+ Odpowiedz na ten temat
Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 1 2
Poka¿ wyniki od 16 do 24 z 24

Temat: Autonomiczna Republika ¦wiêtej Góry Athos

  1. #16
    Miditravelek Fila is on a distinguished road Avatar Fila
    Zarejestrowany
    May 2011
    Sk±d
    Usi³uje to ca³y czas ogarn±æ...
    Postów
    638
    Przebi³em siê przez pierwsze mury... i oto ju¿ brama wejsciowa do monastyru:



    Klasztor ¶w. Dionizego jest znacznie bardziej rozbudowany w ¶rodku ni¿ w Simonos Petras.
    Ju¿ sam katholikon wiêkszy:



    Trwa³a msza, a ja spotka³em pielgrzymów którzy wys³ali mnie do komnaty królewskiej...
    tzn do kuchni... wypasionej jak widaæ:



    Kawkê sobie strzeli³em... i ruszy³em tam gdzie najbardziej lubiê - na monastyrskie balkony.


  2. #17
    Miditravelek Fila is on a distinguished road Avatar Fila
    Zarejestrowany
    May 2011
    Sk±d
    Usi³uje to ca³y czas ogarn±æ...
    Postów
    638
    Widoki niez³e... ale niestety najlepsze balkony od strony morza tutaj (nie jak w Simonos Petras) by³y tylko dla mnichów.



    Jeszcze tylko obowi±zkowa fotka...



    i ruszy³em, w atmosferze ¶piewów docieraj±cych z katholikonu, obejrzeæ monastyr od ¶rodka...



    Na ¶cianach stare malowid³a...


  3. #18
    Miditravelek Fila is on a distinguished road Avatar Fila
    Zarejestrowany
    May 2011
    Sk±d
    Usi³uje to ca³y czas ogarn±æ...
    Postów
    638
    ...a na pod³odze mozaiki z kamieni idealnie wyg³adzonych przez morskie fale.



    Ogólnie czuæ by³o historiê... by³o naprawdê i klimatycznie...



    i gro¼nie:



    Dobra... katholikon du¿y, msza na ukoñczeniu... wchodzê zobaczyæ przepych tej niedu¿ej "cerkwi".
    No i wszed³em,
    prze¿egna³em siê po naszemu... i grzecznie i nie¶mia³o wsun±³em siê w jaki¶ k±t... by obserwowaæ.
    Wnêtrze...naprawdê nie do opisania... wszêdzie malowid³a, ikony, pal±ce siê ¶wiece...

    Nagle podchodzi do mnie starszy mnich...i gestami ka¿e mi siê prze¿egnaæ od prawej.
    Nie nie... ja katholik... nie¶mia³o, acz stanowczo siê broniê.
    A ten ³apie mnie za rêkê i usi³uje przemoc±...
    "Ja katholik" dalej cedzê przez zaci¶niête zêby...
    on nie przestaje...

    No to sorry... ja wychodzê.
    Fakt, i¿ mnisi s± nadal wkurwieni na to, ¿e 810 lat temu czwarta krucjata "naszych" zamiast pop³yn±æ do Palestyny z³upi³a Konstantynopol
    nie oznacza, ¿e trzeba ze mnie robiæ religijnego przerzuta!

    I wyszed³em oburzony.

    Gdy wychodzi³em z katholikonu jaki¶ mnich zbiera³ ju¿ pielgrzymów na posi³ek... zaprasza³ i mnie,
    ale strzeli³em nale¿nego focha i grzecznie podziêkowa³em.

    Spadam st±d.


  4. #19
    Miditravelek Fila is on a distinguished road Avatar Fila
    Zarejestrowany
    May 2011
    Sk±d
    Usi³uje to ca³y czas ogarn±æ...
    Postów
    638
    A teraz uwaga uwaga... Wasza cierpliwo¶æ zosta³a uwieñczona sukcesem!
    Pierwsze w relacji zdjêcie mnicha tu¿ przed wej¶ciem na motorówkê (na któr± trzeba by³o robiæ wcze¶niej rezerwacje, wiêc mnie oczywi¶cie nie zabrali na pok³ad)



    Ja musia³em czekaæ na prom.
    Pó³ godziny do Dafni,
    przesiadka...
    i po kontroli celnej (tak tak...sprawdzaj± czy nie buchnêli¶my czego¶ z monasterów)
    mo¿na by³o powiedzieæ....
    pa pa Republika Mnichów



    Po 2,5 godzinie wracam do Ouranopoli, gdzie witaj± nas ju¿ z daleka roznegli¿owane dzierlatki na pla¿y.



    D³ugo-spodniowi pielgrzymi schodz± na ziemiê... i tak siê koñczy ta przedziwna wyprawa.



    Wszelakie pozosta³e przemy¶lenia... zostaj± tylko dla mnie ;)

    KONIEC

  5. #20
    Miditravelek Fila is on a distinguished road Avatar Fila
    Zarejestrowany
    May 2011
    Sk±d
    Usi³uje to ca³y czas ogarn±æ...
    Postów
    638
    W temacie Dionisiou dopiero po powrocie doczyta³em wa¿n± rzecz:
    W czasie nabo¿eñstwa wstêp do cze¶æ liturgicznej maj± tylko wyznawcy prawos³awia, "innowiercy" musz± pozostaæ w tylnej czê¶ci ¶wi±tyni. W niektórych klasztorach Athosu obowi±zuje ca³kowity zakaz wstêpu katolików do ¶wi±tyñ.
    To ¿e w Simonos Petras wyj±tkowo wpuszczono mnie do katholikonu nie oznacza. ¿e w innych klasztorach te¿ jest to norm±.
    Jak tak pomy¶lê, ¿e w Dionisiou zapewne by³o inaczej, ja nie spyta³em o to... i zapewne st±d taka, a nie inna reakcja mnicha.

  6. #21
    Moderator Maxitravelek pixi is on a distinguished road Avatar pixi
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    7,491
    Interesujaca relacja, milo mi bylo poczytac wiedzac ze moja noga tam nigdy nie postanie.
    Ciekawie wyglada to od strony laickiej bo wiekszosc udajacych sie tam to albo mnisi albo studenci, nawet wiekowi, w poszukiwaniu filozofii zycia szperajac w zakurzonych bibliotekach klasztornych w dzielach napisanych po grecku. Zdarza sie ze opowiadaja przy kawie, po grecku, albo i cos skrobna w necie.

  7. #22
    Miditravelek Fila is on a distinguished road Avatar Fila
    Zarejestrowany
    May 2011
    Sk±d
    Usi³uje to ca³y czas ogarn±æ...
    Postów
    638
    Cieszê siê, ¿e relacja siê podoba³a.
    Pani opiniê oraz pana Jackiego przeka¿ê w odpowiednie rêce

  8. #23
    Miditravelek Fila is on a distinguished road Avatar Fila
    Zarejestrowany
    May 2011
    Sk±d
    Usi³uje to ca³y czas ogarn±æ...
    Postów
    638
    Cytat Napisa³ Fila
    ...mnich otworzy³ dwie wielkie chyba srebrne skrzynie i zacz±³ opisywaæ nam przedstawione relikwie (ka¿da w srebrnym opakowaniu z otworem pokazuj±cym j±)
    Jedyne co zrozumia³em przy pomocy innego (znaj±cego rosyjski) pielgrzyma to d³oñ Marii Magdaleny....
    W po³owie sierpnia prosto z greckiej góry Athos przyjad± do Polski relikwie ¶w. Marii Magdaleny. W specjalnej szkatule mnisi przechowuj± jej d³oñ - ta wci±¿ utrzymuje temperaturê ludzkiego cia³a i wydziela przyjemn± woñ....
    Relikwie ¶w. Marii Magdaleny przechowywane s± w monasterze Simonos Petras na górze Athos. Obecnie przebywa w nim 50 mnichów - czê¶æ z nich wraz z relikwiami odwiedzi Polskê
    http://bialystok.gazeta.pl/bialystok...zyjada_do.html

    Nie by³o ¶ciemniane jak widaæ

  9. #24
    Miditravelek Fila is on a distinguished road Avatar Fila
    Zarejestrowany
    May 2011
    Sk±d
    Usi³uje to ca³y czas ogarn±æ...
    Postów
    638
    Cytat Napisa³ Fila Zobacz post
    najlepsze swoje zdjêcie... które musi znale¼æ siê w kalendarzu Widzewa na rok 2015!



+ Odpowiedz na ten temat
Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 1 2

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów