+ Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 7 1 2 3 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 100

Temat: Jordania malowana kolorami zimowa porą - grześkowa wyprawa 2012r.

  1. #1
    Maxitravelek Maxitravelek grześku is on a distinguished road Avatar grześku
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Radom
    Postów
    1,101

    Jordania malowana kolorami zimowa porą - grześkowa wyprawa 2012r.

    W 2010r. wybrałem się z rodziną, jak pamiętacie autem do Syrii. Kolejnym etapem tej wyprawy miała być Jordania. Z pewnych względów (gł. zdrowotnych) ten plan się nie powiódł. Jednak myśli o niezrealizowanych zamiarach pozostały... Pewną jesienną porą zaświtała myśl- skoro na wyjazd narciarski nie ma co liczyć , to może skierować się na południe, tam gdzie słońce i ciepło ?
    Tak jest, mam - to musi być Jordania! Główny problem, jak się tam dostać? Przeprowadziłem dyskusję meilową z naszą Nataszą (za co Jej w tym miejscu jeszcze raz bardzo dziękuję ).
    Od nitki do kłębka doszedłem do koncepcji wyjazdu. Okazało się, że tylko jedno polskie biuro podróży ma w swojej ofercie stacjonarną Jordanię. Jak się domyślacie, właśnie z jej skorzystałem. Czas pobytu 15-22.01.2012r. Miejsce pobytu- miasto Aqaba nad Morzem Czerwonym, a ściślej pisząc nad Zatoką Akabską. Dalsza perspektywa naszej planety z umiejscowieniem Aqaby


    i bliższa, polityczna.


    W tym małym zaułku zatoki między Półwyspem Synaj a Półwyspem Arabskim na przestrzeni kilkunastu kilometrów mijamy kolejno od zachodu do wschodu: Egipt, Izrael, Jordanię, Arabia Saudyjską.
    Ostatnio edytowane przez grześku ; 22-12-2012 o 16:08
    SAAB fan

  2. #2
    Maxitravelek Maxitravelek grześku is on a distinguished road Avatar grześku
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Radom
    Postów
    1,101
    Wylot z godzinnym opóźniem z Okęcia godz 8:50. Żegna nas zimowa aura : chłód i szare niebo.
    Lot przebiega idealnie. Po ok. 3,5 godzinie z okienek samolotu widzimy morze i góry aż w końcu miasto. Nasz samolocik szczęśliwie wylądował na jordańskiej ziemi.

    Przywitała nas iście letnia aura: błękitne niebo, pełne słońce, przyjemne ciepło."Będzie świetne", pomyślałem i nie myliłem się...W drodze do terminalu

    Nasz hotel Aqaba Gulf wieczorową porą.To duży obiekt, o którym w zasadzie nie mogę napisać złego słowa. Jego zalety to: położenie (w centrum miasta), czyste choć dość skromne pokoje (jest TV Polonia), świetne posiłki, ze szczególnym wskazaniem na słodkości!

    Czas jeszcze świąteczny, więc i wystrój (pod turystę) odpowiedni
    SAAB fan

  3. #3
    Maxitravelek Maxitravelek grześku is on a distinguished road Avatar grześku
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Radom
    Postów
    1,101
    Hol recepcji, na ścianie portrety obecnego władcy Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego Abdullaha II i jego ojca Husajna I.

    Po sprzątaniu porannym obsługa hotelu pozostawiała kompozycje uwite z ręcznikowego materiału.

    Widok z okna pokoju na hotelowy basen, który okazał się jedynym minusem tego miejsca.
    Woda w nim była nieogrzana ("bo było za mało gości w hotelu"), więc śmiałków z niej korzystających nie było.Ale co tam, w końcu kilkanaście km za miastem jest prawdziwa rafa koralowa!


    SAAB fan

  4. #4
    Maxitravelek Maxitravelek grześku is on a distinguished road Avatar grześku
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Radom
    Postów
    1,101
    Miasto nie grzeszy urodą, ale ma swój autentyczny arabski klimat.






    SAAB fan

  5. #5
    Maxitravelek Maxitravelek grześku is on a distinguished road Avatar grześku
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Radom
    Postów
    1,101






    SAAB fan

  6. #6
    Maxitravelek Maxitravelek grześku is on a distinguished road Avatar grześku
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Radom
    Postów
    1,101
    Ten zgiełk na ulicach i ta muzyka. Uwielbiam takie klimaty
    Ostatnio edytowane przez grześku ; 08-02-2012 o 15:46
    SAAB fan

  7. #7
    Maxitravelek Maxitravelek grześku is on a distinguished road Avatar grześku
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Radom
    Postów
    1,101
    Jordańska waluta to dinar (JOD), przez miejscowych określana pieszczotliwie jako "Dżidi" (1JOD=0,9E)

    Za takie pieniążki w wypożyczalni bierzemy takie oto autko

    No cóż...Toyota Yaris sedan 1,5 elegancją czy osiągami nie grzeszy .Za to pozwala osiągnąć tak pożądaną przez nas wolność i niezależność.W sumie zostało nakręcone na jej liczniku 1700km w ciągu 6 dni Wynajęcie z pełnym pakietem ubezpieczeniowym 35JOD ,czyli 32E
    Ostatnio edytowane przez grześku ; 10-02-2012 o 12:32
    SAAB fan

  8. #8
    Maxitravelek Maxitravelek grześku is on a distinguished road Avatar grześku
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Radom
    Postów
    1,101
    Ok. 10 km na południe od centrum Aqaby rozpoczynają się piaszczyste plaże, niektóre "dzikie",
    inne zagospodarowane z infrastrukturą. Wyglądają dość przeciętnie, nie zapowiadają tego, co kryje się pod wodą...

    Pomimo zimowej pory woda w morzu ciepła ok. 21 stopni, za to powietrze bynajmniej nie


    SAAB fan

  9. #9
    Maxitravelek Maxitravelek grześku is on a distinguished road Avatar grześku
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Radom
    Postów
    1,101





    Wynajmujemy łódkę i wypływamy na morską toń. Czas na nurkowanie, w końcu nie widzieliśmy jeszcze "na żywo" koralowej rafy...
    SAAB fan

  10. #10
    Maxitravelek Maxitravelek grześku is on a distinguished road Avatar grześku
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Radom
    Postów
    1,101
    Jak wspomniałem, ok. 10km na południe od centrum miasta rozciągają się plaże, a woda morska ukrywa cudowne królestwo rafy koralowej. Jest kilkanaście takich "minikrólestw" raf, każde ma swoją nazwę. Niektóre z nich dostępne są tylko z łodzi, inne nawet z brzegu. Jedne z najpiękniejszych raf to tzw. Japanese Garden. Znajdują się na wysokości Bedouin Village Garden (zaglądnąłem tam-
    wynajmują pokoje, jest restauracja, wypożyczalnia sprzętu do nurkowania) Dla zainteresowanych:

    Do Japońskich Ogrodów wstęp jest wolny. Po prostu zakładasz maskę z rurką, płetwy, wchodzisz z brzegu plaży do wody, przepływasz kilkanaście metrów i....Uuuuuaaaaaaaaaaaa...gdyby nie fakt trzymania rurki w ustach- można by było zachłysnąć się wodą z zachwytu! Widzę takie cudo "na żywo" po raz pierwszy w życiu, więc wybaczcie mi moją egzaltację... Zresztą- popatrzcie sami na niektóre ujęcia uchwycone aparatem zakutym w podwodną obudowę.




    SAAB fan

  11. #11
    Maxitravelek Maxitravelek grześku is on a distinguished road Avatar grześku
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Radom
    Postów
    1,101






    SAAB fan

  12. #12
    Moderator Maxitravelek pixi is on a distinguished road Avatar pixi
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    7,491
    Piekne koralowce. Czy dobrze rozpoznaje skorupe jezowca gigant obok plastikowej butelki na ostatnim zdjeciu ? A co to jest takie podluzne, zielonozolte z "zakladkami" na zdjeciu nieco wyzej ?

  13. #13
    Maxitravelek Maxitravelek jacky is on a distinguished road Avatar jacky
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Redenovo
    Postów
    4,437
    Cytat Napisał grześku Zobacz post
    Wynajęcie z pełnym pakietem ubezpieczeniowym 35JOD ,czyli 32E
    że co proszę ?
    32 € za tydzionek ?
    kamam, że karma dla koników to oddzielna kaska...
    ale jeno 32 € za tydzionek najmu ?
    jak im to się opłaca ?
    nieprawdopodobne ...
    to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...

  14. #14
    Maxitravelek Maxitravelek grześku is on a distinguished road Avatar grześku
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Radom
    Postów
    1,101
    Pixi piątka za spostrzegawczość Niestety nic bliżej nie potrafię napisać o napotkanych podwodnych okazach, po prostu nie znam się na tym

    Jacky, rzeczywiście niezbyt precyzyjnie napisałem o kosztach wynajmu. 35JOD za dobę oczywiście, bez limitu kilometrażu. Benzyna tania ok. 0,7JOD za litr, czyli 0,6E
    Ostatnio edytowane przez grześku ; 12-02-2012 o 11:19
    SAAB fan

  15. #15
    Maxitravelek Maxitravelek grześku is on a distinguished road Avatar grześku
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Radom
    Postów
    1,101
    Kontynuujemy podwodną eskapadę






    SAAB fan

+ Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 7 1 2 3 ... OstatniOstatni

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów