+ Odpowiedz na ten temat
Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 16 do 30 z 68

Temat: Jan Paweł II we wspomnieniach i anegdotach

  1. #16
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Były i śmieszne momenty, kiedy na przykład przy schodach samolotowych na pasie do lądowania, w środku Afryki blisko miasta Kisangani, przywitała dziennikarzy niezwykle rytmiczna muzyka - kobiecy chór oraz zespół instrumentów dętych. Trudno było przy niej nie zatańczyć.
    I tak: dziennikarze, dyrygent zespołu i papież radośnie tańczyli ku zaskoczeniu miejscowych dygnitarzy.
    http://www.tvn24.pl/12691,1700962,0,...wiadomosc.html

  2. #17
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Wspomina Arturo Mari

    - Zawsze podążałem za nim. Stałem metr od niego. Nigdy się nie zdarzyło, by papież nie chciał być fotografowany. Mam doświadczenie fotografowania sześciu papieży przez 51 lat. To był jedyny pontyfikat, kiedy mogłem fotografować absolutnie wszystko - wspomina Mari. - W pewnym momencie zacząłem żyć w symbiozie z Ojcem Świętym, z jego pracą. On emanował swoją charyzmą i moim zadaniem było uchwycenie tego na fotografiach. Był bardzo fotogeniczny przez naturalność swoich ruchów .

    Mari wspomina też moment, gdy spotkał się z papieżem na 8 godzin przed jego śmiercią. - To był najpiękniejszy moment w moim życiu. Wszedłem do apartamentu papieża. Nie było tam żadnych kroplówek, Ojciec Święty leżał na boku. Odwrócił się do mnie z uśmiechem, miał szeroko otwarte oczy. Padłem na kolana, pogłaskał mnie po twarzy i powiedział tylko: "Arturo, dziękuję" - mówi Mari.

  3. #18
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Te jego żarty w Licheniu, gdy tłum krzyczał: "Zostań w Licheniu", a on mówi: "Co wołacie? Zostań ty leniu?" I tak sobie podżartowywał z tego kultu.
    Ks. Adam Boniecki

  4. #19
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Wywiad "wspominkowy" z Ks. Adamem Bonieckim
    http://www.rmf24.pl/raport-beatyfika...iel,nId,337483

  5. #20
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    16 czerwca 1999 r., Wadowice


    Tam była księgarnia, a tam cukiernia – wspomina wyraźnie wzruszony Papież, rozglądając się po wadowickim rynku. – Po maturze chodziliśmy tam na kremówki – wyznaje łamiącym się głosem i się uśmiecha.
    Zdjęcie tego uśmiechu obiegło świat. – Jak myśmy to wszystko wytrzymywali, te kremówki po maturze – ciągnie rozbawiony. Na śpiew tłumu „Sto lat!” ripostuje: – To jest łatwiej wyśpiewać, niż wykonać. – Pomożemy! – odkrzykują ludzie


  6. #21
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    - To był człowiek z wielką charyzmą. Pierwszy przywódca religijny o zasięgu światowym. Tego nigdy w historii nie było.
    - Jan Paweł II miał bezpośredni kontakt z - tym, czego nikt z nas do końca nie rozumie, a co nazywamy Bogiem
    powiedział Zbigniew Brzeziński.

  7. #22
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Wspomnienia Zbigniewa Brzezińskiego
    Profesor Zbigniew Brzeziński poznał papieża w połowie lat 70. Karol Wojtyła przyjechał wtedy z wykładem na Uniwersytet Harvarda w Bostonie. - Po odczycie podszedłem do niego i przedstawiłem się. On natychmiast zareagował bardzo ciepło i bezpośrednio mówiąc: dużo o Panu słyszałem, chodźmy na herbatę - mówił profesor Brzeziński korespondentowi Polskiego Radia w Waszyngtonie. W ten sposób nawiązała się znajomość, która trwała prawie 20 lat.

    16 października 1978 roku, gdy świat dowiedział się o wyborze papieża Polaka, prezydent Jimmy Carter zapytał Zbigniewa Brzezińskiego, co sądzi o tej nominacji. - Powiedziałem mu z entuzjazmem, że to doskonały wybór - ksiądz robotnik, ksiądz młodzieży, ksiądz przebojowy, ksiądz o dużej charyzmie - przypominał Zbigniew Brzeziński.
    Wieczorem tego samego dnia prezydent USA został zapytany przez dziennikarzy, co sadzi o nowym papieżu. Odpowiedział w sposób zaskakujący dla swojego doradcy - Myślałem, że z krzesła spadnę, bo Carter odpowiedział, że to świetny wybór i że papieżem został bliski, osobisty przyjaciel profesora Brzezińskiego. Obawiałem się, że jak to dotrze do papieża to pomyśli on sobie, że jestem jakimś blagierem i że się pozuję na jego osobistego przyjaciela - dodał Zbigniew Brzeziński.
    Polskie Radio

  8. #23
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Kierowca kard. Karola Wojtyły: On był dla mnie jak ojciec

    Bardzo go szanowałem. Starałem się, żeby samochód, którym jeździliśmy, zawsze był sprawny. Po wyjeździe do Rzymu prowadził ze mną korespondencję. Ostatni list papieża dostałem od kard. Dziwisza dzień przed śmiercią Jana Pawła II. On zawsze był dla mnie człowiekiem świętym. Podczas mszy beatyfikacyjnej nie mogłem przestać płakać - powiedział Mucha.

  9. #24
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    1978
    16 X - Wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża. Godz. 19.20 - pierwsze wystąpienie publiczne i błogosławieństwo "Urbi et Orbi".

    17 X - Pierwsze radiowo-telewizyjne orędzie "Urbi et Orbi"; wizyta w poliklinice Gemelli u chorego przyjaciela - biskupa Andrzeja M. Deskura.

    22 X - Uroczysta inauguracja pontyfikatu na placu św. Piotra.

    3 XII - Zapoczątkowanie wizytacji parafii rzymskich.

    11 XII - Orędzie do Sekretarza Generalnego ONZ w 30. rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Człowieka Wolność religijna podstawą praw ludzkich.

  10. #25
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    1979
    1 I - Orędzie na XII Światowy Dzień Pokoju Osiągniemy pokój, wychowując do pokoju.

    6 I - Konsekracja nowego metropolity krakowskiego Franciszka Macharskiego w bazylice św. Piotra.

    25 I-1 II - Pierwsza podróż do Meksyku i na San Domingo.

    15 III - Ogłoszenie encykliki Redemptor hominis, poświęconej Zbawczej Misji Chrystusa.

    13 IV - Pierwsze nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Koloseum.

    31 V - Beatyfikacja przez zatwierdzenie kultu bł. Jadwigi (1374-1399), królowej Polski i apostołki Litwy.

    2-10 VI - Pierwsza podróż do Polski (Warszawa, Gniezno, Jasna Góra, Kraków, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim).

    28 VI - Audiencja dla delegacji Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola.

    30 VI - Pierwszy konsystorz Jana Pawła II; wśród nowych kardynałów arcybiskup Franciszek Macharski.

    29-30 IX - Pielgrzymka do Irlandii.

    1-7 X - Podróż do Stanów Zjednoczonych (2 X - przemówienie na forum ONZ).

    25 X - Ogłoszenie adhortacji apostolskiej Catechesi tradende, o przekazywaniu prawd wiary.

    28-30 XI - Podróż do Turcji.

    29 XI - List apostolski Inter sanctos, ogłaszający św. Franciszka z Asyżu patronem ruchu ekologicznego.

  11. #26
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    1980
    1 I - Orędzie na XIII Światowy Dzień Pokoju Prawda siłą pokoju.

    2 I - List Dominicae Cenae, o tajemnicy i kulcie Eucharystii.

    2-12 V - Podróż do Afryki (Zair, Republika Kongo, Kenia, Ghana, Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej).

    30 V-2 VI - Podróż do Francji.

    3-11 VII - Podróż do Brazylii.

    20 VIII - List do kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, w sprawie strajków na Wybrzeżu.

    26 IX-25 X - V Generalne Zgromadzenie Synodu Biskupów, poświęcone problematyce rodziny.

    15-19 XI - Podróż do Republiki Federalnej Niemiec z okazji 700. rocznicy śmierci św. Alberta Wielkiego.

    25 XI - Wizyta w dotkniętych trzęsieniem ziemi miastach Włoch: Neapolu, Potenzie i Avelino.

    30 XI - Encyklika Dives in misericordia o Bożym Miłosierdziu.

    16 XII - List z okazji odsłonięcia w Gdańsku pomnika ku czci ofiar Grudnia 1970.

    31 XII - List apostolski Egregiae Virtutis, ogłaszający św. Cyryla i Metodego współpatronami Europy.

  12. #27
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    1981
    1 I - Orędzie na XIV Światowy Dzień Pokoju Chcesz służyć sprawie pokoju, szanuj wolność.

    15 I - Audiencja dla delegacji NSZZ "Solidarność" z Lechem Wałęsą.

    8 II - Audiencja dla głównego rabina Rzymu Emilio Toafa.

    17-26 II - Podróż na Daleki Wschód (Pakistan, Filipiny, wyspa Guam, Japonia i USA - Alaska)

    28 III - Orędzie do Polaków, skierowane do prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego Porozumienie, dialog, wytrwałość.

    9 V - Ustanowienie Papieskiej Rady ds. Rodziny.

    13 V - Zamach na życie Jana Pawła II.

    3 VI - Powrót Papieża do Watykanu po 21 dniach pobytu w szpitalu.

    20 VI-14 VIII - Ponowny pobyt w poliklinice Gemelli.

    7 VII - Nominacja biskupa Józefa Glempa na prymasa Polski.

    14 IX - Encyklika Laborem Exercens, o pracy ludzkiej, w 90. rocznicę encykliki Rerum Novarum papieża Leona XIII.

    22 XI - Adhortacja apostolska Familiaris Consortio, o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym.

    15 XII - Audiencja dla Matki Teresy z Kalkuty.

    18 XII - List do przewodniczącego WRON gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

  13. #28
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    1982
    1 I - Orędzie na XV Światowy Dzień Pokoju Pokój, dar Boga powierzony ludziom.

    12 II - Deklaracja Stolicy Apostolskiej w sprawie Polski, ogłoszona na konferencji KBWE w Madrycie.

    12-19 II - Podróż do Afryki (Nigeria, Benin, Gwinea Równikowa, Gabon).

    12-15 V - Podróż do Portugalii, m.in. do Fatimy (pielgrzymka dziękczynna za uratowanie życia w zamachu).

    20 V - Powołanie Papieskiej Rady ds. Kultury.

    28 V-2 VI - Podróż do Wielkiej Brytanii.

    7 VI - Audiencja dla prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana.

    11-13 VI - Podróż do Argentyny i Brazylii.

    15 VI - Wizyta w Genewie, w siedzibie Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i w Europejskim Centrum Badań Jądrowych (CERN).

    6 VIII - Powołanie Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

    23 VIII - Powołanie prałatury personalnej Opus Dei.

    3 X - Beatyfikacja Fra Angelico - dominikanina, wybitnego malarza.

    10 X - Kanonizacja błogosławionego Maksymiliana Marii Kolbego, zakonnika i męczennika, który ofiarował swoje życie za współwięźnia w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

    1-9 XI - Podróż do Hiszpanii.

  14. #29
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    1983
    1 I - Orędzie na XVI Światowy Dzień Pokoju Dialog na rzecz pokoju wyzwaniem naszych czasów.

    25 I - Konstytucja apostolska Sacrae Disciplinae Leges, promulgująca nowy kodeks prawa kanonicznego.

    2 II - Nominacja kardynalska arcybiskupa Józefa Glempa.

    2-10 III - Podróż do Ameryki Środkowej (Portugalia, Kostaryka, Nikaragua, Panama, Salwador, Gwatemala, Belize, Haiti).

    25 III - Otwarcie Świętych Drzwi i inauguracja Jubileuszu Odkupienia.

    16-23 VI - Druga podróż do Polski (Warszawa, Niepokalanów, Częstochowa, Poznań, Katowice, Wrocław, Góra św. Anny, Kraków).

    10-13 IX - Podróż do Austrii.

    29 IX-31 X - Zgromadzenie Generalne Synodu Biskupów, poświęcone problematyce pojednania i pokuty w posłannictwie Kościoła.

    22 X - Dokument Stolicy Apostolskiej Karta Praw Rodziny, skierowany do wszystkich ludzi, instytucji i władz zainteresowanych misją rodziny w świecie współczesnym.

    31 X - List do kardynała Johannesa Willebrandsa, przewodniczącego Sekretariatu Jedności Chrześcijan, z okazji 500. rocznicy urodzin Marcina Lutra.

    11 XII - Ekumeniczne spotkanie w ewangelicko-luterańskim kościele Christus Kirche w Rzymie z okazji 500. rocznicy urodzin Marcina Lutra.

    27 XII - Wizyta w celi zamachowcy Ali Agcy.

  15. #30
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    1984
    1 I - Orędzie na XVII Światowy Dzień Pokoju Pokój rodzi się z serca nowego.

    10 I - Nawiązanie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Watykanem a USA.

    23 I - Podpisanie wspólnej deklaracji o pokojowym rozwiązaniu sporu terytorialnego w kanale Beagle przez ministrów spraw zagranicznych Argentyny i Chile. Mediatorem była Stolica Apostolska, dokument podpisano w Watykanie.

    11 II - List apostolski Salvifici Doloris, o chrześcijańskim sensie cierpienia.

    18 II - Podpisanie porozumienia w sprawie rewizji konkordatu laterańskiego z 1929 r. między Stolicą Apostolską a Republiką Włoską.

    23 IV - Orędzie wielkanocne, zamykające Rok Święty.

    2-12 V - Podróż na Daleki Wschód (Alaska, Korea Południowa, Papua-Nowa Gwinea, Wyspy Salomona, Tajlandia).

    12-17 VI - Podróż do Szwajcarii.

    6 VIII - Instrukcja Kongregacji Nauki Wiary o niektórych aspektach "teologii wyzwolenia".

    9-20 IX - Podróż do Kanady.

    10-12 X - Podróż do Hiszpanii, Dominikany i Puerto Rico.

    2 XII - Adhortacja apostolska Reconciliatio et paenitentia, po synodzie biskupów o pojednaniu i pokucie w dzisiejszym posłannictwie Kościoła.

+ Odpowiedz na ten temat
Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 ... OstatniOstatni

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów