+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15

Temat: Bułgaria - wrażenia z pobytu

  1. #1
    Minitravelek TimoN is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Sławków
    Postów
    25

    Bułgaria - wrażenia z pobytu

    Po długim okresie niebytu witam ponownie podróżników i wczasowiczów!
    Wracam by opowiedzieć co nieco ze swojej podróży do Bułgarii.

    Jakimś dziwnym trafem umknęło mi napisanie reportażu jak i istnienie tego forum.
    Pewnie przez format dysku i kampanię wrześniową na studiach, ale mniejsza o to.
    Jestem, wróciłem, czy się to komuś podoba czy też nie, napiszę trochę o swoich wczasach.

    Ale do rzeczy: Opisywanym krajem będzie oczywiście zgodnie z tematyką tego podforum - Bułgaria

    Kraj : Bułgaria
    Rok : 2011 Sierpień/Wrzesień
    Region : Słoneczny Brzeg
    Miasto : Obzor
    Pensjonat : Katja**

    Link do zdjęć, jest ich za dużo żeby wrzucać tutaj.

    http://imageshack.us/g/1/9834191/

    Wyprawę rozpocząłem standardowo dość przypadkiem (oferta last minute i szybkie załatwianie). Pikanterii do naglącego czasu dodał fakt że wybierałem się w podróż z kolegą, który dosłownie na ostatnią chwilę dozbierał potrzebną ilość funduszy.

    Podróż przebiegła sprawnie bez kłopotów, kilka postojów i sympatyczni kierowcy, czas jazdy około 23 godziny.
    Biuro podróży Skarpa Travel, autokar bardzo przyzwoity, chociaż dla osób dość wysokich tj. 190+ może być kłopot z usytuowaniem kolan (zawsze jest jeszcze podłoga na której świetnie się śpi i jest ciepło od silnika - polecam)

    Na miejscu:
    OBZOR Piękne miasteczko położone przy długiej, szerokiej i piaszczystej plaży, ok 30 km na południe od Warny. Miasto nastawione jest na przyjmowanie turystów, posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę
    ok 300 restauracji, uroczych tawern z przysmakami kuchni bułgarskiej. Wieczorami w restauracjach można potańczyć przy dobrej muzyce, a dla młodzieży, na obrzeżach miasta są 3 dyskoteki. Poza licznymi sklepami, w których po atrakcyjnych cenach można kupić odzież, biżuterie i wiele innych, Obzor znany jest z dużego, dobrze zaopatrzonego bazaru. Wszystko to sprawia, że jest to tak atrakcyjne miejsce na spędzenie wakacji.


    Przywitał nas niewielki i krótki opad deszczu - dosłownie 30-40 sekund mżawki.
    Ponoć taki zwiastun zapowiada dobrą pogodę na pobyt.
    Co się okazało - pogoda była świetna, bardzo ciepło - ale pomimo upałów człowiek prawie w ogóle się nie poci. świetny klimat !
    Co druga noc była chłodniejsza ale dało się wytrzymać w koszulce i krótkich spodenkach (mniej więcej 16-17 stopni (prawdopodobnie związane bezpośrednio z przypływami i odpływami)

    Tak samo jeśli chodzi o glony (co 2 dni morze wyrzucało ogromne ilości glonów na brzeg ale i w samej wodzie tworzyła się warstwa ok 15 metrów wgłąb, gęsto posianych glonów - dalej było czysto) - To normalny proces, jednego dnia są glony i jest brudno, a drugiego dnia następuje samooczyszczenie i woda staje się czysta, krystaliczna.

    Zejście do morza było bardzo łagodne, można wejść nawet 30-40 metrów by woda sięgnęła obojczyków średniej osoby, a miejscami nawet i dwa razy dalej by mieć wodę dopiero przy brodzie.
    Woda czysta i co ważne ciepła, szybko się nagrzewa i utrzymuje temperatury nawet do godzin późno wieczornych - miejscowi chodzą kąpać się ok 21/22 ale nie tylko bo raz spotkaliśmy ludzi kąpiących się i uwaga - grających w piłkę ! - o 2 w nocy, czyste szaleństwo.

    w Obzorze życie zaczyna się tak na prawdę po godzinie 19/20 kiedy to ustępują upały a żar przestaje się lać z nieba i trwa do wczesnych godzin porannych (czasem mijaliśmy się z ludźmi wracającymi z takiego nocnego wypadu idąc na śniadanie).

    Warto zobaczyć miasto nocą - bo chyba tylko noc i sztuczne oświetlenie dodaje uroku małym miasteczkom.
    żeby przejść całe (czyli zwiedzić wzdłuż i wszerz, potrzeba spokojnym tempem spacerowym około 3 godzin)
    Natomiast przejść plażę w te i z powrotem (odcinek około 10-12 km plaży) 4 godzin.

    Liczne knajpki, kluby, puby zachęcają do wstąpienia i spróbowania ichniejszych specjałów kulinarnych oraz alkoholu, wina i piwa. Single nie mogą się oprzeć widokom nastoletnich dziewczyn (kelnerek) obsługujących w tychże lokalach, co napędza jeszcze bardziej sprzedaż.
    Wódka natomiast w większości jest sprowadzana z innych krajów, najdroższa jest oczywiście Polska wódka Sobieski.

    Bułgaria specjalizuje się w winach, dlatego alkohole wysokoprocentowe są tutaj - ujmę - rzadkością.
    Piwo w 2 litrowych butelkach plastikowych jest śmiesznie tanie 1,7 LEVA za 2 litry czyli 3,40 PLN. W Polsce daje nam to jedno dobrej klasy piwo. u nich aż cztery!.


    Podpowiadajcie o czym jeszcze napisać - póki co nie mam więcej czasu, wieczorem postaram się wrzucić jakieś fotki.

    Praktyczne informacje:
    Konsulat RP w Warnie ul. Sławiańska 18, 9000 Warna tel. (00-3595) 260-92-12/13 Obowiązująca waluta
    1 LEVA = 100 stotinek
    1 EUR = ok 2 LEVA
    Czas wschodnioeuropejski + 1 godzina

    ZDJĘCIA:
    Pensjonat Katja z frontu

    Dorożka na jednej z ulic

    Moja ekipa (kolega po prawej, Pani Jadwiga która poznaliśmy, i ja z lewej - fotograf to mąż Pani Jadzi, Marek.

    Łupy z morza, sami łowiliśmy
    Ostatnio edytowane przez TimoN ; 26-10-2012 o 23:11
    " Enemy Of My Enemy Is My Friend... " =[ GaduGadu: 4295369 ]=

  2. #2
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    A na zdjęcia możemy liczyć? Szkoda, że nie bdzie relacji z tego roku.

  3. #3
    Minitravelek TimoN is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Sławków
    Postów
    25
    wieczorem postaram się napisać coś o pensjonacie i polecić jakieś potrawy / coś do picia oraz wskazać najciekawsze miejsca i zakątki Obzoru.

    Dodam także kilka fotek.

    Meduzy z kapeluszami ok 60-70 cm. Spore i można się poparzyć nieźle

    Tak wyglądało wejście do morza po przypływie... co 2 dni, ale idzie się przyzwyczaić.

    Plaża - ujęcie 1

    Księżyc nad miastem
    Ostatnio edytowane przez TimoN ; 26-10-2012 o 23:12
    " Enemy Of My Enemy Is My Friend... " =[ GaduGadu: 4295369 ]=

  4. #4
    Maxitravelek Maxitravelek jacky is on a distinguished road Avatar jacky
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Redenovo
    Postów
    4,437
    Cytat Napisał TimoN Zobacz post
    Miasto nastawione jest na przyjmowanie turystów, posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę
    ok 300 restauracji, uroczych tawern z przysmakami kuchni bułgarskiej. Wieczorami w restauracjach można potańczyć przy dobrej muzyce, a dla młodzieży, na obrzeżach miasta są 3 dyskoteki.
    w Obzorze życie zaczyna się tak na prawdę po godzinie 19/20 kiedy to ustępują upały a żar przestaje się lać z nieba i trwa do wczesnych godzin porannych (czasem mijaliśmy się z ludźmi wracającymi z takiego nocnego wypadu idąc na śniadanie).

    Liczne knajpki, kluby, puby zachęcają do wstąpienia i spróbowania ichniejszych specjałów kulinarnych oraz alkoholu, wina i piwa. Single nie mogą się oprzeć widokom nastoletnich dziewczyn (kelnerek) obsługujących w tychże lokalach, co napędza jeszcze bardziej sprzedaż.
    Wódka natomiast w większości jest sprowadzana z innych krajów, najdroższa jest oczywiście Polska wódka Sobieski.

    Bułgaria specjalizuje się w winach, dlatego alkohole wysokoprocentowe są tutaj - ujmę - rzadkością.
    Piwo w 2 litrowych butelkach plastikowych jest śmiesznie tanie 1,7 LEVA za 2 litry czyli 3,40 PLN. W Polsce daje nam to jedno dobrej klasy piwo. u nich aż cztery!.
    dobrze, że wczytałem się w tekst - i doczytałem się, że prawdopodobnie minęliśmy się w Obzorze....
    to znaczy ja tam byłem tylko przejazdem - dwie nocki...

    z tą cyfrą knajpek to na pewno przesadziłeś ale poznałem ich kreatywność...
    wieczorem większość małych sklepików zamienia się w punkty konsumpcyjne..

    i to życie wieczorne - fascynuje..
    także i dlatego, że nie trzeba się trzymać cały czas za portfelik...

    co do alkoholu - to jesteś nowicjuszem...
    na pewno jak tańcuje o wysoki procentaż...
    ale chwała Bogu - masz na to jeszcze czas...

    ciekawe które marki piwa Ci wsmakowały do tego stopnia, że przywiozłeś próbki to kraju...
    ( ja wiem, że tego nie napisałeś... )
    bo swego czasu bywały porównania typu: zagorka czy kamenitza ?
    potem doszlo jeszcze szumensko, ledenika, burgasko... lista coraz dłuższa...

    dawaj bracie te fotki ...
    to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...

  5. #5
    Minitravelek TimoN is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Sławków
    Postów
    25
    Nie jestem nowicjuszem - ekspertem też nie i dzięki Bogu, bo alkoholizm to zło.
    Po prostu swoje już wypiłem i nie mam zamiaru więcej. Od ponad 3 lat już trwam w abstynencji wysokoprocentowej. Nie jest mi to potrzebne, wole się napić piwa albo wina, od okazji.
    Na wszelakich imprezach kategorycznie odmawiam picia wódki.

    Natomiast piwa, napój bogów, próbowałem zagorki, kamenitzy, szymeńsko, burgasko, tuborga. (innych nie widziałem? przeoczyłem? chyba nie, mają bardzo mało rodzajów piw albo taki sklepik tandetny.)
    Są to piwa niskoprocentowe jak na polski standard, można wypić 4-6 litrów i nic. ale pomijam ten fakt, bo bardzo orzeźwia i schładza.
    Z win, różne rodzaje Kadarki, ale chyba najbardziej podeszła semi-sweet.

    Do polski przywiozłem hmm szczerze mówiąc nie pamiętam, to było grubo ponad rok temu, ale na pewno by mi zarekwirowali jeśli by była kontrola, bo było tego dużo ponad wyznaczoną normę. Liczba przywiezionych litrów była na pewno dwucyfrowa.

    Dobra, czas dodać fotki
    EDIT: Fotografie z Bułgarii dodane, są w linku na ImageShack.us

    P.S co do tego opisu z przesadzoną liczbą, to nie jest mój tekst, skopiowałem go z jakiejś strony bo w miarę pasował do tego co bym sam naskrobał.
    Wolność internetu !

    Dokładniej to zostało skopiowane:

    "Miasto nastawione jest na przyjmowanie turystów, posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę
    ok 300 restauracji, uroczych tawern z przysmakami kuchni bułgarskiej. Wieczorami w restauracjach można potańczyć przy dobrej muzyce, a dla młodzieży, na obrzeżach miasta są 3 dyskoteki.
    w Obzorze życie zaczyna się tak na prawdę po godzinie 19/20 kiedy to ustępują upały a żar przestaje się lać z nieba i trwa do wczesnych godzin porannych (czasem mijaliśmy się z ludźmi wracającymi z takiego nocnego wypadu idąc na śniadanie)."

    Nesebyr - zabytek

    fontanna w Nesebyrze

    Plaża - ujęcie 2

    Nesebyr - uliczka
    Ostatnio edytowane przez TimoN ; 26-10-2012 o 23:13
    " Enemy Of My Enemy Is My Friend... " =[ GaduGadu: 4295369 ]=

  6. #6
    Maxitravelek Maxitravelek jacky is on a distinguished road Avatar jacky
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Redenovo
    Postów
    4,437
    kaj tego foto-linka poszukiwać ?
    to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...

  7. #7
    Minitravelek TimoN is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Sławków
    Postów
    25
    W pierwszym poście jest, ale słabo widoczny...

    to dam tutaj również

    http://imageshack.us/g/1/9834191/

    Plaża ujęcie 3

    Plaża ujęcie 4

    Plaża nocą

    Jedyny kamienisty fragment plaży (około 100 metrów) na przestrzeni 10-12 kilometrów. (ponieważ dalej są już inne kurorty).
    Ostatnio edytowane przez TimoN ; 26-10-2012 o 23:14
    " Enemy Of My Enemy Is My Friend... " =[ GaduGadu: 4295369 ]=

  8. #8
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476

  9. #9
    Moderator Maxitravelek zdzicho alboom II is on a distinguished road Avatar zdzicho alboom II
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    6,803
    19 zdjęć naliczyłem - to wcale nie za dużo.
    Wrzucaj je tu śmiało - najlepiej odpowiednio je komentując.
    Jak bez kolców nie ma róży
    Tak bez VF nie ma podróży

  10. #10
    Minitravelek TimoN is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Sławków
    Postów
    25
    19 wyselekcjonowanych przeze mnie, moim zdaniem najlepszych.
    Normalnie jest ich ponad 100 bodajże.

    O pensjonacie naskrobię coś jutro.
    Niestety można umieścić tylko 4 fotografie w jednym poście... więc wrzuciłem do poprzednich postów

    Bunkier na stoku, w dołu jest plaża. umocnienia są na około 200 metrach wzdłóż - na sporawej skarpie/nasypie.

    Galeon - czy jakiś tam inny statek, taka duża restauracja/knajpa (jak kto woli) około 80-100 metrów od samego morza.

    Widok na plaże z ulicy.

    Pokaz miejscowego zespołu folklorystycznego
    Ostatnio edytowane przez TimoN ; 27-10-2012 o 10:45
    " Enemy Of My Enemy Is My Friend... " =[ GaduGadu: 4295369 ]=

  11. #11
    Moderator Maxitravelek zdzicho alboom II is on a distinguished road Avatar zdzicho alboom II
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    6,803
    Świetne zdjęcia robisz.
    Kontynuuj proszę.
    Jak bez kolców nie ma róży
    Tak bez VF nie ma podróży

  12. #12
    Minitravelek TimoN is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Sławków
    Postów
    25
    dzięki, to wrzucę jeszcze kilkanaście fotek.

    Ja i kolega rozkładamy się na plaży

    Molo, ale bardziej jak promenada w Nesebyrze

    Zabytek w Nesebyrze

    Promenada Nesebyr
    " Enemy Of My Enemy Is My Friend... " =[ GaduGadu: 4295369 ]=

  13. #13
    Minitravelek TimoN is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Sławków
    Postów
    25
    Widok z naszego okna

    Sklepik z pamiątkami w Nesebyrze

    Brodzimy w poszukiwaniu muszli (dało się wyczuć nogą - ja tak złowiłem ponad 100 sztuk, nurkując tylko około 20 sztuk.)

    Widok z okna naszych znajomych
    " Enemy Of My Enemy Is My Friend... " =[ GaduGadu: 4295369 ]=

  14. #14
    Minitravelek TimoN is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Sławków
    Postów
    25
    Część naszej plaży - tutaj było w miarę znośnie jeśli chodzi o tłumy ludzi.

    Plaża - ujęcie 4

    Zachód słońca

    Zachód słońca + ptaki polujące na ryby
    " Enemy Of My Enemy Is My Friend... " =[ GaduGadu: 4295369 ]=

  15. #15
    Minitravelek TimoN is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Sławków
    Postów
    25
    Dodałem obszerny opis Pensjonatu i okolicy oraz informacji na temat wypoczynku w Obzorze.

    Nesebyr - zabytek - trzy ujęcia


    Ostatnio edytowane przez TimoN ; 27-10-2012 o 11:14
    " Enemy Of My Enemy Is My Friend... " =[ GaduGadu: 4295369 ]=

+ Odpowiedz na ten temat

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów