+ Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 19

Temat: Montenegro, wrażenia z pobytu

  1. #1
    Minitravelek TimoN is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Sławków
    Postów
    25

    Cool Montenegro, wrażenia z pobytu

    Witajcie podróżnicy, na wstępie chciałbym podzielić się z Wami wrażeniami z tego miejsca.

    Otóż, swoją wyprawę rozpocząłem zupełnie przypadkowo.
    Z początku byłem przeciwny wyjazdowi do Czarnogóry, gdyż wydawała mi się mniej atrakcyjna
    od wychwalanych Włoch, Turcji czy Egiptu.
    Możliwości finansowe oraz wielka chęć wypoczęcia od codzienności (studia) sprawiły,
    iż zaakceptowałem ofertę, i szybko zacząłem się pakować.

    Wyjazd za granicę ponad 1500 km od domu w pojedynkę wydawał się być samobójstwem, jednak rzeczywistość zastana na miejscu zweryfikowała moje obawy w zgoła odmienny sposób ( poznałem wiele ciekawych osób, z którymi do dziś utrzymuję kontakt internetowy).

    Ale do rzeczy.
    Wyruszyliśmy autokarem z Katowic zgodnie z planem, podróż odbyła się bez większych przeszkód,
    te 22 godziny upłynęły niesamowicie szybko.
    Rano mogłem już podziwiać piękne widoki gór Montenegro wpadające wprost do morza.

    Na miejscu przywitał nas rezydent, objaśnił w prosty sposób co, jak i gdzie - co wolno,
    czego raczej unikać i jak dobrze spędzić czas.
    Zakwaterowanie przebiegło szybko i sprawnie, po 15 minutach każdy miał przydzielony własny pokój. Nastał czas odpoczynku.

    Według zwyczaju odbył się wieczór integracyjny, podczas którego wszyscy się zapoznali.
    Sam pobyt był obfity we wszelakiego rodzaju atrakcje organizowane przez samych uczestników turnusu (wieczór rybny, degustacja win Plantaże, wspólny wyjazd na imprezę Białe Noce Petrovaca, i liczne wypady na plażę).
    Przesiadywanie każdego wieczora do późnych godzin nocnych i wspólne rozmowy o wszystkim
    i o niczym chyba najbardziej zapadły w mojej pamięci.

    Czystość tego miejsca, wręcz zniewala z nóg.
    Pensjonat był utrzymywany w bezwzględnej czystości przez samą gospodynię, która każdego dnia
    w pocie czoła pucowała posadzki i łazienki, oraz sprzątała w pokojach.

    Mimo nielicznych miejsc z koszami na śmieci w mieście jest bardzo czysto, plaża choć kamienista
    może przysporzyć wiele radości.
    Czarnogórcy bardzo dbają o wygląd swoich plaż i okolic, które stanowią doskonałą wizytówkę.

    Wzdłuż plaży rozciąga się długa na 4 kilometry promenada, gdzie można pospacerować wśród karłowatych palm.

    Widok oświetlonego portu rozładunkowego nocą zapiera dech w piersiach, ale jeszcze piękniejszy
    widok stanowi ogromny statek transportowy Sveti Stefan, który codziennie o godzinie 22:00
    wypływa do Bari.

    W samym sercu miasta znajduje się wielkie centrum handlowe otwarte do późnych godzin.
    Liczne sklepiki i kioski same zachęcają do kupna pamiątek (a naprawdę warto - gdyż jest dużo
    taniej niż w Polsce).

    Myślę, że to by było na tyle, przedstawiłem ogólny zarys i specyfikę tego miejsca.


    Masz pytania lub obawy? napisz prywatną wiadomość, a na pewno dopiszę swoją opinię na
    interesujący Cię temat.
    Pozdrawiam wszystkich miłośników podróży i zdrowego wypoczynku.
    Jakub Ziętek vel TimoN







    Ostatnio edytowane przez TimoN ; 09-02-2011 o 10:27

  2. #2
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    No, bravo. Od tej strony to ja cię nie znałam;)

    To teraz ci nowy watek podrzucę:
    http://voyageforum.pl/showthread.php...c-quot-w-Susań

  3. #3
    Maxitravelek Maxitravelek jacky is on a distinguished road Avatar jacky
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Redenovo
    Postów
    4,437
    Cytat Napisał TimoN Zobacz post
    Witajcie podróżnicy, na wstępie chciałbym podzielić się z Wami wrażeniami z tego miejsca.

    Otóż, swoją wyprawę rozpocząłem zupełnie przypadkowo...
    witamy w gronie reportażystów ...
    zasiadam w czytelni i "przeglądalni" fotografii..
    to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...

  4. #4
    Moderator Maxitravelek pixi is on a distinguished road Avatar pixi
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    7,491
    Fajnie sie zaczyna, TimoNie. A mozna wiedziec w ktorym roku i w jakiej miejscowosci przebywales ?

  5. #5
    Minitravelek TimoN is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Sławków
    Postów
    25

    Lightbulb

    Dzięki za powitanie ;)
    Postaram się wrzucić kilka wyselekcjonowanych fotek w 1 poście

    Czas: rok 2010, Sierpień/Wrzesień (końcówka i początek miesięcy)

    Miejsce: Montenegro - BAR - Susań








    Fotografie były robione aparatem 3.2 mpx wbudowanym w Sony Ericsson K800i.
    Ostatnio edytowane przez TimoN ; 09-02-2011 o 12:00

  6. #6
    Moderator Maxitravelek Marko is on a distinguished road Avatar Marko
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Postów
    2,768
    Witaj i opisuj dalej
    życie jest zbyt krótkie by je przespać

  7. #7
    Travelek carnivalka is on a distinguished road Avatar carnivalka
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    411
    Fajnie sobie przypomnieć
    Witam cieplutko TimoN.
    Ostatnio edytowane przez carnivalka ; 14-02-2011 o 08:25

  8. #8
    Minitravelek TimoN is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Sławków
    Postów
    25
    Cytat Napisał Marko Zobacz post
    Witaj i opisuj dalej
    O czym miałbym konkretnie napisać ?
    Bo moja wiedza na temat tego miejsca jest jeszcze całkiem świeża.
    Proszę o konkretne pytania :)

  9. #9
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Co warto zwiedzić? Jakie miasta? Jacy są Czarnogórcy?
    Zapraszam do innych krajów: Grecja, Chorwacja, Włochy;)

  10. #10
    Minitravelek TimoN is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Sławków
    Postów
    25

    Cool

    Cóż na pewno trzeba zwiedzić Stary Bar - a dokładnie ruiny zamku i wąskie uliczki które mają w sobie magię.

    Kotor - obowiązkowo, to potężne miasto zarówno stare jak i nowe - oddzielone od siebie - posiadające liczne zabytki

    Komunikacją miejską można się dostać w każdy zakątek kurortów (za niską jak na polskie realia - cenę) od 1,5 do 3 €

    Kralićna plaża w mieście Budva (lecznicze piaski) - przepiękne zatoczki dla łodzi, i bardzo czysta woda. Dla łazików polecam góry - może akurat w tym miejscu nie są to wielkie i strome podejścia, ale stanowią nie lada wyzwanie.

    Petrovac - najbliższa mieścina (zaraz po starym barze) - około 30min statkiem - naprawdę warto wybrać się w rejs !!
    Sam odbyłem 2 razy - ubaw niesamowity, adrenalina wzrastała wraz z wielkością fali (dla ludzi którzy czerpią frajdę z adrenaliny polecam sam tył jachtu - czasami różnica poziomów wynosiła prawie 5 metrów).
    w Petrovacu co roku organizowane są Białe noce Petrovaca (ryba i piwo za darmo ale niestety długie kolejki) - aha takie info dla żółtodziobów - można a wręcz trzeba się wpychać w kolejkę, czarnogórcy uwielbiają rozmawiać (na migi lub w po części zrozumiałych słowach z obcymi) - u nas pchanie się w kolejkę grozi uszczerbkiem na zdrowiu lub jego całkowitą utratą - tam to zupełnie normalne.

    Zaskoczył mnie tryb życia Czarnogórców
    Toż to prawdziwe lenie ! tzn faceci, bo kobiety harują od rana do wieczora.
    Mężczyzna w Montenegro ma właściwie 2 zadania - dobrze się bawić przez całe życie i przy tym się nie zmęczyć.

    Co robi typowy Czarnogórzec po wstaniu rano z łóżka ?
    1. wybija szybę kamieniem - żeby przewietrzyć pokój
    2. siada na krześle - ponieważ się zmęczył czynnością numer 1
    itd.

    To dziwne - ale na ulicach do godziny 14:00 - 15:00 można spotkać wyłącznie kobiety, bowiem mężczyźni właśnie wypoczywają po obiedzie (wcześniej przygotowanym przez żonę).

    Późnym popołudniem wychodzą Ci biedni zmęczeni mężczyźni i powolutku zmierzają do przybrzeżnych barów na spotkanie z kumplami. Siedzą przy złocistym do późnych godzin.

    Tamtejsza młodzież jest niezwykle wysoka (mierzę sobie 187cm a czułem się naprawdę niski) - w szczególności dziewczyny.

    Dziewczyny nie mają zwyczaju tańczyć - taniec należy tylko do młodych mężczyzn.
    Na dodatek można spotkać tam Klany czy też Familie (nie ma się co martwić - nie są to żadne grupy przestępcze).
    Mężczyźni ze spokrewnionych rodzin urządzają sobie takie schadzki i biesiadują.

    Na chwile obecną mogę tyle napisać
    Więcej pytań ? Proszę bardzo - jeśli znajdę chwilkę czasu to odpiszę.

  11. #11
    Maxitravelek Maxitravelek jacky is on a distinguished road Avatar jacky
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Redenovo
    Postów
    4,437
    a udalo Ci się wykonać jakieś fotografie na trasie dojazdowej i powrotnej ?
    nie było "cuś" takiego widzianego, że chciałbyś się zatrzymać i lepiej obejrzeć ?
    rzecz jasna pisz, pisz, pisz - to jest nam potrzebne i lubiane...
    PS - prosimy o powiększenie fotografii do rozmiaru u nas praktykowanego...
    Ostatnio edytowane przez jacky ; 13-02-2011 o 19:45
    to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...

  12. #12
    Minitravelek TimoN is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Sławków
    Postów
    25
    a udalo Ci się wykonać jakieś fotografie na trasie dojazdowej i powrotnej ?
    niestety ale większość trasy to noc - a mój aparat 3.2 mpx w komórce robi niskiej jakości fotografie nocą więc sobie po prostu darowałem.

    nie było "cuś" takiego widzianego, że chciałbyś się zatrzymać i lepiej obejrzeć ?
    Jasne - wyspa Świętego Stefana - ponoć tam jeżdżą młode pary na oświadczyny, ponieważ to magiczne miejsce - myślę że tam wrócę jak znajdę drugą połówkę ;)

    rzecz jasna pisz, pisz, pisz - to jest nam potrzebne i lubiane...
    Nie zawsze mam czas niestety... staram się wchodzić na to forum co najmniej raz dziennie, ale już niebawem wrócą obowiązki w klubie sportowym, gdyż zbliża się sezon (redaktor sportowy na stronie internetowej, członek zarządu klubu, kierownik drużyn młodzieżowych).

    PS - prosimy o powiększenie fotografii do rozmiaru u nas praktykowanego...
    Wrzucam fotki ze swojego konta na ImageShack'u i wybrałem opcję "Thumbnail Size Forums" dzięki temu moje zdjęcia nie obciążają serwera - a można bardzo łatwo kliknąć aby powiększyć.
    Myślę że to dobra forma prezentacji zdjęć - ale jeśli będzie trzeba to jakoś to przeprawię.
    Ostatnio edytowane przez TimoN ; 13-02-2011 o 20:23

  13. #13
    Maxitravelek Maxitravelek jacky is on a distinguished road Avatar jacky
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Redenovo
    Postów
    4,437
    Cytat Napisał TimoN Zobacz post
    Wrzucam fotki ze swojego konta na ImageShack'u i wybrałem opcję "Thumbnail Size Forums" dzięki temu moje zdjęcia nie obciążają serwera - a można bardzo łatwo kliknąć aby powiększyć.
    Myślę że to dobra forma prezentacji zdjęć - ale jeśli będzie trzeba to jakoś to przeprawię.

    no to kolejne podróże zaliczaj za dnia, szkoda tracić widoki zaokienne...
    4 fotografie które można u nas wkleić w pełnym formacie ca 600 x 600 wcale nie obciążają serwera, natomiast każdorazowe klikanie każdej miniaturki też wymaga i kolejnej czynności i kilku co najmniej sekund ( wejście i wyjście )...
    a jak wiadomo - każdy ludź leniwym jest...
    wystarczy, jak się "poprawisz" od kolejnego wątku...
    ...
    pytanie kolejne - a jakie tam zaliczyłeś kulinarne cudeńka ?
    to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...

  14. #14
    Minitravelek TimoN is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Sławków
    Postów
    25
    Cievapy - albo "cievapcici" (brzmi trochę jakby ktoś kota wołał ? - hmm i nawet to do kota podobne).
    to takie kotleciki z grilla (chyba jagnięcina), wręcz rozpływają się w ustach
    do tego standardowo chleb, frytki i chrupiąca sałata, oraz soczyste pomidory - koszt takiego pożywienia 3,25 do 4 € (chleba co prawda nie ma w tej potrawie, ale Czarnogórcy dodają 3-4 kromki chyba tylko po to żeby zarobić parę €-centów więcej - ponieważ trzeba za niego extra zapłacić bodajże 30-40 €-cent.)

    Pljeskavica Czyli po naszemu baardzo dużych rozmiarów hamburger - samo mięso ważyło dobre ćwierć kilo, do tego duża bułka pita, i możliwość napakowania do środka wszelakiego rodzaju zieleniny (sałata, kapusta, ogórek,pomidory, a nawet ser feta, keczup/musztarda) i to wszystko w cenie 2€.

    Sałata szopska czyli na ostro ;) nieźle pali w język, specyficznie przyprawiana - coś dla wegetarianów, bo ja to raczej jestem mięsożerny - a sałata służy tylko do zapchania żołądka na 5 minut.

    Burek to raczej jedzenie traktowane jako fast-food.
    Taka bagietka tylko że miękka z nadzieniem w środku - 3 rodzaje.
    1. ziołowo-szpinakowa
    2. serowa
    3. mięsna, każda tak samo dobra. cena około 1 do 1,5 € (np w Pekara zlaty Golub)

    Zubatac Rybcia - dość oścista ale jeśli jest smażona na głębokim oleju i dobrze przyprawiona - pyszna, palce lizać.
    No i jak wszyscy wiemy - ryba wpływa na wszystko.

    Lignie czyli inaczej muszle - a raczej to co w nich jest.
    Szczerze mówiąc byłem przeciwny pomysłowi spożycia środka tych muszli.
    Znajomi ugotowali zupę - muszle się pootwierały i zasiedliśmy do jedzenia, zamknąłem oczy, zacząłem żuć jedną z nich i muszę przyznać że smakuje jak kurczak w sosie słodko-kwaśnym ;) może to nie jest rewelacja, ale po raz pierwszy degustowałem owoce morza.
    " Enemy Of My Enemy Is My Friend... " =[ GaduGadu: 4295369 ]=

  15. #15
    Moderator Maxitravelek zdzicho alboom II is on a distinguished road Avatar zdzicho alboom II
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    6,803
    Byłeś tylko nad morzem, a w głąb kraju nie wypuszczaliście się?
    Jak bez kolców nie ma róży
    Tak bez VF nie ma podróży

+ Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów