+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Czym i jak płacić za granicą?

 1. #1
  Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
  Zarejestrowany
  Jan 2011
  Postów
  30,595

  Czym i jak płacić za granicą?

  Karty Visa i Maestro są akceptowane na całym świecie. Transfery bezgotówkowe nic nie kosztują - niemal w każdym sklepie i punkcie usługowym można płacić kartą bez żadnych prowizji. Kosztowna może być jedynie wypłata gotówki z bankomatu. Przed wyjazdem za granicę trzeba porównać oferty banków: jakie są opłaty za korzystanie z bankomatu oraz ile kosztuje prowadzenie konta. Warto też śledzić aktualne promocje - np. BZ WBK oferuje posiadaczom "Konto<30" darmowe prowadzenie konta oraz od 1 czerwca do 30 września 0 zł prowizji za wypłaty z bankomatów za granicą dokonywane kartą Visa Electron<30. Inne znane banki pobierają opłaty i za prowadzenie konta, i za wypłatę gotówki z bankomatu za granicą. Np. BPH potrąca 2,5 proc. od kwoty wypłacanej, ale nie mniej niż 12 zł, podobnie Bank Millennium - 2,5 proc., ale nie mniej niż 9 zł. Jeśli wypłacisz gotówkę kartą Maestro z PKO SA, bank potrąci aż 4 proc. (nie mniej niż 4,5 zł).

 2. #2
  Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
  Zarejestrowany
  Jan 2011
  Postów
  30,595
  Jeśli korzystałeś z bankomatów w Polsce i obsługa tego urządzenia nie jest ci obca, nie będziesz mieć problemów z pobraniem gotówki w Wielkiej Brytanii. Angielski bankomat nie różni się od polskiego niczym - poza oczywiście językiem. Wystarczy zapoznać się ze znaczeniem pojawiających się na ekranie komend i możesz już bez obaw uderzać na podbój "cash machine".

  Please insert your card - Proszę, włóż kartę
  Please enter your PIN number - Podaj, proszę, swój numer PIN
  Press Enter - Naciśnij klawisz Enter
  Checking your PIN number - Trwa weryfikacja twojego numeru PIN
  Choose an option - Wybierz operację, którą chcesz wykonać
  Cash - Wypłata gotówki
  Cash with receipt - Wypłata gotówki z potwierdzeniem
  Balance on screen - Wyświetlenie stanu konta na ekranie
  Printed balance - Wydrukowanie stanu konta
  Print mini statement - Wydrukowanie skróconego wyciągu z konta
  Change PIN number - Zmiana numeru PIN
  Enter amount - Podaj kwotę
  Please wait - Proszę czekać
  Remove your card - Wyjmij kartę z bankomatu
  Please remove Cash - Proszę zabrać pieniądze
  Do you require another service? - Czy chcesz wykonać inną operację?
  Thank you for Rusing Anybank - Dziękujemy za skorzystanie z usług naszego banku

 3. #3
  Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
  Zarejestrowany
  Jan 2011
  Postów
  30,595
  Od roku w Wielkiej Brytanii obowiązuje prawo, które nakazuje takie zaprogramowanie bankomatów, by przed przeprowadzeniem transakcji na ekranie wyświetlał się komunikat, jaka opłata zostanie potrącona z rachunku klienta za pobranie gotówki. Dla osób wypłacających czasem pieniądze z polskich kont to niezwykle ważna informacja. Warto porównać opłaty w różnych bankach i wybrać ten najtańszy.

 4. #4
  Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
  Zarejestrowany
  Jan 2011
  Postów
  30,595
  W wakacje jeśli nie jedziesz na bezludną wyspę, obok kąpielówek czy kremu do opalania śmiało spakuj też kartę płatniczą do konta bankowego, a najlepiej dwie karty płatnicze - kartę debetową i kartę kredytową.
  Kartą debetową będziesz mógł zapłacić tylko wtedy, jeśli hotel czy sklep, w którym płacisz, będzie miał bezpośrednie połączenie z twoim bankiem. Karta kredytowa przyda się, jeśli w danym momencie nie ma kontaktu online. Ale uwaga: zwróć uwagę na to, czy twoja karta kredytowa jest wypukła, czy płaska. Banki wydają też płaskie karty kredytowe, które - jeśli chcemy nią zapłacić - zachowują się jak karty debetowe. Nie zawsze i nie wszędzie więc taka płaska karta kredytowa się przyda. Jak odróżnić karty płatnicze wypukłe od płaskich? Po pierwsze, po druku danych na karcie płatniczej - na kartach wypukłych dane są wytłoczone, a nie tylko nadrukowane. Druga różnica to limit wydatków na karcie. Płaskie kredytówki zwykle mają niskie limity. Po trzecie, karty płaskie mają nadruk "electronic" świadczący o tym, że każda transakcja wymaga połączenia z bankiem.

 5. #5
  Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
  Zarejestrowany
  Jan 2011
  Postów
  30,595
  Płacenie bezgotówkowe oczywiście kosztuje
  Tak samo jak kantor zarabia na różnicy między kursem kupna i sprzedaży, tak i banki chcą zarabiać na przeliczeniach walut w ramach transakcji kartą. To, ile zapłacisz, zależy m.in. od tego, w jakiej walucie rozliczana jest twoja karta płatnicza do konta bankowego, czy bank pobiera dodatkową prowizję za przewalutowanie, jak często wypłacasz gotówkę z bankomatu, w którym kraju używasz karty płatniczej oraz - rzecz jasna - od aktualnych kursów walut. Każda karta płatnicza (debetowa i kredytowa) jest rozliczana w określonej walucie, najczęściej w euro lub dolarach. Oznacza to, że jeżeli płacisz kartą rozliczaną w euro w którymś z krajów Eurolandu, kwota transakcji zostanie od razu przeliczona na złote po kursie twojego banku. Jeśli taką kartą zapłaciłbyś np. w Egipcie, najpierw płatność zostanie przewalutowana z funtów egipskich na euro (po kursie organizacji płatniczej - Visy lub MasterCard), a dopiero następnie z euro na złote (po kursie banku). Jeszcze kilka lat temu obowiązywała zasada, że karty Visa rozliczane są w dolarach, a plastiki MasterCard - w euro. Więcej mogło kosztować płacenie kartą Visa w strefie euro, bo po drodze waluta zmieniała się dwa razy (z euro na dolary i z dolarów na złote), a na każdym przewalutowaniu zarabiają organizacja płatnicza i bank. Z kolei Visę opłacało się zabrać w podróż po Stanach Zjednoczonych. Dzisiaj taki prosty podział nie istnieje. Każdy bank sam ustala swoje reguły. Większość banków przyjęła jako walutę rozliczeniową euro. W banku BPH obowiązuje historyczny podział (Visa - dolar, MasterCard - euro), podobnie jest w Raiffeisen Banku, ale tylko w przypadku kart kredytowych, bo karty debetowe rozliczane są w dolarach. W Pekao płatności kartami kredytowymi przeliczane są bezpośrednio na złote, jeśli walutę, w której dokonano transakcji, bank ma w ofercie (można ją w banku kupić). A jeśli nie, bank korzysta z pomocy organizacji płatniczej, która przeliczy płatność na dolary, a potem na złote. W Getin Noble Banku czy Polbanku jest z kolei tak, że transakcje w walucie obcej przeliczane są od razu na złote bezpośrednio przez organizację Visa, bez potrzeby posiłkowania się euro lub dolarem. Alior Bank bezpośrednio na złote (a więc z jednym przewalutowaniem) przeliczy transakcje wykonane w euro, dolarach lub funtach brytyjskich. Jeśli waluta będzie inna, transakcja przejdzie jeszcze przez dolara. PKO, oprócz tych czterech walut, przelicza bezpośrednio na złote jeszcze siedem innych walut. Ale klientów Millennium, którzy płacą kartami MasterCard w walucie innej niż euro, czekają aż trzy przewalutowania! Najpierw na dolary, potem na euro i na końcu na złote.

 6. #6
  Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
  Zarejestrowany
  Jan 2011
  Postów
  30,595
  Jedynie klienci Alior Banku, Deutsche Banku i mBanku mogą spać spokojnie, gdyż gotówkę z zagranicznego bankomatu wypłacą bez prowizji. Tak przynajmniej wynika z rankingu przeprowadzonego przez redakcję Capital24.tv i Expandera.

  Sprawdź prowizje od wypłat gotówki w bankomatach za granicą
  Nazwa BankuKonto internetoweROR
  z najniższą opłatą
  ROR
  z najwyższą opłatą
  Alior Banknie dot.bezpłatnie9 zł
  Bank BGŻ3%
  min. 8 PLN
  3%
  min. 8 PLN
  3%
  min. 8 PLN
  Bank BPH2,5%
  min. 12 PLN
  2,5%
  min. 12 PLN
  2,5%
  min. 12 PLN
  Bank INGnie dot.3%3%
  Bank Millennium2,5%
  min. 9 PLN
  2,5%
  min. 9 PLN
  2,5%
  min. 9 PLN
  Bank Pekao SA4%
  min. 10 PLN
  4%
  min. 10 PLN
  4%
  min. 10 PLN
  Karty Pekao SA: w bankomatach grupy Unicredit: 0 PLN
  Bank Pocztowynie dot.2 pierwsze wypłaty:
  0 PLN
  kolejne wypłaty:
  4 PLN
  2 pierwsze wypłaty:
  0 PLN
  kolejne wypłaty:
  4 PLN
  Bank Zachodni WBKnie dot.2 PLNbezpłatnie
  Karty BZ WBK: w bankomatach AIB w Irlandii: 0 PLN
  Citi Handlowy3%
  min. 9,99 PLN
  max. 200 PLN
  3%
  min. 9,99 PLN
  max. 200 PLN
  0 PLN
  W bankomatach Citi: 0 PLN
  Deutsche Bankbezpłatniebezpłatniebezpłatnie
  Kredyt Banknie dot.3%
  min. 5 PLN
  3%
  min. 5 PLN
  VISA Euro Kredyt Banku: 2 pierwsze w miesiącu 0 PLN, kolejne 2 EUR
  mBankbezpłatnienie dot.nie dot.
  PKO Bank Polski3%
  min. 10 PLN
  3%
  min. 10 PLN
  3%
  min. 10 PLN
  Raiffeisen Bank
  Polska S.A.
  nie dot.3,99 PLN3,99 PLN

  Ranking obejmuje banki, które odpowiedziały na prośbę o przesłanie danych.

 7. #7
  Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
  Zarejestrowany
  Jan 2011
  Postów
  30,595
  Podczas zagranicznych wakacji najlepiej jest mieć przy sobie zarówno kartę płatniczą, jak i gotówkę. Pierwsza oznacza większe bezpieczeństwo, druga - większą swobodę i niższe koszty. Może się także przydać karta kredytowa ponieważ za niektóre usługi można zapłacić tylko w ten sposób.
  "Wydaje się, że pod względem bezpieczeństwa karta płatnicza jest lepszym rozwiązaniem. Jeśli zgubimy gotówkę lub zostanie nam skradziona, to właściwie już jej nie odzyskamy" - twierdzi Mikołaj Fidziński, ekspert Comperia.pl."Jeżeli zostanie nam skradziona karta płatnicza, możemy ją zastrzec dzwoniąc pod specjalny numer telefonu do naszego banku. Dla złodzieja karta po zastrzeżeniu będzie tylko nic nie wartym kawałkiem plastiku." - dodaje.

  Zastrzeżonej karty nie można ponownie aktywować, jej numer trafia do specjalnego rejestru i należy złożyć w banku wniosek o nową kartę, co się może wiązać z niemałą opłatą. Numer telefonu do zastrzegania jest wydrukowany na karcie, dlatego najbezpieczniej zapisać go w telefonie lub kalendarzu.

  Jeśli złodziej skorzysta ze skradzionej karty, bank zwróci część pieniędzy klientowi - całą kwotę powyżej 150 euro, czyli ok. 600 zł.

  "Za kilka złotych miesięcznie można wykupić ubezpieczenie tych strat do 150 euro. Dzięki temu bezpieczeństwo przy płatnościach kartą jest jeszcze większe" - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Fidziński.

  "Gotówka ma tę niezaprzeczalną przewagę nad kartą, że można nią zapłacić wszędzie. Żeby zapłacić za coś kartą, potrzebny jest punkt usługowy, który będzie posiadał czytnik" -podkreśla ekspert Comperia.pl. "Jeżeli wybieramy się w mniej cywilizowane strony świata, to tam karta płatnicza będzie tylko nic nie wartym kawałkiem plastiku, który może nam się przydać tylko jako nożyk do papieru."

  Warto przyjrzeć się także kosztom płacenia kartą za granicą. Większość kart polskich banków jest rozliczana w euro, część w dolarach. Znaczy to, że w krajach, w których obowiązuje inna waluta transakcja jest najpierw przeliczana na euro (lub dolara) po kursie operatora kart (Visa lub MasterCard), a dopiero potem na złote.

  "Trafiamy na tzw. podwójne przewalutowanie. Dlatego uwzględniając koszty transakcji lepsza będzie jednak gotówka, przynajmniej jeśli mówimy o najważniejszych walutach typu euro, funt brytyjski, frank szwajcarski czy dolar amerykański" - mówi Fidziński.

  Kupowanie innych walut w Polsce zwykle nie jest opłacalne - lepiej kupić np. euro i wymienić je na miejscu w kantorze.

  Warto sprawdzić, w jakiej walucie rozliczana jest nasza karta, bo takie podwójne przewalutowanie ma miejsce także wtedy, gdy transakcja jest w dolarach (np. w USA), a karta rozliczana jest w euro. Jeszcze niedawno obowiązywała reguła, że Visa jest rozliczana w walucie amerykańskiej, a MasterCard w euro. Dzisiaj banki same ustalają walutę rozliczeniową.

  Dodatkowe koszty powstają przy wypłacaniu gotówki z bankomatów za granicą. Niektóre polskie banki umożliwiają darmowe wypłaty z bankomatów na całym świecie. W większości przypadków pobierana jest jednak prowizja za taką transakcję.

  "Takie prowizje sięgają kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu złotych. To już zależy od wypłacanej kwoty. A także od tego, jak korzystne jest przewalutowanie kwoty na złotówki" - przestrzega ekspert.

  Podczas zagranicznych wakacji przydać się może nie tylko karta do konta, ale także karta kredytowa. Jest to dodatkowe zabezpieczenie na wypadek konieczności dodatkowych wydatków. Dodatkowo część usług, np. w niektórych hotelach czy w firmach wynajmujących samochody - może być opłacona tylko kartą kredytową.

 8. #8
  Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
  Zarejestrowany
  Jan 2011
  Postów
  30,595
  Brytyjska moda, francuskie kosmetyki, szwajcarskie zegarki – sklepy online w UE* i poza jej granicami oferują Ci fantastyczne produkty i konkurencyjne ceny.
  Dowiedz się, jak i gdzie najlepiej kupować, oraz jak unikać niespodziewanych kosztów*.
  Zakupy w Internecie
  na terenie Unii Europejskiej i poza jej granicami  Na terenie UE Bez cła, dodatkowego VAT-u i dodatkowych opłat za wysłanie przesyłki
  Poza UE*
  Poniżej 22 EUR Bez cłaš, dodatkowego VAT-u˛ i dodatkowych opłat za wysłanie przesyłkił
  Poniżej 150 EUR Bez cła
  Tablety, telefony komórkowe, laptopy, konsole do gier** Bez cła

  http://ec.europa.eu/taxation_customs...thin_eu_en.htm

 9. #9
  Miditravelek Fila is on a distinguished road Avatar Fila
  Zarejestrowany
  May 2011
  Skąd
  Usiłuje to cały czas ogarnąć...
  Postów
  638
  Za granicą... różnie to bywa.

  Wypłata z bankomatu w Czechach (karta debetowa Raiffeisen) - i kurs lepszy niż w kantorze! Przewalutowanie korona/złotówka.
  Zakup kredytówką - i przewalutowanie korona/euro/złotówka. Średnio opłacalne.

  Co do strefy Euro... tata założył sobie konto w Citi Banku, a tam:
  - darmowe bankomaty na całym świecie
  - natychmiastowe przepięcie karty debetowej z konta złotówkowego do walutowego.
  Tak więc jak euro są na koncie...to idziesz do bankomatu w kraju z walutą Euro... i wypłacasz Euro bez prowizji i żadnych przewalutowań.
  Konto walutowe może być również w CHFach i USD.

  Dla mnie mega rozwiązanie.

  Do tego tata chce pierwszy raz wypróbować jakiś internetowy kantor. Zanosi się, że skończy się bieganie po kantorach stacjonarnych, a potem wożenie eryków w kieszeni.  Ogólnie zasada:
  - jedziesz do kraju z walutą Euro - bierzesz eryki do kieszeni lub jak tata kombinujesz konto w Citku.
  - kredytówka - przyda się... na sytuacje awaryjne lub np ostatnie zakupy przed wyjazdem. Rachunek 35 euro, masz 20, płacisz gotówką, pozostałe 15 ściaga sklep z karty. Problem drobnych resztek poszczególnych walut rozwiązany

+ Odpowiedz na ten temat

Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów