+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Temat: Stare zamki, pałace, klasztory ...

  1. #1
    Maxitravelek Maxitravelek jacky is on a distinguished road Avatar jacky
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Redenovo
    Postów
    4,437

    Stare zamki, pałace, klasztory ...


    Lubiąż...
    wczoraj jadąc na delegację służbową do Brzegu Dolnego...
    zjechałem z autostrady A4 w Kątach Wrocławskich ...
    i po pewnym czasie zobaczyłem...
    zespół poklasztorny cystersów w Lubiąży...
    po załatwieniu spraw służbowych obiecałem sobie i towarzyszącej mi koleżance zwiedzenie owego obiektu...
    na tle nizinnego krajobrazu malował się wręcz "powalająco" jak to się teraz medialnie określa...
    w w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na parkingowej wysepce...



    taki widok uwieczniłem fotoaparatem z komórki...
    była już godzina 16sta...
    trochę pochmurnie...
    ale poszliśmy zwiedzać...
    płacąc w kasie jedyne 12 PLN od dorosłego łebka, powiedziałby ktoś ledwo 3 €...
    to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...

  2. #2
    Moderator Maxitravelek pixi is on a distinguished road Avatar pixi
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    7,491
    Jako po-cysterski to ten klasztor-palac niczego sobie... mnisi jakos o surowej regule przez wieki zapomnieli...

  3. #3
    Maxitravelek Maxitravelek jacky is on a distinguished road Avatar jacky
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Redenovo
    Postów
    4,437
    Cytat Napisał pixi Zobacz post
    Jako po-cysterski to ten klasztor-palac niczego sobie... mnisi jakos o surowej regule przez wieki zapomnieli...
    ale katergoria pałac - klasztor - też mnie zastanowiła...
    pokłoniliśmy się tablicy wejściowo - informacyjnej...


    już wcześniej koledzy z Brzegu Dolnego uprzedzili mnie, że zwiedzanie odbywa się grupkami ci pełna godzina...
    więc stanęliśmy przed kasą tuz przed 16stą...
    mocne były obawy, że jeno pocałujemy klamki...
    ale nie...
    najpierw pojawiła się jeszcze jedna para turystów...
    a potem - wkrótce sam pan kustosz - przewodnik...
    skasowawszy za tikety - zaproponował krótkie zwiedzanie - samodzielne - pierwszej części obiekti i obiecał dołączyć się do nas później...
    co dokładnie zrealizował...
    przy kasie można było zakupić symboliczne "emblematy" związane z obiektem...
    my ruszyliśmy na zwiedzanie...
    pierwsze sale poświęcone są historii, założycielom...
    więc zrozumiałe, że lektura ich trochę musiała potrwać...
    to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...

  4. #4
    Moderator Maxitravelek pixi is on a distinguished road Avatar pixi
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    7,491
    "pralatura" rzadko uzywane slowo, z hierarchii koscielnej. Zwykle mowilo sie : opactwo, biskupstwo.

  5. #5
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Polskie zamki podnoszą się z ruin


    Polskie zamki powstają z ruin i stają się głośne w świecie. Lata starań prywatnych nabywców przynoszą efekty. A ci są zdeterminowani, mimo że zamki to worek bez dna, w którym znikną każde pieniądze, a na rekonstrukcję trzeba poświęcić kawał życia.
    150 tysięcy turystów każdego roku szturmuje mury zamku w Bobolicach, który coraz bardziej przypomina ten, z czasów jego świetności. - Niech się inni swoimi ruinami zachwycają, a Polacy nie gęsi - swoje zamki mają - parafrazuje słowa poety Jarosław Lasecki, od 14 lat właściciel zamku w Bobolicach, który właśnie zakończył jego rekonstrukcję.

    Po tym, jak o zamku napisała agencja Assiociated Press, stał się on sławny na cały świat. I nie tylko on. Od Tajwanu przez sułtanat Brunei po USA światowe media zachwycają się Polakami, którzy pokochali średniowieczne warownie i przywracają im dawną świetność.

    Jacek Nazarko z dumą pokazuje zamkowe lochy w Tykocinie, które podniósł z ruin, a tak naprawdę ze śmietnika, którym był królewski niegdyś zamek. - To 15 lat życia, bo na pieniądze się tego w złotówkach nie da policzyć. Byłem tu kierownikiem, murarzem i tynkarzem - mówi.

    Zamki w Tykocinie i Bobolicach - choć dzieli je setki kilometrów - łączy jedno: to pasja przywraca im świetność. Ile jest takich zamków w Polsce - nie wiadomo. Pewne jest, że często tacy ludzie jak Jarosław Lasecki i Jacek Nazarko, to dla nich jedyna szansa na ocalenie od zapomnienia.

  6. #6
    Minitravelek Voyager is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Postów
    7
    Polskie zamki to bardzo interesująca częśc naszej historii i trzeba powiedzieć, że coraz więcej z nich jest odrestaurowanych i w bardzo dobrym stanie, także warto je zwiedzać, bo kryją w sobie wiele tajemnic, jeśli ktos nie wiem gdzie jechac i który zamek wybrac to ja proponuję duży wybór wycieczek, własnie skoncentrowanych na zamkach http://www.nextur.pl/results/6/historyczne

  7. #7
    Minitravelek cichomir is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Dobczyce, Ashford
    Postów
    1
    Też tak z początku myślałem o Bobolicach lecz z czasem przyszła refleksja. Co myślisz o tym artykule?. http://artelis.pl/artykuly/38651/czy...zy-odbudowywac. Jako przykład podałem tylko dwa zamki a jest ich trochę więcej np. zamek w Chudowie odremonowany z podobnego stanu jak Bobolice. Jedni się zachwycają inni ganią ale gdzie jest prawda?
    Na swojej stronie http://www.ruinyizamki.pl mam dział ze zgłaszanymi przez ludzi niszczejącymi zabytkami - głównie palace i dwory, które możnaby jeszcze uratować. Czy nie lepsze byłoby inwestowanie w jeszcze stosunkowo mało zniszczone budowle niż stawiać prawie od nowa (w Bobolicach była tylko jedna ściana) zamek?
    Ostatnio edytowane przez cichomir ; 14-11-2011 o 20:19

+ Odpowiedz na ten temat

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów