+ Odpowiedz na ten temat
Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 45 z 64

Temat: Korona gór Bułgarii

  1. #31
    Moderator Maxitravelek zdzicho alboom II is on a distinguished road Avatar zdzicho alboom II
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    6,803
    Poszperałem natchniony jeszcze trochę w necie i znalazłem wypowiedź partenokarpika, z którym utrzymywałem kiedyś kontakty wirtualne i nie tylko.
    On pisze tak:
    "Podaję 10 najwyższych szczytów w BG
    1. Musała - Rila , 2925 m
    2. Wihren - Pirin, 2914 m
    3. Wryh Botev - Stara Planina, 2376 m
    4. Czerni Wryh - Witosza, 2290 m
    5. Wryh Ruen - Osogowska Planina , 2251 m
    6. Wryh Radomir - Belasica, 2029 m
    7. Gocew Wryh - Slawianka,2212 m
    8. Wryh Ruj - Ruj, 1706 m
    9. Goliam Perelik, Rodopi, 2191 m
    10. Bogdan , Sredna Gora, 1604 m"
    Jak bez kolców nie ma róży
    Tak bez VF nie ma podróży

  2. #32
    Minitravelek balcanic is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Postów
    13
    Witam serdecznie!
    Widzę, że swoim skromnym postem "włożyłem kij w mrowisko". Z koronami zawsze są kłopoty. Korona Gór Polski, choć ma już sporą tradycję, też wywołuje dyskusje i obiekcje. To nic dziwnego, że Korona Gór Bułgarii, jako nowe pojęcie, jeszcze nie okrzepła. Myślę, że szczytów granicznych takich jak wspomniany Ruen, nie powinno się odrzucać z tego wykazu tylko dlatego, że znaczna część pasma Osogowskiej Płaniny leży w Macedonii. Przecież polskie Rysy też leżą na granicy, a większa część Tatr znajduje się na terenie Słowacji.

  3. #33
    Moderator Maxitravelek zdzicho alboom II is on a distinguished road Avatar zdzicho alboom II
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    6,803
    Zgadzam się, a tę "koronę partenokarpika" byłbyś skłonny zaakceptować, coby móc się do niej przymierzać?
    A może byś zechciał podzielić się z nami swoimi zdobyczami bułgarskimi, bo na pewno je masz?
    Jak bez kolców nie ma róży
    Tak bez VF nie ma podróży

  4. #34
    Maxitravelek Maxitravelek jacky is on a distinguished road Avatar jacky
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Redenovo
    Postów
    4,437
    Cytat Napisał zdzicho alboom II Zobacz post
    A może byś zechciał podzielić się z nami swoimi zdobyczami bułgarskimi, bo na pewno je masz?

    wniosek ma szerokie poparcie społeczne ....
    to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...

  5. #35
    Moderator Maxitravelek pixi is on a distinguished road Avatar pixi
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    7,491
    A ja mysle tak: skoro to ma byc "korona" to obok "diamentow" moga byc "kamienie polszlachetne" czyli gory nizsze, ponizej 2000 m i te pasma graniczne.

  6. #36
    Moderator Maxitravelek zdzicho alboom II is on a distinguished road Avatar zdzicho alboom II
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    6,803
    No właśnie. Czyli co? Ta dziesiątka?
    Jak bez kolców nie ma róży
    Tak bez VF nie ma podróży

  7. #37
    Moderator Maxitravelek pixi is on a distinguished road Avatar pixi
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    7,491
    A te "moje" z postu 29 ?

  8. #38
    Moderator Maxitravelek zdzicho alboom II is on a distinguished road Avatar zdzicho alboom II
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    6,803
    "Twoje" też, im więcej tym pewniej, że cała będzie zdobyta.
    Jak bez kolców nie ma róży
    Tak bez VF nie ma podróży

  9. #39
    Minitravelek balcanic is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Postów
    13
    Witam! No cóż. Może się zdziwisz, ale chwalić się swoimi "zdobyczami" za bardzo nie mam podstaw. Jakkolwiek moja noga na najwyższym szczycie Bułgarii stanęła kiedyś. Ale to już prehistoria gdyż miało to miejsce dokładnie 22 lipca 1978 roku. Ciekawostka - nasze namioty, w których spędziliśmy noc poprzedzającą wejście, przykryła nad ranem spora warstwa śniegu. Dla rozgrzewki biegaliśmy więc dookoła namiotów aby się rozgrzać. Ciepłe śpiwory wtedy były jeszcze nieosiągalne. To w kwestii warunków pogodowych - nawet w środku lata można trafić na zimę ze śniegiem i mrozem. Aktualnie w tym temacie jestem raczej teoretykiem, że tak powiem i sporo podróżuję "palcem po mapie".

  10. #40
    Maxitravelek Maxitravelek jacky is on a distinguished road Avatar jacky
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Redenovo
    Postów
    4,437
    Cytat Napisał balcanic Zobacz post
    Aktualnie w tym temacie jestem raczej teoretykiem, że tak powiem i sporo podróżuję "palcem po mapie".
    Twój nick sugeruje, że jesteś mocno związany z Bałkanem...
    więc może nie tylko w kwestii gór bułgarskich się na forum dasz zakotwiczyć ?
    to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...

  11. #41
    Minitravelek balcanic is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Postów
    13
    Słusznie rozpoznałeś po nicku. Od zawsze ciągnęło mnie w tamte rejony. Myślę, że zostanę tu na dłużej.

  12. #42
    Moderator Maxitravelek pixi is on a distinguished road Avatar pixi
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    7,491
    Balcanicu, licytujemy ? Ty na Musale w 1978 , a ja w 1972. Z jakim klubem, jesli mozna zapytac ?

  13. #43
    Moderator Maxitravelek zdzicho alboom II is on a distinguished road Avatar zdzicho alboom II
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    6,803
    Patrzę na mapę Bułgarii i wychodzi mi na to, że balcanic ma rację porównując Stara Planinę np. do Beskidów.
    Bo Starą Płaninę można rozbić na: Etropolską, Zlatisko-Tetewenską, Trojanską, Kałoferską, Sipczenską, Eleno-Twardiszką, Sliwenską, i inne pomniejsze.
    Mam nadzieję, że w książce Góry Bułgarii - autor Julian Perry - coś znajdę.
    Ale boję się, że przy takim podziale trzeba by kilka lat poświecić na zdobycie tej korony.
    Chyba jest też do kupienia mapa Starej Płaniny.
    Jakbyśmy tak w trójkę opracowali w miarę szczegółowy projekt, to jestem gotów na wspólny wyjazd po zdobyciu KGP czyli w 2015 roku.
    A w jakim mieście mieszkasz balcanicu, jeśli to nie tajemnica?
    Jak bez kolców nie ma róży
    Tak bez VF nie ma podróży

  14. #44
    Minitravelek balcanic is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Postów
    13
    Witam!
    Tajemnica nie jest. Mieszkam niedaleko Kłodzka

    Trochę zaczynamy płynąć z tematem, ale nich tam. Musała była całkowicie indywidualnie. Mieliśmy taką grupkę na studiach, której trzon pochodził jeszcze z liceum. Jak pojawiła się możliwość wyjazdu za granicę na pieczątki w dowodach to sobie pojechaliśmy. Najpierw dwukrotnie była Rumunia, a potem Bułgaria. Ten nocleg o którym wspomniałem miał miejsce nad jednym z jeziorek na północ od szczytu. Była tam polska namiotowa baza studencka. Do bazy przyjeżdżali studenci i przez kilka dni chodzili po okolicznych szczytach. Akurat jak tam dotarliśmy była przerwa między grupami i tylko trójka studentów pilnowała sprzętu. My mieliśmy swoje namioty, ale ognisko zrobiliśmy sobie wspólne i w kociołku gotowali czerwony barszczyk na rozgrzewkę bo wieczorkiem mróz chwycił. Niebo było cudownie rozgwieżdżone. Siedzieliśmy sobie tak przy tym ognisku, palili kosodrzewiną (a jak?) i dyskutowali o wszystkim gdzieś do drugiej nad ranem. Potem przysnęliśmy co nieco no i rano ten śnieg.

  15. #45
    Minitravelek balcanic is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Postów
    13
    Co do Korony Gór Bułgarii. Ustalenie konkretnej listy należałoby rozpocząć od przyjęcia stosownych kryteriów. Przy ustalaniu Korony Gór Polskich brano pod uwagę (o ile mi wiadomo) wszystkie pasma górskie. Do Korony włączono te najwyższe w każdym paśmie szczyty, na które można było wejść idąc znakowanym szlakiem. Chodziło bowiem o propagowanie idei turystycznego chodzenia po górach. Gdyby te same kryteria zastosować w Bułgarii, to wiele maksymalnych kulminacji nie spełnia warunku dostępności szlakiem. Wszystkie szczyty graniczna jeszcze niedawno były całkowicie niedostępne dla cywilów. Nadal, o ile mi wiadomo są z tym problemy. A wewnątrz też (poza tymi najwyższymi górami) szlaków brakuje. Dopiero po wejściu do UE zaczynają działania w tym kierunku. Moim zdaniem do Korony Gór Bułgarii powinny być włączone wszystkie pasma górskie (ma się rozumieć ich najwyższe kulminacje). Podobnie jak to zostało zrobione w odniesieniu do Korony Gór Rumunii (na ten temat jest już artykuł w Wikipedii). Korona ta liczy bodajże 82 pozycje - tyle jest wyszczególnionych pasm górskich. Do Korony zaliczona jest również maksymalna kulminacja Gór Măcin o wysokości zaledwie 467 m n.p.m. (położonych na północy Dobrudży między Dunajem a wybrzeżem). Wychodząc z takiego założenia należałoby najpierw ustalić liczbę pasm górskich na terenie Bułgarii, a nie będzie to zadanie proste i jednoznaczne. Swego czasu śledziłem dyskusję na ten temat na jednym z bułgarskich forów. Dyskusja ta jednak nie zakończyła się niczym konkretnym. Jednak można orientacyjnie ocenić, że tych pasm jest sporo: 40, 50 a może jeszcze więcej I co wy to?

+ Odpowiedz na ten temat
Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 OstatniOstatni

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów