak wynika z analizy serwisu Tripsta.pl, ponad połowa Polaków wyjeżdżających na wakacje spędza swój letni wypoczynek w lipcu. Samo planowanie rozpoczyna się już teraz, średnio na trzy miesiące przed podróżą.

    Badania TNS OBOP pokazują, że 63 proc. Polaków wykorzystuje Internet przy wyborze dogodnego miejsca na wakacje, czy korzystnej cenowo oferty. Sieć okazuje się także pomocna przy rezerwacji biletów lotniczych, hoteli czy pakietów wycieczkowych.

    Analiza Ipsos dowodzi, że Polacy z reguły decydują się na spokojny wypoczynek. Prawie co trzeci wybiera wakacje na łonie natury, a co czwarty relaks i rekreacyjne zwiedzanie. Wakacyjny odpoczynek ciągle wiąże się dla Polaków z dość dużymi wydatkami, dlatego z reguły przy planowaniu nie uwzględniają dodatkowych, kosztownych atrakcji takich jak nurkowanie czy parki rozrywki.

    Coraz częściej Polacy wybierają wakacje za granicą, w 2010 roku z takiej formy wypoczynku skorzystało 13 proc. badanych przez CBOS. Wyjazd zagraniczny najczęściej planowany jest indywidualnie, w dalszej kolejności Polacy sięgają po oferty wycieczek zorganizowanych. - Rozwój oferty linii lotniczych i turystycznych e-usług spowodował, że samodzielne planowanie wakacji we Włoszech czy Hiszpanii nie stanowi żadnego problemu - mówi Anna Galewska z internetowego biura podróży Tripsta.pl. - Co więcej, Polacy chętnie korzystają z pomocy czy noclegu u krewnych i znajomych, którzy pracują za granicą - dodaje.

    Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego do najpopularniejszych wakacyjnych kurortów należą Egipt, Grecja i Turcja. Wybierając te kierunki Polacy najczęściej decydują się na zakup wycieczki zorganizowanej przez biuro podróży. Z kolei w przypadku wyjazdów indywidualnych, prym wiodą włoskie miasta, takiej jak Rzym czy Mediolan, a także Barcelona, wynika z danych Tripsta.pl. Dość dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród ludzi młodych, cieszą się również podróże do Stanów Zjednoczonych, które najczęściej łączą wypoczynek z pracą.

  9. #9
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,500
    Wakacje Polaków 2011


    W wakacyjnych ofertach biur podróży kierunki takie jak Tunezja czy Egipt nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem jak w latach poprzednich. Odwrotną tendencję odnotowują m.in.
    Grecja, Turcja, Bułgaria i Chorwacja.

    Coraz większą popularnością cieszą się wyjazdy autokarowe, a to dlatego, że wczasy w krajach europejskich, takich jak Włochy czy Hiszpania, to wydatek dosyć duży. Dlatego tak trudno zaproponować wakacje w podobnym klimacie i w tak korzystnej cenie, jak te do krajów arabskich.

    Biura podróży zdają sobie sprawę z trudnej sytuacji i starają się przyciągnąć turystów innymi ofertami. Pojawiają się liczne wycieczki do Maroko, na Wyspy Kanaryjskie, Cypr i Majorkę. W Grecji można liczyć na korzystniejsze ceny, w związku z ubiegłorocznym kryzysem.

    Jak mówi Jacek Malarski, kierownik biura Traveliada.pl - Przewidujemy, że w sezonie 2011 zabraknie, tak popularnych wśród Polaków, ofert last minute na kierunki europejskie. Dlatego nie można za bardzo zwlekać z planowaniem wakacji i odkładać tego na później, gdyż ceny mogą być jeszcze wyższe. Wycieczki do Turcji będą wyższe niż te do Egiptu i Tunezji, co jest przeciwieństwem ubiegłego sezonu.

  10. #10
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,500
    Najnowsze badania GUS pokazują, że w dwóch pierwszych miesiącach tego roku w hotelach w Polsce przenocowało 405 tys. turystów zagranicznych. To o 8,4 proc. lepszy wynik w porównaniu do ubiegłego sezonu. Zdaniem hotelarzy do końca 2011 r. uda się odnotować nawet 10-proc. wzrost. Na optymistyczne prognozy pozwalają niskie ceny usług hotelarskich, a także stosunkowo dobre kurorty morskie i narciarskie.
    Polska mocno interesują się turyści zza wschodniej granicy: Ukraińcy, Rosjanie oraz Litwini. Odwiedzają oni tatrzańskie stoki oraz bałtyckie plaże. Atrakcję stanowią polskie sklepy, markowe butiki, a także tanie outlety. Największy napływ turystów zarejestrowano w lutym - czasie wyprzedaży. Turyści kupują chętnie markowe ubrania, sprzęt czy biżuterię. Według danych Instytutu Turystyki, aż 10 proc. zagranicznych gości przyjeżdża do Polski, aby skorzystać z centrów handlowych.

    Sytuacja polityczna panująca na Bliskim Wschodzie może spowodować, że do naszego kraju przyjedzie ok. milion rosyjskich turystów. Polska cieszy się dużym zainteresowaniem również wśród Japończyków i Koreańczyków, którzy spędzają tutaj od 2 do 6 dni w trakcie swoich europejskich wojaży.

  11. #11
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,500
    Urlopowe preferencje Polaków

    Statystyki przeprowadzone przez internetowy portal Casamundo specjalizujący się w wynajmie apartamentów i domków letniskowych oraz Instytut Turystyki pokazują wakacyjne preferencje Polaków.
    Najczęściej rezerwujemy domki letniskowe, czy apartamenty w Polsce, na drugim miejscu jest słoneczna Chorwacja. Za nią Włochy (14%), Austria, Francja (poniżej 10%).

    Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Turystyki - 39% z nas preferuje wyjazdy krajowe, a 14% urlop za granicą. Jak podaje Instytut, w porównaniu z rokiem 2009 zanotowano wzrost wyjazdów turystycznych do takich krajów jak: Grecja, Francja, Hiszpania, Rosja, czy Turcja.

    - Polacy jako społeczeństwo wybierają kraje ciepłe, najczęściej te położone na południu Europy jak Włochy, Hiszpania czy Chorwacja. Ta tendencja nie zmienia się już od kilku lat. Z roku na rok obserwujemy również spadek zagranicznych wyjazdów zimą a wzrost w sezonie letnim - komentuje Jerzy Łaciak z Instytutu Turystyki, członek Rady Naukowej Instytutu Turystyki.

    Dokąd w takim razie wyruszamy w Polsce? Do najchętniej wskazywanych przez Polaków miejsc na mapie podróży należy Warmia i Mazury (więcej niż jeden na pięć klientów Casamundo odwiedza ten region). Domki we włoskiej prowincji Toskanii rezerwuje 15% polskich klientów portalu. Co raz popularniejsze stają się bardziej egzotyczne kierunki jak Środkowa i Północna Dalmacja, czy Istria. Sezon zimowy należy do Tyrolu. Mniej, niż 5% z nas decyduje się na Wenecję, chorwacką Zatokę Kvarnerską i Korculę.

    Najchętniej rezerwują wycieczki przez internet mieszkańcy dużych miast. W tym wypadku na pierwszym miejscu znalazła się Warszawa, dalej Poznań i Katowice.

    Wynajem nieruchomości jest popularny dla grup zorganizowanych, rodzin. Jedna nieruchomość przypada na 5 osób, w tym nie odbiegamy od europejskich standardów. Średnia wieku klientów Casamundo to 39,7 lat.

  12. #12
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,500
    Choć tanie loty kojarzą się nam najczęściej z wyjazdami do krajów Unii Europejskiej, coraz częściej pojawiają się atrakcyjne oferty wyjazdów do bardziej odległych i egzotycznych miejsc.
    O tym, że do Stanów Zjednoczonych lata dużo Polaków wiemy od dawna. Spowodowany kryzysem gospodarczym w Ameryce, spadek tej liczby był tylko pozorny. Nadal istnieje rzesza zainteresowanych wyjazdem oraz pragnących zobaczyć Statuę Wolności, Sears Tower w Chicago czy Wielki Kanion Kolorado. Poza wyjazdami do USA zaczynamy wybierać jednak i inne, dalekie miejsca. Coraz bardziej popularna staje się Azja oraz kraje Bliskiego Wschodu, a ponieważ ceny obu wycieczek oscylują na podobnym poziomie, decyzja o zwiedzeniu nowych i mało znanych miejsc, wydaje się być o wiele łatwiejsza.

    Jeszcze kilka miesięcy temu za bilet z Warszawy do Nowego Jorku czy Chicago płaciliśmy około 1400 zł. Cena ta niewiele się zmieniła i dzisiaj za podobny lot zapłacimy, mniej więcej, 1600 zł. Oczywiście, by za taką kwotę dostać upragniony bilet należy zarezerwować go odpowiednio wcześnie lub śledzić różnego rodzaju promocje. Aby na nie trafić, trzeba być na bieżąco.

    Od pewnego czasu zauważyć można również rosnące zainteresowanie kulturą azjatycką, które sprawiło, że ludzie coraz częściej wybierają także tę destynację. - Rezerwując lot do Pekinu na listopad zapłacimy 1600 zł. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę egzotykę, nietypowość destynacji jaką jest Azja oraz fakt, że pobyt na miejscu nie będzie kosztował nas wiele mogę śmiało powiedzieć, że jest to bardzo dobra cena - mówi specjalista ds. sprzedaży biletów lotniczych z portalu whynotfly.pl.

    Turystyka kulturowa, z którą coraz częściej mamy do czynienia, powoduje coraz większą fascynację krajami Bliskiego Wschodu, Azją oraz innymi, rzadko odwiedzanymi miejscami. Interesuje nas tamtejsza kultura, zwyczaje, tradycje oraz kuchnia. Bezchmurne niebo i piaszczysta plaża przestały być jedynymi wyznacznikami udanych wakacji. Wybierając miejsce podróży kierujemy się dziś bowiem czymś więcej - pragniemy nie tylko zobaczyć, ale i poznać, dotknąć, doświadczyć kraju, w którym byliśmy.

  13. #13
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,500
    Jak podają eksperci z IP: tourism - Aż 64% turystów, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat odwiedzili Półwysep Helski przyjechało ze stolicy. Wśród urlopowiczów w Mikołajkach mieszkańcy Warszawy stanowią niemal 70%.
    Według danych IP:tourism, firmy zajmującej się w usługami marketingu internetowego dla branży turystycznej, mieszkańcy Poznania najchętniej odwiedzają Karpacz (25%) i Pomorze Zachodnie (41%). Natomiast zaledwie co dziesiąty turysta w tym regionie pochodzi z Warszawy. Natomiast Wielkopolanie najmniej licznie jeżdżą na Hel.

    - Chociaż na układ trendów, który obserwujemy największy wpływ mają odległość i dogodność dojazdu, właściciele baz noclegowych powinni skupić się na marketingu terytorialnym, który pomoże im dotrzeć do klientów z konkretnych regionów - informuje Magdalena Krawczyk z IP:tourism

    Narzędzia zwiększające skuteczność promocji w Internecie to np. bannery, czy Google Adwords, dzięki którym na podstawie wybranych słów kluczowych można dobrać strony internetowe, na których będzie wyświetlana reklama. Trafia ona wtedy do osób bezpośrednio zainteresowanych daną ofertą. E-marketing pozwala właścicielom baz noclegowych w prosty sposób promować swoje usługi wśród konkretnych grup potencjalnych klientów.

  14. #14
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,500
    Kierunkami cieszącymi się popularnością pozostają: Turcja (23,7%), Egipt (19,7%), Grecja (21,7%). Tuż za nimi plasuje się Hiszpania (14,6%) i Bułgaria (7,2%). Daleko w tyle pozostaje Tunezja - wynika z raportu przygotowanego przez portal Znaminaurlop.pl.
    Pomimo zamieszek w Egipcie, Polacy nie rezygnowali całkowicie w tym roku z tego kierunku. Po kiepskim początku lata, w drugiej połowie sezonu biura zanotowały wzrost sprzedaży. Na spadku popularności Egiptu i Tunezji skorzystały inne destynacje m.in. Turcja i Grecja, które były wybierane w zastępstwie. Szacuje się, że na urlop za granicą w tym roku zdecydowało się ponad 7 mln Polaków - wynika z danych Instytutu Turystyki.

    Potwierdziły się prognozy touroperatorów. Pomimo trudnej sytuacji politycznej, Egipt w tym roku stracił na popularności tylko nieznacznie i od połowy czerwca systematycznie odrabia straty w sprzedaży ofert. - Ponad 3 miesiące zajęła Polakom obserwacja sytuacji w Egipcie. Zaufanie do tego kierunku odbudowało się w połowie czerwca, kiedy pierwsze grupy powróciły z majowych urlopów. W sierpniu Egipt stanowił 19,7 proc. całkowitej sprzedaży i znalazł się na 3 miejscu, wśród najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wyjazdów Polaków, tuż za Turcją i Grecją - mówi Bartłomiej Wójciak z biura podróży Sport Vita, właściciela portalu Znaminaurlop.pl.

    Polaków nie odstraszyła także grecka gorączka. W lipcu i sierpniu ponad 21,4 proc. rezerwacji dokonanych na portalu znaminaurlop.pl stanowiły wyjazdy do Grecji. W ofertach last minute można było znaleźć wakacje na Riwierze Olimpijskiej w trzygwiazdkowym hotelu już od 979 zł. Oferty all inclusive zaczynały się od 1590 zł. Za tę cenę można było spędzić urlop m.in. na Krecie i Korfu. Średnia cena za wypoczynek w Grecji w tym roku wynosiła 1450 zł. Jak jednak zaznaczają touroperatorzy, w porównaniu z 2010 ceny greckich eskapad były tylko nieznacznie niższe niż przed rokiem. Na greckich wakacjach można było zaoszczędzić od 10 do 20 proc.

    Turcja stała się alternatywą przede wszystkim dla egipskich kurortów, takich jak Sharm El Sheik. Ceny w tym roku w tureckich takich ośrodkach turystycznych, jak Antalya zaczynały się już od 1207 zł/os. w ofercie all inclusive. Wycieczki objazdowe od 2155 zł. Z kolei w ofertach last minute można było znaleźć wakacje już od 1038 zł.


  15. #15
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,500
    W Polsce Zakopane i Bieszczady, a za granicą Turcja i Grecja - to były hity wyjazdowe tego lata. W Zakopanem mówią nawet o rekordach. Biura i organizacje turystyczne oceniają, że z wyjazdami - mimo obaw - było zaskakująco dobrze. Ani burze i deszcze w kraju, ani rewolucje i strajki za granicą nie zniechęciły Polaków do wypoczynku, zmieniły tylko kierunki wyjazdów.
    Niektórzy, niezrażeni kalendarzem, a zachęceni promieniami słońca, właśnie zaczynają wakacje, z góry patrząc na tych co już po. Dla reszty urlop to wspomnienie. Nadszedł koniec sezonu. I choć niełatwy przez zamieszanie na świecie, to jak przekonują przedstawiciele branży narzekać nie można.

    Prawie jedna czwarta wyjeżdżających wybrała tureckie kurorty, ponieważ oferowały dużo w dobrej cenie, dalej była Grecja, w sierpniu przekonano się ze wakacje w Egipcie będą spokojne, prawie 15 proc. postawiło na Hiszpanię, nieźle sprzedawała się też Bułgaria. A przez to gorzej sprzedawały się kwatery nad Bałtykiem czy na Mazurach.

    Mimo to, sezon w Polsce był podobny do poprzedniego. Zamiast Mazur wybierano Bieszczady, zamiast plaży - koncerty.

+ Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 4 1 2 3 ... OstatniOstatni

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów