+ Odpowiedz na ten temat
Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 16 do 30 z 57

Temat: Pomagajmy innym...

  1. #16
    Miditravelek Fila is on a distinguished road Avatar Fila
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Usiłuje to cały czas ogarnąć...
    Postów
    638

    Przemysł pomocowy, czyli coś dla rozczulających się zbiórka pieniędzy "na murzynka"

    Najlepsza forma wsparcia, jaką możemy zaoferować Afrykanom, to nie przeszkadzać im w rozwoju. Na początek – wpuszczając ich produkty na nasze rynki.

    Nie będę kopiował całego artykułu - przekopiuję ciekawe fragmenty.
    Całość tutaj: http://www.rp.pl/artykul/11,787498-J...ac-Afryce.html


    „Nigdy nie spotkałem kraju, które rozwinąłby się dzięki pomocy zagranicznej, albo kredytom. Kraje, w których dokonał się rozwój — w Europie, Ameryce, Japonia, kraje azjatyckie takie jak Tajwan, Korea, Singapur — wszystkie wierzyły w wolny rynek. Tu nie ma żadnej tajemnicy. Afryka po okresie kolonialnym wybrała złą drogę". Te słowa prezydenta Senegalu Abdouyale Wade wracają co jakiś czas, gdy mowa o pomocy dla krajów zwanych dziś globalnym Południem.

    Obecnie trudno już znaleźć bezkrytycznych zwolenników pomocy, co jest wielkim osiągnięciem ludzi, zwłaszcza z krajów ubogich, którzy w ciągu ostatniej dekady pisali i mówili o tym, że przemysł pomocowy jest zabójczy dla rozwoju ich gospodarek, niszczy podstawową więź między rządzonymi a rządzącymi na jakiej opierać się powinna każda władza i utrzymuje setki milionów ludzi w trwałym uzależnieniu od Zachodu.

    Jednak fakt, że nawet dyrektorzy i pracownicy organizacji pomocowych sami siebie krytykują nie znaczy, że walka o zwycięstwo normalności w stosunkach między krajami bogatymi a biednymi jest zakończona. Co to, to nie — możemy bić się w piersi, ale żadna organizacja pomocowa z własnej woli nie odda milionów, które dostaje na realizację „projektów", ani satysfakcji moralnej płynącej z faktu, że pomagając biednym stoimy po jasnej stronie mocy.

    ..........

    Jeśli niektóre, np. kraje wschodniej Afryki, notują dziś poważny wzrost gospodarczy, a ich perspektywy po raz pierwszy od czasów kolonializmu wyglądają lepiej — to nie ma to nic wspólnego z pomocą rozwojową z Zachodu, tylko z wprowadzaniem przez nie mechanizmów wolnego rynku, o których w 2002 roku mówił prezydent Wade. Z krytyką pomocy międzynarodowej jest trochę tak jak z krytyką budowy autostrad w Polsce. Zawsze znajdzie się ktoś kto zapyta: To wolałbyś, żeby w ogóle nie budowali?

    W przypadku pomocy ten argument jest jeszcze bardziej nie do obrony, bo w grę nie wchodzi przecież nasz komfort podróżowania, tylko życie milionów ludzi. Lepiej, żeby powstała szkoła niż miałaby nie powstać (mimo, że nie ma w niej nauczycieli), lepiej żeby w szpital w buszu miał łóżka, niż żeby nie miał (mimo, że nikt nie nauczył miejscowych obsługiwać nowoczesnych łóżek szpitalnych z Zachodu), lepiej rozdać moskitiery, nawet jeśli sensowniej i lepiej dla lokalnego rynku byłoby zlecić ich wykonanie i sprzedaż miejscowym producentom.

    .....................

    Pracownicy organizacji humanitarnych nie lubią, gdy używa się określenia „przemysł pomocowy", co jest w pełni zrozumiałe. Określenie to odziera bowiem ich pracę z nimbu działalności bezinteresownej, nakierowanej w pełni na ludzkie dobro i wyzbytej politycznych oraz finansowych motywacji. W rzeczywistości jest dokładnie na odwrót: przemysł pomocowy to globalny moloch nastawiony na czerpanie pieniędzy z publicznych źródeł. Jak pisze Linda Polman, autorka głośnej książki „Karawany kryzysu", opisującej praktykę przemysłu pomocowego, na świecie istnieje obecnie ponad 37 tysięcy międzynarodowych organizacji pozarządowych.

    ..................

    Najgorsze jest to, że większość pracowników organizacji pomocowych zapytana, czy tego praktyki mają miejsce, odpowie zgodnie z prawdą, że są one normą. Dlaczego zatem cały proceder trwa? Dlatego, że pomoc międzynarodowa jest biznesem opartym na konkurencji. W miejsce każdej organizacji, która wykazuje najmniejsze skrupuły i odchodzi z rynku pojawia się kilka następnych gotowych do udzielania pomocy za wszelką cenę — nawet za cenę życia ludzi, którym owa pomoc ma służyć. Nic dziwnego — przemysł pomocowy jest jedyna dziedziną gospodarki, w którym skuteczność liczy się wartością wydanych pieniędzy — to czy z sensem, czy bez, nie jest najważniejsze.

    ...................

    Dziś najlepszą formą pomocy, jaka możemy zaoferować Afrykanom, to nie przeszkadzać im w rozwoju. Na początek wpuszczając ich produkty na nasze rynki i inwestując w Afryce na normalnych zasadach. To znacznie trudniejsze niż zorganizowanie zbiórki na „biedne murzyniątka", ale może warto. Dla własnego interesu, ale też z czystej ludzkiej przyzwoitości.

  2. #17
    Miditravelek Fila is on a distinguished road Avatar Fila
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Usiłuje to cały czas ogarnąć...
    Postów
    638
    Cóż.. Ci którzy nie rozumieją mojego określania "żebractwem i naciagactwem" takiego (i podobnych jemu) procederu... niech naprawdę dwa razy przeczytają ten artykuł.

    Może w końcu zrozumieją czemu tak irytuające jest nieświadome(?) i durne popieranie przemysłu pomocowego, co często-gęsto mamy na tym forum.

  3. #18
    Maxitravelek Maxitravelek jacky is on a distinguished road Avatar jacky
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Redenovo
    Postów
    4,437
    do czasu zmiany właściciela Rzepa była zdecydowanie zorientowana i politycznie i tematycznie...
    a teraz...
    coraz więcej tematów zastępczych...
    bo nie czas żałować róż, gdy płoną lasy...
    na zielonej wyspie...
    nie koniecznie u wybrzeża Czarnego Kontynentu...
    to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...

  4. #19
    Moderator Maxitravelek pixi is on a distinguished road Avatar pixi
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    7,491
    Od dawna znana jest zasada (tym ktorzy zechca ja zauwazyc i rozwazyc): biednemu glodnemu lepiej dac wedke niz rybe.

    A co do moskitiery: do jej produkcji trzeba najpierw dac maszyne...

    I zawsze mozesz pojechac do Afryki za twoje wlasne pieniadze aby golymi rekami uczyc czarnych matematyki, jezykow obcych, higieny, ekonomii rolnictwa podczas suszy itp. Organizacje wolontariuszy tylko czekaja na ochotnikow - poszukaj w sieci.
    Ostatnio edytowane przez pixi ; 08-01-2012 o 15:09

  5. #20
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    A ja pomagałam małemu Afrykańczykowi, którego znałam z imienia i nazwiska. Płaciłam za szkołę, za kozę czy maszynę do szycia. Dostawałam rozliczenia moich wpłat.
    Jeśli mogę, to pomagam, ale zawsze konkretnej osobie, schronisku czy domowi dziecka. Żebraków nie wspieram.

  6. #21
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    A dzisiaj pamiętajmy choćby o SMS-ie dla WOŚP:

    Wyślij SMS na numer 75 565 o treści: serce

  7. #22
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    WOJCIECHOWSKI z PiS ostro atakuje OWSIAKA: Ile WZIĄŁ, żeby DAWAĆ? Ratuje budżet, a nie DZIECI

    Przy okazji 20. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy europoseł PiS poddaje w wątpliwość intencje Jerzego Owsiaka. Na swoim blogu Janusz Wojciechowski żąda rozliczenia Orkiestry ze zbiórki pieniędzy na rzecz ratowania chorych dzieci. Przypomina, że gdy był szefem NIK chciał skontrolować proces wspierania WOŚP przez podmioty publiczne, bo sama organizacja Owsiaka takiej kontroli ze strony NIK nie podlega. Wojciechowski pyta wprost: "Ile Owsiak dał, a ile wziął, żeby dawać?

  8. #23
    Maxitravelek Maxitravelek jacky is on a distinguished road Avatar jacky
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Redenovo
    Postów
    4,437
    Cytat Napisał Natasza Zobacz post
    "Ile Owsiak dał, a ile wziął, żeby dawać?
    Zaskakująca mobilizacja wojska i hojna ręka Ministerstwa Obrony Narodowej.
    Ponad 1000 żołnierzy i pracowników Wojsk Lądowych będzie w tym roku czynnie wspierać Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
    W ponad pięćdziesięciu miejscach w całej Polski, wojskowi pomagą w organizacji imprezy.
    Wystawią też na aukcje dobroczynne swoje "fanty".
    a jak to się liczy ?
    za darmo umarło już dawno...

    to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...

  9. #24
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Cytat Napisał Natasza Zobacz post
    WOJCIECHOWSKI z PiS ostro atakuje OWSIAKA: Ile WZIĄŁ, żeby DAWAĆ? Ratuje budżet, a nie DZIECI


    Przy okazji 20. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy europoseł PiS poddaje w wątpliwość intencje Jerzego Owsiaka. Na swoim blogu Janusz Wojciechowski żąda rozliczenia Orkiestry ze zbiórki pieniędzy na rzecz ratowania chorych dzieci. Przypomina, że gdy był szefem NIK chciał skontrolować proces wspierania WOŚP przez podmioty publiczne, bo sama organizacja Owsiaka takiej kontroli ze strony NIK nie podlega. Wojciechowski pyta wprost: "Ile Owsiak dał, a ile wziął, żeby dawać?
    Dla mnie te insynuacje są obrzydliwe.
    http://www.wosp.org.pl/fundacja

  10. #25
    Maxitravelek Maxitravelek jacky is on a distinguished road Avatar jacky
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Redenovo
    Postów
    4,437
    Cytat Napisał Natasza Zobacz post
    Dla mnie te insynuacje są obrzydliwe.
    http://www.wosp.org.pl/fundacja
    W liczącym kilkadziesiąt miliardów złotych budżecie NFZ owe kilkadziesiąt milionów ze styczniowej akcji to także kropelka. Ktoś powie: gdy idzie o życie dzieci, "każdy grosz się liczy", i w sensie dosłownym będzie miał rację. Mam jednak niejasne przeczucie, że sprawa ma się podobnie jak z przedwojennymi zbiórkami na obronność: dowodziły ofiarności społeczeństwa, budowały wspólnotę, wzmacniały przekaz propagandowy władzy, ale realnie wiele nie zmieniały. Tak usilnie wspierająca WOŚP władza, gdyby tylko się przyłożyła, bez problemu wygospodarowałaby nawet setki milionów złotych na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb szpitali dziecięcych - choćby tnąc niebywale rozdętą za rządów Donalda Tuska administrację. A tak - rodzicie małych, chorych dzieci są "skazani" na wdzięczność WOŚP, która kupiła sprzęt, a której "władzy" (zmuszenie do wdzięczności to też władza) nie zawsze mają ochotę się poddawać - do czego mają pełne prawo. Widząc sprzęt WOŚP w szpitalach dziecięcych mamy jeszcze mocniejsze, a nie słabsze, poczucie, że "państwo polskie nader często porzuca swoje chore dzieci" (sformułowanie w cytacie autorstwa Roberta Mazurka). z sieci
    to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...

  11. #26
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    A ja namacalnie, w kulku szpitalach spotkałam sprzęt od Owsiaka. W inkubatorze, opisanym WOŚP, leżała moja córka.
    Nieważne jest czy szpitale miała wyposażyć ekipa PIS, Platformy czy SLD, ważne że dzięki zrywowi Polaków, polskie szpitale, pod względem wyposażenia, należą do najnowocześniejszych w Europie.

    Należysz do gatunku, któremu nikt nie dogodzi i który zawsze będzie doszukiwał się zdrady, podstępu i fałszerstwa, nawet wtedy, gdy ich tam nie ma.

  12. #27
    Maxitravelek Maxitravelek jacky is on a distinguished road Avatar jacky
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Redenovo
    Postów
    4,437
    Jeśli akcja charytatywna ma zastąpić to, czego zapewnienie jest tak zwanym psim obowiązkiem państwa, to coś jest tu nie tak.
    Jeśli na dodatek władza robi z niej swój propagandowy cyrk na wszystkich kanałach za pieniądze podatników, to jeszcze gorzej.
    Tym gorzej, że, wbrew stereotypowi, Orkiestra od pewnego czasu bynajmniej nie zachęca już Polaków do wrażliwości na cudze problemy, ale przeciwnie.
    Z badań widać jasno, że rzucenie grosika kwestarzom Orkiestry jest dla większości odfajkowaniem tematu „dobroczynność” na cały rok.
    Myślę, że to jedna z dwóch przyczyn sukcesu Owsiaka – że daje Polakom tanie rozgrzeszenie z tego, iż na co dzień mają wszelką działalność społeczną i dobroczynną gdzieś.
    Przyczyną drugą jest idealne trafienie w naszą skłonność do działania zrywami, od wielkiego dzwonu i na pokaz.
    Chlubi się Owsiak, że niczego podobnego jak WOŚP nie ma w krajach zachodnich – i to prawda. Bo tam są dziesiątki tysięcy małych organizacji działających na co dzień, a nie jedno wielkie halo raz do roku.
    to napisał R.Ziemkiewicz


    a ode mnie - skoncentrujmy się na temacie a nie na osobistych wycieczkach ...
    przecież nie chcesz zaliczyć się do szeregowych M.Środy, M.Olejnik i im podobnych...
    to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...

  13. #28
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Plasując mnie między obiema, czynisz również osobiste wycieczki. Jestem bardzo skoncentrowana na temacie i dlatego Owsiaka wspieram od 20 lat!
    Zaś P.Ziemkiewicz nie jest dla mnie żadnym autorytetem.

  14. #29
    Maxitravelek Maxitravelek jacky is on a distinguished road Avatar jacky
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Redenovo
    Postów
    4,437
    Cytat Napisał Natasza Zobacz post
    Plasując mnie między obiema, czynisz również osobiste wycieczki. Jestem bardzo skoncentrowana na temacie i dlatego Owsiaka wspieram od 20 lat!
    Zaś P.Ziemkiewicz nie jest dla mnie żadnym autorytetem.
    dałem właśnie przykład - akcent - jak wyglądają "osobiste wycieczki"...
    ale to było jednorazowo i jako przykład...
    też jestem skoncentrowany na temacie i Owsiaka nie mam w poważaniu, wsparłem nie jego ale akcję jeden raz z bardzo wyraźnym kwotowaniem...
    w replice otrzymałem od krajowej służby "zdrowia" już co najmniej 3 tzw."kopniaki" a na skojarzenia z ową akcją usłyszałem pusty rechot ...
    PS - wspieram od więcej niż 20 lat organizację Caritas we większym niż 1% udziale podatkowym i zamierzam ten kierunek promować, tam nie ma marnotrawstwa na pokazy pirotechniczne...
    to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...

  15. #30
    Miditravelek Fila is on a distinguished road Avatar Fila
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Usiłuje to cały czas ogarnąć...
    Postów
    638
    Cytat Napisał pixi Zobacz post
    A co do moskitiery: do jej produkcji trzeba najpierw dac maszyne...
    Znowu dać?
    Ależ pani jest hojna
    Od setek lat się robi moskitiery bez maszyn... i jakoś powstawały. Teraz korzystając z filmików na youtubie takich jak ten też można samemu wymyśleć pomoce które pomogą rozkręcić biznes.
    http://www.majsterkuje.pl/porady/jak...oskitiere.html
    Dać dać zabija biznes, zabija innowacyjność.
    Jak pani coś chce dać to polecam konto mojego taty. Chętnie wszystko przyjmie.

    Cytat Napisał pixi Zobacz post
    I zawsze mozesz pojechac do Afryki za twoje wlasne pieniadze aby golymi rekami uczyc czarnych matematyki, jezykow obcych, higieny, ekonomii rolnictwa podczas suszy itp. Organizacje wolontariuszy tylko czekaja na ochotnikow - poszukaj w sieci.
    Ale ja, nawet ja nie dorosnę, nie mam zamiaru uczestniczyć w oszukańczym przemyśle pomocowym. Naprawdę.
    Jak nie udało się ze zrozumieniem przeczytać tego artykułu nawet za drugim razem to sugeruje ponowić próby.

    Cytat Napisał Natasza Zobacz post
    A ja pomagałam małemu Afrykańczykowi, którego znałam z imienia i nazwiska. Płaciłam za szkołę, za kozę czy maszynę do szycia. Dostawałam rozliczenia moich wpłat.
    Jeśli mogę, to pomagam, ale zawsze konkretnej osobie, schronisku czy domowi dziecka. Żebraków nie wspieram.
    Ja też chce, ja też chce.
    Daj daj daj daj.
    Też mam wydatki, też potrzebuje na ubranka, też chce iść do przedszkola które jest płatne.
    Mogę pokazać KPiR taty z grudnia: jest na stracie.
    Czyli matematycznie to mniej niż zero. Pomoc się należy jak cholera.

    Mogę na Panią liczyć?
    Ostatnio edytowane przez Fila ; 09-01-2012 o 00:27

+ Odpowiedz na ten temat
Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 OstatniOstatni

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów