+ Odpowiedz na ten temat
Poka¿ wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: Paryski zawrót g³owy - proszê o pomoc

  1. #1
    Minitravelek catzy is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    May 2012
    Postów
    5

    Paryski zawrót g³owy - proszê o pomoc

    Witam,
    w³a¶nie skoñczy³am lekturê "Paryskiego niezbêdnika" i jestem pod ogromnym wra¿eniem. Kopalnia informacji - za któr± bardzo dziêkujê :) Do tej pory przekopywa³am siê przez googla, ale to by³o nic w porównaniu z tym, co znalaz³am na tym forum.

    W sobotê wybieram siê z rodzin± do Pary¿a na tydzieñ. Bêdê bardzo wdziêczna za rozwianie kilku moich w±tpliwo¶ci:

    1. Pierwsze dwa dni spêdzimy w Disnaylandzie, pó¼niej przenosimy siê na kwaterê w Pary¿u. Planujemy wycieczkê do Wersalu. Czy ¿eby swobodnie poruszaæ siê po Pary¿u i okolicy wystarczy, ¿e kupimy kartê NAVIGO na strefy 1-5? Czy z t± kart± dojedziemy do Wersalu i na lotnisko CHDG? Czy na RER potrzebujemy inne, dodatkowe bilety? A mo¿e lepiej wybraæ jak±¶ inn± opcjê, np. Navigo 1-3 plus bilety mobillis? Próbowa³am sama kombinowaæ i przeliczyæ, ale przyznam ¿e siê trochê gubiê (2 osoby doros³e + dziecko)

    2. Jak to jest z biletami do Wersalu? Czy osobno p³aci siê za zamek, osobno za ogród i dodatkowo jeszcze za komnatê lustrzan± i apartamenty królewskie?

    3. Kusi mnie kupienie biletów przez internet, ale nie wiem jak wtedy jest z biletem dla dziecka. Maluchy wchodz± za darmo, ale chyba musz± mieæ bilet 0 euro? Czyli i tak musieliby¶my staæ w kolejce po darmowy bilet???

    Ten sam problem mam z Luwrem, na stronie nie widzê opcji wydrukowania biletu dla dziecka.

    3. Czy przy za³o¿eniu zwiedzania Luwru i Wersalu (na wiêcej nie starczy nam pewnie czasu) jest sens kupowaæ kartê Museum Pass? Kusi mnie omijanie kolejek, ale nie chcê przep³acaæ bez sensu...

    4. Wie¿a Eiffla - czy dobrze zrozumia³am, ¿e najpierw trzeba odstaæ ok. 2 godzin na dole do kasy czy windy, a potem jeszcze godzinê na drugim poziomie do kolejnej windy?
    Czy je¶li siê stoi w kolejce, to jest to równoznaczne z konieczno¶ci± wej¶cia jak siê ju¿ dotrze do kasy, czy mo¿na zakupiæ bilet na inny termin? Nie wiem czy jasno siê wyrazi³am, chodzi mi o to, ¿e wola³abym kupiæ bilety na konkretny dzieñ/godzinê i wtedy przyprowadziæ dziecko, a nie staæ z ni± w upale w kolejce.

    Niestety bilety do kupienia on-line na wie¿ê dotycz± terminów po 19 czerwca :( Czy jest jakikolwiek inny sposób, ¿eby zabookowaæ bilety?

  2. #2
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wy³±czon± reputacjê Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Ad 1/
    Catzy, je¶li kupicie tygodniowy NAVIGO za 33,40 € (do strefy 5 czyli z Wersalem i lotniskami)+ blankiet 5 €, to mo¿esz go u¿ywaæ równie¿ na przejazdy po Pary¿u /strefa 1-2/. To jest bilet na wszystkie ¶rodki lokomocji, w tym kolejkê RER. £aczny koszt 38,40EUR.
    Musisz mieæ do tego biletu ma³e zdjêcie 3 x 2,5 cm, a po zakupie karnet opatrzyæ imieniem i nazwiskiem. Je¶li nie masz takiego zdjêcia, mo¿esz je zrobiæ w Photo Booth /zawsze w pobli¿u okienka na stacjach metra czy RER/. Ten bilet jest dobry dla osób, które zwiedzaj± Pary¿ od poniedzia³ku do niedzieli w³±cznie, finansowo nieop³acalny dla tych, co zwiedzaj± Pary¿ i przedmie¶cia np. od ¶rody do niedzieli.
    W takim wypadku /¶rodek tygodnia/ warto kupiæ karnet na 10 przejazdów na strefê 1-2 za 12,70 EUR i oddzielnie bilet do Wersalu za 10,55€ /Mobilis 1 dzieñ/. Tak¿e na lotnisko bo bilet dzienny Mobilis nie obejmuje przejazdu na lotniska. Wszystkie przejazdy/lotnisko+Wersal+ miasto/ zawiera bilet Paris Visite.
    Zones

    1 day adult

    2 days adult

    3 days adult

    5 days adult

    1 to 3
    € 9.75



    € 15.85

    € 21.60

    € 31.15

    1 to 5
    € 20.50



    € 31.15

    € 43.65

    € 53.40



    Zones

    1 day child

    2 days child

    3 days child

    5 days child

    1 to 3
    € 4.85



    € 7.90

    € 10.80

    € 15.55

    1 to 5
    € 10.25



    € 15.55

    € 21.80

    € 26.70


    Sam bilet z centrum Pary¿a na lotnisko /RER/ kosztuje 9,25 € + dziecko 6,40 € (dzieci 4 - 9 lat).
    Musisz teraz zrobiæ sobie "rachunek sumienia" i zdecydowaæ, który bilet jest dla Was najlepszy.

  3. #3
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wy³±czon± reputacjê Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Ad 2/
    Albo kupujesz jeden bilet za 18 EUR /pa³ac, Trianon Marii Antoniny i wystawy czasowe/ lub zwiedzasz sam pa³ac za 15 EUR lub pa³ac Marii Antoniny za 10 EUR. Poniewa¿ w okresie od 29 maja do 24-28 lipca trwaj± w Wersalu Grandes eaux Musicales i Jardins musicaux, pe³ny bilet na wszystkie atrakcje /³±cznie z ogrodami, koncertami, graj±cymi fonntannami/ kosztuje 25 EUR. Dzieci do lat 18 maj± wstêp za darmo. Prywatne apartamenty Ludwika XV s± zazwyczaj przeznaczone na konferencje. Aby unikn±æ kolejek, bilet mo¿esz kupiæ wcze¶niej tu:
    http://billetterie.chateauversailles...estations.aspx

  4. #4
    Minitravelek catzy is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    May 2012
    Postów
    5
    Natasza, bardzo dziêkujê za odpowied¼. Przeszukujê sieæ i wiem coraz wiêcej, ale czasu mam ma³o, a g³ód wiedzy ogromny

  5. #5
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wy³±czon± reputacjê Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Ad 3/
    Mo¿esz kupiæ bilety do Wersalu on line, tylko dla osób doros³ych. Drukujesz je, zabierasz ze sob± i udajesz siê do g³ównego wej¶cia, pomijaj±c stanie w kasach biletowych. Na dziecko okazujesz stosowny dokument/ paszport lub dowód tymczasowy/.

    PS. Najlepsze dni na zwiedzanie Wersalu: ¶rody, czwartki i pi±tki, od 09:00 do 15:00 /pa³ac/, po po³udniu rezydencjê Marii Antoniny. Najlepiej, na zwiedzanie Wersalu, przeznaczyæ ca³y dzieñ: 2-2,5 godz. na Pa³ac i tyle¿ samo na wizytê " U Marii Antoniny", wraz z doj¶ciem tam + ogrody i fonntanny. Miêdzy Pa³acem a Trianon je¼dzi poci±g Petit .

    Museum Pass-my¶lê, ¿e nie ma sensu bo nie zd±¿yæ j± "wykorzystaæ" do cna.

  6. #6
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wy³±czon± reputacjê Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Ad 4/
    Dobrze zrozumia³a¶, kilka godzin musisz odstaæ aby wreszcie podziwiaæ panoramê Pary¿a.
    Biletów do 19 czerwca ju¿ nie ma w sprzeda¿y, dlatego nic ci nie da po¶rednictwo biura za 2 EUR/bilet.
    Ja osobi¶cie obejrzê j± raczej z do³u czyli podejdê do niej jak rodowici Pary¿anie. Je¶li jednak siê uprzesz, to mo¿esz j± odwiedziæ w tzw. godzinach martwych czyli wtedy, gdy Pary¿anie i tury¶ci obiaduj±: ok. 13-14:00.

    Piêkna panorama Pary¿a, tym razem ³±cznie z wie¿± Eiffla, jest z kopu³y bazyliki Sacre Coeur /od 09-17:00/.

  7. #7
    Minitravelek catzy is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    May 2012
    Postów
    5
    Natasza wielkie dziêki, teraz ju¿ chyba sobie poradzê.
    Nie mogê siê doczekaæ wyjazdu, oby tylko wszystko wypali³o... mam wielk± tremê...
    Sama wie¿ê bym sobie odpu¶ci³a, tym bardziej, ¿e kolega mówi³, ¿e fajniejsza panorama jest z £uku, ale to marzenie mojej córki, wiêc trzeba bêdzie odstaæ swoje.
    Pogodê niestety zapowiadaj± s³ab± na najbli¿szy tydzieñ

  8. #8
    Minitravelek catzy is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    May 2012
    Postów
    5
    Maleñkie sprostowanie: Navigo zona 1-5 aktualnie kosztuje 33,90 za tydzieñ

    http://www.ratp.fr/fr/ratp/c_21137/f...is-et-semaine/

  9. #9
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wy³±czon± reputacjê Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Ja mam takie ceny
    Navigo Decouverte Pass July 2011 - June 2012 in Euro
    Fare Zone WeekMonthFare Zone WeekMonth
    Zone 1 - 2 18.8562.00Zone 1 - 4 29.8099.10
    Zone 1 - 3 24.5080.30Zone 1 - 5 33.40109.90
    Weekly tickets available from the Friday preceding the Monday starting the week of validity until Thursday of the week included in the 7 days of validity

    http://www.paristoolkit.com/briefing/paris_metro.htm

  10. #10
    Minitravelek catzy is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    May 2012
    Postów
    5
    Jak kupiê to siê podzielê informacj± ile zap³aci³am w rzeczywisto¶ci ;)

+ Odpowiedz na ten temat

Uprawnienia

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów