+ Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 15 1 2 3 11 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 222

Temat: Dwa razy "H", reszta na "T" czyli majowy weekend w Czechach

  1. #1
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476

    Dwa razy "H", reszta na "T" czyli majowy weekend w Czechach

    Porwałam dziecko wcześniej ze szkoły i zrobiliśmy sobie 9-o dniowy weekend majowy, tym razem w Czechach. Kolejny raz własnym autkiem, bo po zeszłorocznym wypadzie samochodowym na Węgry, doszłam do wniosku że warto.
    Trasę zaplanowałam dużo wcześniej i tak aby poznać rejony, w których do tej pory nie byliśmy. Znałam jedynie Pragę i Czechy Zachodnie z uzdrowiskami oraz półdniowy Harrachov ze Szklarskiej Poręby. Toteż wybór padł na kraj południowoczeski i Wysoczyznę.
    Pobyt podzieliłam między Hluboká nad Vltavou i Hlinsko. Stąd dwa razy "H" w tytule postu. A ponieważ reszta była głownie na "T", jak Telč, Třeboň, Tabor czy Třebíč-stąd reszta nazwy w nagłówku. Po drodze lubimy zwiedzać, toteż zaplanowałam jeden nocleg tranzytowy w Trebicu właśnie. W pierwszym dniu testowaliśmy nową autostradę A1 przez Katowice-Gliwice aż do Bohumina i dalej na Ostravę. Szło pięknie aż do Świerklan, gdzie nieco pogubiliśmy się przy objazdach. Potem objeżdżaliśmy sławny most w Mszanej aby ponownie "wskoczyć" na autostradę. Zaraz po przekroczeniu granicy, której nie ma-ok. 2 km za Bohuminem wykupiliśmy winietkę na czeskie autostrady, które od czasu do czasu nawiedzaliśmy /dużo ich nie ma/. Pierwszy przystanek zaplanowałam w Nový Jičín, potem w Starym i na koniec zjazd do Slavkov u Brna. Po południu mieliśmy dotrzeć na nocleg do Trebica.

    Zabytkowe Masarykovo Namesti w Nový Jičín poniżej







  2. #2
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476







  3. #3
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476







  4. #4
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476

    Zaparkowaliśmy niedaleko rynku, przy Lidlu za darmo. 26 kwietnia panował upał, co widać po jasności zdjęć, jak sądzę. Rynek w Novy Jicin nie jest duży i dlatego wydaje się trochę napompowany wszystkimi zabytkami: arkadami, podcieniami, wykuszami, kolorowymi kamienicami etc. Do miasteczka można wejść z kilku stron, przez pozostałe bramy miejskie. Bardzo przyjemne miasteczko na krótką wizytę. Parę kilometrów dalej leży Stary Jicin z ruinami zamku i malutkim rynkiem.

    Stary Jicin



  5. #5
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Slavkov u Brna
    Po Jicinach wróciliśmy na autostradę w kierunku Brna, trochę podgoniliśmy i zjechaliśmy dopiero przed samym Brnem do Slavkova u Brna. Tak zaplanowany był krótki postój z obiadem. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że czynna jest jedna hotelowa restauracja. Nasz pech polegał na tym, że akurat była tam grupa niemiecka i niestety ja obsługiwali w pierwszej kolejności. Obiad był drogi, niesmaczny i długo oczekiwany. po obiedzie poszliśmy obejrzeć co nieco. Wiedzialam, ze miedzy tym czeskim Slvkovem a jego polskim odpowiednikiem kwitnie wymiana turystyczna i są to miasteczka partnerskie.







  6. #6
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476






    I najładniejszy obiekt Slavkova-zamek

  7. #7
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Třebíč
    Po wizycie w Slavkovie został nam ostatni etap podróży, a mianowicie dojazd do miasta Trebic, gdzie miałam zarezerwowany hotel. Łączyło się to także z popołudniowym zwiedzaniem pożydowskiego miasta, jakim jest Trebicz.



    W Trebic jest duży rynek i mały poniżej



  8. #8
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476

    Biała Miejska Wieża z 1335 roku, z zegarem



    uliczka, piękna i brukowana odchodząca w dół od kościoła, zwieńczona u wylotu Placu Karola piękną kamieniczką

  9. #9
    Maxitravelek Maxitravelek jacky is on a distinguished road Avatar jacky
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Redenovo
    Postów
    4,437
    Cytat Napisał Natasza Zobacz post
    Wiedzialam, ze miedzy tym czeskim Slavkovem a jego polskim odpowiednikiem kwitnie wymiana turystyczna i są to miasteczka partnerskie.


    też mi się swego czasu ( przed laty ) przydarzyła historia, że zostałem poproszony o pomoc partnerowi austriackiemu, który wysłał przesyłkę kolejową do Slavkova ( CZ ) ale źle wypełnił listy przewozowe wskutek czego wagon przyjechał do Sławkowa ( PL )...

    a ponieważ były to czasy jeszcze przed unijne, więc największe problemy były z polskimi celnikami, którzy nie potrafili skamać pomyłki...

    ale to już opowieść do innego koszyka...

    fajnie się dzięki Twojej relacji przekonałem jak wygląda Slavkov i nie tylko ...

    to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...

  10. #10
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Rzeka Jihlava dzieliła Trebic na dwie części: chrześcijańską i żydowską. Można powiedzieć że podział został utrzymany mimo, że Żydów już nie ma.





  11. #11
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476





  12. #12
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Na liście Unesco jest wpisana Bazylika Prokopa



  13. #13
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476




    W tej żydowskiej części miasta, po drugiej stronie rzeki znajduje się tak naprawdę cały kompleks budynków: Bazylika Św. Prokopa, Zamek i jeszcze dalej Synagoga i kirkut

  14. #14
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Od bazyliki droga biegnie dalej w górę i prowadzi do Synagogi



    Synagoga

    Zresztą po tej pożydowskiej części miasta jest wiele pamiątek po mieszkańcach getta



  15. #15
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Muszę przyznać, że ta część żydowska, za rzeką, gdzie od wieków mieszkali Żydzi jest bardziej nastrojowa niż część chrześcijańska przy Placu Karola. Dodam, że obie kultury żyły sobie tak, podzielone rzeką od wieku XII aż do II wojny światowej. Tutejsza dzielnica żydowska należy do najlepiej zachowanych i największych w Europie. Do dzisiejszego dnia przetrwały 123 domy zbudowane w różnych stylach architektonicznych. Ta część Trebica nazywa się obecnie Zamość. To nie tylko stare pożydowskie domy, ale kręte uliczki czy publiczne przejścia między budynkami.





+ Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 15 1 2 3 11 ... OstatniOstatni

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów