+ Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Poka¿ wyniki od 1 do 15 z 24

Temat: Autonomiczna Republika ¦wiêtej Góry Athos

  1. #1
    Miditravelek Fila is on a distinguished road Avatar Fila
    Zarejestrowany
    May 2011
    Sk±d
    Usi³uje to ca³y czas ogarn±æ...
    Postów
    638

    Autonomiczna Republika ¦wiêtej Góry Athos

    Ksi±¿ka czy co¶ takiego... znalezione to cu¶ w necie jakby co




    PROLOG

    Marzec 2014.


    Jest!
    Kilka telefonów, test mojego kulej±cego angielskiego, wysy³ana faxem kopia paszportu... i w koñcu uda³o mi siê wpisaæ na listê oczekuj±cych, którzy pewnego dnia, za nieca³e cztery miesi±ce bêd± mogli odebraæ takie oto Diamonitiriony uprawniaj±ce do wjazdu na teren Republiki ¦wiêtej Góry Athos.



    Republika Mnichów - górzyste mini pañstewko zamieszka³e chyba wy³±cznie przez prawos³awnych mnichów, zajmuj±ce ok 390 km2 pó³wyspu Halkidiki.
    Legenda g³osi, i¿ podczas burzy zosta³a tu zepchniête ³ód¼, któr± p³ynê³a Matka Chrystusa - dlatego te¿ bardzo rozwin±³ siê tu kult maryjny.
    Od roku 885 oficjalnie góra Athos (2033m n.p.m.) wraz z pobliskimi terenami zosta³a uznana miejscem dla mnichów i pustelników, a od 1060 roku og³oszono tu s³ynny edykt Avaton zakazuj±cy wstêpu na teren Athosu kobietom.
    Nauczcie siê Panowie tej nazwy - ca³kowity zakaz wstêpu dla kobiet! Avaton!

    Istniej±cy od ponad tysi±ca lat Athos od roku 1926 jest oficjaln± Republik± Teokratyczn± i cieszy siê pe³n± autonomi±.
    Dzia³a tu 20 monasterów (17 greckich i po jednym rosyjskim, bu³garskim i serbskim) oraz wiele mniejszych osad zwanych skitami.

    Dziennie wydaje siê maksymalnie 110 pozwoleñ na wjazd, z czego tylko 10 dla wyznawców innych religii.
    I na tej li¶cie znalaz³em siê i ja...


  2. #2
    Maxitravelek Maxitravelek jacky is on a distinguished road Avatar jacky
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Sk±d
    Redenovo
    Postów
    4,437
    zasiadam w czytelni...
    kiedy¶ sam siê do takiego dokumentu i destynacji przymierza³em...
    Tobie siê uda³o - nawijaj wiêc :-)
    to przyjemne czasami ¿yæ marzeniami twardo st±paj±c po ziemi...

  3. #3
    Miditravelek Fila is on a distinguished road Avatar Fila
    Zarejestrowany
    May 2011
    Sk±d
    Usi³uje to ca³y czas ogarn±æ...
    Postów
    638
    Rozdzia³ I
    Kia Picanto oraz Agios Pantelejmon


    5:40 rano wsiad³em do podstawionego mi dzieñ wcze¶niej Kia Picanto.
    Mia³a byæ manualna skrzynia biegów, nie wiem czemu byli panowie z wypo¿yczalni zdziwieni, ¿e w ogóle siê nie ucieszy³em dostaj±c automat.



    Dwa razy podczas szybkiej jazdy uda³o mi siê lew± nog± wcisn±æ "sprzêg³o" - dziêki temu, ¿e mia³em pasy to ca³y czas te¿ mam zêby.
    Ale jecha³em... 110 km trochê nad wod±...i du¿o przez góry.



    W koñcu dojecha³em do Ouranopouli - miejscowo¶ci sk±d odp³ywa prom, bo tylko drog± morsk± mo¿na siê dostaæ do Republiki Mnichów.
    Parking 4 ojro dzieñ, odebranie Diamonitirionu (30 ojro) i ju¿ tylko kolejka po bilet na prom (7,5 eryka)



    Ostatni posi³ek (¶wietna zupa z kurczaka z ry¿em oraz makaron) i mog³em ruszyæ na prom Agios Pantelejmon.


  4. #4
    Miditravelek Fila is on a distinguished road Avatar Fila
    Zarejestrowany
    May 2011
    Sk±d
    Usi³uje to ca³y czas ogarn±æ...
    Postów
    638
    Ogólnie... naczyta³em siê bardzo du¿o o surowo¶ci mnichów, nabra³em do nich du¿ego respektu... i ogólnie jecha³em z nastawieniem prze¿yæ naprawdê ascetyczno-duchowych.
    Naprawdê - nawet piwa ze sob± nie wzi±³em!
    Powa¿nie.

    Prom ruszy³... i powoli wp³ynêli¶my na wody Republiki ¦wiêtej Góry Athos.



    Pierwsze ruiny opustosza³ych budynków mnichów...



    i w koñcu du¿y monaster Dochariou.



    Na pok³adzie kilkudziesiêciu mnichów plus ponad setka "pielgrzymów".
    Na pok³adzie bar... woda, kawa... i piwo.
    Jecha³em z nastawieniem ciszy i kontemplacji...a tu piwo... znowu Amstel k³uje w oczy...

  5. #5
    Miditravelek Fila is on a distinguished road Avatar Fila
    Zarejestrowany
    May 2011
    Sk±d
    Usi³uje to ca³y czas ogarn±æ...
    Postów
    638
    Monaster Pantelejmon (widaæ, ¿e rosyjski)



    Podró¿ trwa³a prawie 2,5 h, wiêc w koñcu usiad³em w gdzie¶ we wnêtrzu statku i po Pantelejmonie nagle do mej ³aweczki dosiad³y siê dwie osoby...w tym mnich...
    A ¿e zaczêli rozmawiaæ po rosyjsku to postanowi³em wybadaæ... która z moich trzech przygotowanych tras ma szansê powodzenia.

    1. Zbuntowany klasztor Esfigmenu - wywiesili baner Prawos³awie albo ¶mieræ, bojkotuj± prawos³awnych patriarchów i uwa¿aj± siê za jedynych prawdziwych chrze¶cijan. Parê lat temu chciano ich wygoniæ z klasztoru policj±... mnisi bronili siê ponoæ nawet koktajlami mo³otowa. ¯yj± w najbardziej spartañskich warunkach i bojkotuj± ka¿d± pomoc... tak¿e unijne pieni±dze, którymi unia jak wszystkich kupuje pozosta³e monastery. Pieni±dze id± na konserwacje Monasterów, ale za to unijni p-os³owie przeg³osowali w 2003 roku rezolucjê wzywaj±c± do zmiany antykobiecych przepisów. Uznali, ¿e zakaz jest sprzeczny z zasad± równo¶ci p³ci oraz prawem o wolnym przemieszczaniu siê obywateli Unii na jej terytorium. Mnisi odrzucili ¿±dania europejskich polityków.... i ju¿ wiecie czemu w³a¶nie ten klasztor chcia³em odwiedziæ?

    2. Wielka £awra - najwiêkszy klasztor Athosu

    3. Simonos Petras plus dwa okoliczne Monastery... bo i ja Petras...i widoki... ech...


    Zachowuj±c spokój i grzeczno¶æ...zagada³em Mnicha.
    A on pe³en luz i wytrajkota³ mi wszystko co chcia³em wiedzieæ.
    Esfigmenu odpada...bo to za bardzo na pó³noc i niczym nie dojadê... £awra te¿ daleko...i tylko j± mogê zobaczyæ.
    A Simonos Petras? Arystokracja... zadzieraj± nosy.. nikt ich nie lubi... mo¿esz zajrzeæ, ale jak zrobi³e¶ rezerwacji... to Ciê pogoni±. Oni s± "sumaszestszy" - czyli po rosyjsku zwariowani.

    No to mi siê oczy za¶wieci³y, poprosi³em mnicha by mi na mapie pokaza³ jak doj¶æ tam... on mi wskaza³ inne monastyry... kaza³ zapisaæ "ojciec Iwan" i wskaza³ mi skit gdzie na pewno mnie przyjm±... jak mnie pogoni± rzecz jasna z Simonos Petras.

    Pogoni±? No to jest wyzwanie....

    W koñcu mnich spyta³ czy to wszystko... bo on chce siê zdrzemn±æ... no i po chwili na pe³nym luzie zachrapa³ tu¿ obok mojego ramienia.

    Rozmowa mnie natchnê³a... jest i wyzwanie...i tak bardzo ortodoksyjnie to tu nie jest...



    Dafni - oficjalny port Republiki Mnichów.
    Parê budynków, trzy sklepy...i przesiadka na drugi prom.

    Hm... zimne piwo... podbudowany rozmow± z mnichem... wezmê jedno.
    No dwa.
    Góra trzy....
    Piwo kupione na Athosie... to nie grzech....



    Po pó³ godzinie drugi prom Agia Anna


  6. #6
    Miditravelek Fila is on a distinguished road Avatar Fila
    Zarejestrowany
    May 2011
    Sk±d
    Usi³uje to ca³y czas ogarn±æ...
    Postów
    638
    ....i za 2,6 ojro kierunek prosto na wy³aniaj±ca siê ju¿ górê Athos.



    Po kilkunastu minutach...



    widzicie ju¿ gdzie to jest... i jak to wygl±da?

    Na przystani 4 osoby na prom...i tylko ja...z promu.... - zerkn±³em w górê... zalany potem... w cieniu 32-35 stopni....
    i jedyna nie do koñca ¶wiêta my¶l:
    jak ja to k...a lubiê sobie ¿ycie utrudniaæ...



    Sam... sam na l±dzie...
    Usiad³em w cieniu... i nigdy chyba tak szybko piwa nie wypi³em na trzy ³yki.



    To pewnie dlatego, ¿e to by³ Amstel kupiony w sklepie z ikonami....

  7. #7
    Miditravelek Fila is on a distinguished road Avatar Fila
    Zarejestrowany
    May 2011
    Sk±d
    Usi³uje to ca³y czas ogarn±æ...
    Postów
    638
    Rozdzia³ II
    Zdjêcie


    I ruszy³em w górê - ponoæ to tylko 330 metrów nad poziomem morza i 33 stopni w cieniu.
    A cienia nie by³o, i ¶cie¿ka serpentynami te¿ nie bieg³a prosto...



    La³o siê z dzielnego pielgrzyma, ale twardo par³em do góry w stronê klasztoru rodem z Tybetu czy Nepalu.



    Ponad pó³ godziny intensywnego marszu... i coraz bardziej wy³ania³ siê imponuj±cy Monaster



    I tak... naczyta³em siê... jak dadz± Ci kielnie (celê mnicha) to mo¿na z niej wychodziæ tylko jak mnisi pozwol±...
    a wiêc najpierw foto...
    bo opatrzno¶æ przys³a³a mnie tu... te¿ po zdjêcie które od paru miesiêcy chodzi³o mi po g³owie.

    Po cichu przemkn±³em przez dolne zabudowania Monasteru i dalej pêdzi³em...w górê...
    Widok by³ coraz ciekawszy... ale trzeba by³o i¶æ w upalnym s³oñcu dalej...


  8. #8
    Miditravelek Fila is on a distinguished road Avatar Fila
    Zarejestrowany
    May 2011
    Sk±d
    Usi³uje to ca³y czas ogarn±æ...
    Postów
    638
    Nie umiem robiæ perfekcyjnych zdjêæ, nie mam dobrego aparatu...
    pstrykam i pstrykam licz±c, ¿e mo¿e co¶ bêdzie zno¶ne...
    Ale tu zrobi³em chyba najlepsze swoje zdjêcie... które musi znale¼æ siê w kalendarzu Widzewa na rok 2015!

    Dok³adnie tego zdjêcia nie bêdzie w relacji - póki co tylko i tak imponuj±ca próbka z telefonu:


  9. #9
    Miditravelek Fila is on a distinguished road Avatar Fila
    Zarejestrowany
    May 2011
    Sk±d
    Usi³uje to ca³y czas ogarn±æ...
    Postów
    638
    Rozdzial III
    Simonos Petras


    Zdjêcia zdjêciami... dotar³em w koñcu do Monasteru... i znalaz³em po strza³kach miejsce gdzie maj± meldowaæ siê pielgrzymi.
    Pe³na skrucha, przygotowanie na "nie masz rezerwacji to spadaj"... no i trafi³em do ca³kiem normalnego mnicha.
    Oczywi¶cie spyta³ siê rezerwacjê... odpowiedzia³em zgodnie z prawd±... ¿e nie wiedzia³em gdzie dotrê wiêc jej nie mam...
    no i mnich gdzie¶ wyszed³.

    Po paru minutach przyszed³... z tac±... na niej... szklanka wody, lukumi (rodzaj twardej galaretki posypanej cukrem-pudrem) i z piêædziesi±tk± ouzo (grecki bimber)
    Musia³em siê wpisaæ do ksiêgi... i przechyli³em pierwszy raz w ¿yciu ouzo...



    Od razu w g³owie zaczê³y siê typowo polskie przeliczenia: jakbym tak zaliczy³ dzisiaj 10 monasterów to jakby nie by³o pó³ litra gratis...

    Mnich chyba wyczu³ moj± chêæ biegania po innych Monasterach, bo uci±³ me plany komunikuj±c, ¿e mogê tu spaæ...i zaprowadzi³ mnie do mojej kielni.
    Oczekiwa³em kamieni, starego materaca, pryczy....
    a tu hostelowy wypas.
    Do tego pr±d i ciep³a woda :(
    Lipa normalnie....



    I zero ograniczeñ, mogê chodziæ wszêdzie...i tylko pamiêtaj Petrasie...o 17:00 msza!

    A wiêc szybko na legendarne balkony:



    Widok w dal rewelacja....


  10. #10
    Miditravelek Fila is on a distinguished road Avatar Fila
    Zarejestrowany
    May 2011
    Sk±d
    Usi³uje to ca³y czas ogarn±æ...
    Postów
    638
    Widoki w do³....



    ...krêc±ce zmys³em równowagi...



    Wróci³em do kielni... spojrza³em na zawarto¶æ plecaka... i pora by³a ruszaæ z Amstelem do mojej "pijalki"



    Piwo...dziêki termicznej torbie...nadal zimne.


  11. #11
    Miditravelek Fila is on a distinguished road Avatar Fila
    Zarejestrowany
    May 2011
    Sk±d
    Usi³uje to ca³y czas ogarn±æ...
    Postów
    638
    O 17:00 zameldowa³em siê pod katholikonem
    (wszystkie monastery wygl±daj± z zasady podobnie... mury obronne, a w ¶rodku ma³a cerkwia zwan± w³a¶nie katholikonem.)
    i zaczê³a siê msza.
    Trzy razy pyta³em...czy jako katolik mogê wej¶æ...i nie by³o ¿adnego problemu.
    W ¶rodku ok 30 mnichów i 10 pielgrzymów
    i tylko ja... znacz±cy znak krzy¿a od lewej.
    Msza... jest nieco inna... mnisi chodz± i czytaj±, ¶piewaj±... dla nie znaj±cego greki monotonia...
    niestety...zamiast religijnego natchnienia zaczê³a mnie ³apaæ...senno¶æ.

    Nie wiem czy jestem materia³em na ¶wiêtego... raczej nie...

    Msza trwa³a chyba 65 minut... i nastêpnie wszystkich pielgrzymów skierowano do jadalni.
    Nie modlisz siê - nie jesz.
    ¯elazne naczynia, ka¿dy po dwie papryki faszerowane kasz± do tego sa³atka grecka i cudowna, s³odziutka nektarynka.
    I ¿elazny dzbanek z herbat±... ale mia³em wtedy ochotê na dobr± herbatê....
    który okaza³ siê dzbankiem z zimn± wod±.
    Najpierw mnisi usiedli, potem my... i zaczê³a siê konsumpcja w ca³kowitej ciszy.
    Po sali niós³ siê tylko g³os mnicha który ca³y czas czyta³ co¶ ¶wiêtego po grecku.

    Gdy mnich skoñczy³ czytaæ... wszyscy przerwali jedzenie (zd±¿y³em wszystko opêdzlowaæ), wstali...
    i puszczaj±c przodem mnichów wyszli¶my....

    Ale to nie by³ jeszcze koniec...



    Mnich nas zaprowadzi³ do samego ¶rodka katholikonu.
    Najstarszy chyba sta¿em mnich otworzy³ dwie wielkie chyba srebrne skrzynie i zacz±³ opisywaæ nam przedstawione relikwie (ka¿da w srebrnym opakowaniu z otworem pokazuj±cym j±)
    Jedyne co zrozumia³em przy pomocy innego (znaj±cego rosyjski) pielgrzyma to d³oñ Marii Magdaleny oraz g³owa ¶wiêtego Siergieja.

    Nie wiem czy tak wypada katolikowi, ale jak ka¿dy odda³em ka¿dej relikwie cze¶æ ca³uj±c j±.

    Powiem Wam, ¿e ciekawe doznania... relikwie trzymane tam przez setki lat i ja... jestem z natury trochê w±tpi±cy, ale je¶li to by³a naprawdê d³oñ Marii Magdaleny...

    Jeszcze parê zdjêæ wnêtrz (bo w katholikonie czy na sto³ówce nawet nie pomy¶la³em o robieniu zdjêæ)





    ostatnie piwo znowu w "pijalce"... i pora spaæ...


  12. #12
    Miditravelek Fila is on a distinguished road Avatar Fila
    Zarejestrowany
    May 2011
    Sk±d
    Usi³uje to ca³y czas ogarn±æ...
    Postów
    638
    Rozdzia³ IV
    I.M. Grigoriou


    Pobudka... 7:00.
    I tak pó¼no, bo mnisi siê modl± od 04:00 do 08:00.
    Nienawidz±c s³oñca... odpu¶ci³em poranne ¶niadanie co by nie i¶æ w pal±cych promieniach s³oñca... i ruszy³em w stronê kolejnego Monesteru - Grigoriou.
    Godzina drogi z buta.

    Wymykaj±c siê rano... spotka³em kolejnego mnicha.
    Szed³ on do przystani... ja znowu nie chc±c siê narzucaæ... podziêkowa³em mu za go¶cinê...
    a ten znowu luz...
    i poszli¶my razem sprawdzaj±c nasze w±tpliwej jako¶ci jêzyki angielski.

    W koñcu mnich odbi³ w prawo



    a ja ruszy³em dalej.... najpierw szczyty....



    a po szczytach...z górki na pazurki...



    i zalany potem... znowu do wody doszed³em...


  13. #13
    Miditravelek Fila is on a distinguished road Avatar Fila
    Zarejestrowany
    May 2011
    Sk±d
    Usi³uje to ca³y czas ogarn±æ...
    Postów
    638
    Ta...i znowu w górê - a¿ w koñcu dojrza³em Grigoriou...



    Gdy ju¿ tam ju¿ dotar³em... pojawi³ siê te¿ poranny prom.



    Grigoriou ciekawy...



    ale kolejny monaster... ponoæ bardziej imponuj±cy...


  14. #14
    Maxitravelek Maxitravelek jacky is on a distinguished road Avatar jacky
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Sk±d
    Redenovo
    Postów
    4,437
    co prawda co nie co wcze¶niej czyta³em - my¶l±c o wkrêceniu do republiki mnichów, ale jest to pierwszy przeze mnie znaleziony w necie reporta¿ z elektronicznymi obrazkami ...
    byæ mo¿e bywali tam nasi krajanie ale chyba nie chcia³o im siê produkowaæ w turystycznej sieci...
    szacun
    to przyjemne czasami ¿yæ marzeniami twardo st±paj±c po ziemi...

  15. #15
    Miditravelek Fila is on a distinguished road Avatar Fila
    Zarejestrowany
    May 2011
    Sk±d
    Usi³uje to ca³y czas ogarn±æ...
    Postów
    638
    E tam... to przeca tylko relacja gdzie¶ w necie znaleziona


    Rozdzia³ V
    I.M. Dionisiou


    I znowu sam... wysiadam z promu w takim oto klimacie:



    Ale bez obaw... ka¿d± sceneriê da siê poprawiæ ;)



    S³oñce ju¿ od dawna na niebie, ale po tej stronie Athosu nadal cisza i pe³ne zacienienie.
    Ruszy³em... do góry:


+ Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów