+ Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 4 1 2 3 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 52

Temat: Łotwa z Jurmalą w tle

  1. #1
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476

    Łotwa z Jurmalą w tle

    Podróż na Łotwę połączyłam z pobytem na Litwie. Z Suwałk na Litwę wjechaliśmy pociągiem do Sestokai. Z Sestokai kolejny podstawiony pociąg, z przesiadką, do Szawli. Tu śpimy i rankiem wyjeżdzamy z Szawli do Jelgavy na Łotwie. Autobusem bo ostatni pociąg jechał trasą do Rygi dawno temu. Do Jelgavy jedziemy szybko i już po godzinie i kwadransie wysiadamy na dworcu autobusowym. Tak oto, znaleźliśmy się w Semigalii.

    W drodze na dworzec kolejowy przemierzamy ulice Jelgavy, oglądając liczne kościoły i cerkiewki.







    Co ciekawe, jest sobota do południa, a tu przed każdym kościołem nowożeńcy, goście, dzieci ubrane jak nowożeńcy i kwiatki opakowane w gazety!
    Wreszcie /daleko!/ dochodzimy do dworca kolejowego, skąd odjedziemy pociągiem elektrycznym do Rygi.

  2. #2
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Z Jelgavy zamierzaliśmy pojechać do Rygi, ale zorientowaliśmy się, że lepiej wysiąść stację przed i przesiąść się na kolejkę podmiejską jadąca do Jurmali. Zmierzaliśmy do Dubulti, jednego z miasteczek-osad nadmorskich tworzący wspólny twór pod nazwą Jurmala. Dubulti jest centrum administracyjnym, tak jak pobliskie Moriani jest centrum turystycznym.
    Dubulti to maleńkie mini miasteczko: stacja kolejowa, kościół, ze dwie restauracje, dwa sklepy / w tym jeden sieciowy/, jedna pizzeria i cerkiew. Wszystkie imprezy letnie / w tym zawody sportowe/ odbywają się na plaży w Dubulti.




    Dworzec kolejowy w Dubulti


    W tej restauracji jedliśmy pierwszy, drogi obiad. Za zupę i dwa drugie dania zapłaciłam, w przeliczeniu, 84zł!!!

    Plaże w Jurmali są szerokie, na plaży są ławki i przebieralnie.

  3. #3
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Od dawna planowałam pobyt w sławnej Jurmali, a wybór na Dubulti padł ze względów praktycznych:
    to tu znalazłam najtańszy nocleg w H.Kursi. Jurmala to najdroższy region turystyczny na Łotwie.
    Nadal ukochany przez Rosjan, chociaz patrząc na tablice rejestracyjne zaparkowanych w naszym ośrodku samochodów, byli również Estończycy i Białorusini. Co ciekawe, w Jurmali spotkaliśmy jeszcze jedną polską rodzinę. Jadąc na Łotwę znałam jedno słowo: "Labdien" czyli nasze dzień dobry.
    Szybko przeszliśmy na zapomniany rosyjski bo on zdominował język łotewski / Rosjanie stanowią ok. 34 % ludności Łotwy/. Po prostu częściej słyszeliśmy rosyjski niż trudny łotewski. W Rydze zaś spotkaliśmy naszą Polonię.

    Z okien H. Kursi widać tę kolorową cerkiew


    Plaże, tak jak pisałam, szerokie. Dla nas niespotykane, że po plaży jeżdzą rowery!





    Plaża ponoć ma Błękitną flagę, ale jest zanieczyszczona.

  4. #4
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Oprócz Dubulti, Moriani, w skład Jurmali wchodzą min: Dżintari, Kemeri, Asari, Bulduri i pierwsza osada najbliżej Rygi-Lielupe. Jurmala sklada się więc z poszczególnych osad i łatwo jest przejść z jednej do drugiej bez wyraźnie zaznaczonych granic administracyjnych. Czasami tą granicą jest część ulicy, przy czym druga znajduje się już w kolejnej osadzie. Zdarzyło mi się iść z Buldui do Dżintari, którego nie rozpoznałam i zatrzymałam się dopiero w Moriani. Uzdrowisko powstalo już w XVIII wieku, a sławę osiągnęło sto lat później, gdy do Jurmali zjeżdżali rosyjscy weterani wojen napoleońskich. W czasach sowieckich Jurmala była jednym z najpopularniejszych letnisk w ZSRR. To, co w Jurmali piękne, to przepiękna zabudowa letniskowa.





    Główny deptak w Moriani

  5. #5
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Restauracje są stylowe, małe i przytulne. Zapełniają się w weekendy, gdy do Jurmali zjeżdża Ryga.








  6. #6
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Pałac festiwalowy na granicy Dżintari i Moriani.





    Domy letniskowe z Dżintari i Moriani

  7. #7
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Często spacerowalam między poszczególnymi osadami Jurmali bo chciałam zobaczyć jak najwięcej letniskowych domków. Tak naprawdę, trudno spotkać dwa takie same domy.



    Najpiękniejsze domy zanleźć można w Moriani i Dżintari



  8. #8
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Jeden z niewielu nowoczesnych ośrodków w Jurmali

    I ciekawa, też nowoczesna zabudowa w Dżintari, ale dobrze wkomponowana w otoczenie.


    Ta kula stanowi umowną granicę między Dżintari,a Moriani /przed kulą/.


    A ten kwiatowy zegar oznacza, że już jesteśmy w Moriani

  9. #9
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Idąc plażą z Dubulti do Moriani, natrafić można na wiele pięknych niegdyś budynków. Dziś niszczejących.



    W tym budynku mieści się duży ośrodek wczasowy, już trochę przestarzały. Na rogatkach Moriani.


    A w miejsce wyburzonych powstają nowe, prywatne, jak ten

  10. #10
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Jurmalę wymyśliłam po to, aby być nad morzem i po to aby być blisko Rygi.
    Morze okazało się zanieczyszczone, zabudowa letniskowa przepiękna, a Ryga dostępna w 35 minut.

    Widok Rygi z pociągu






    Jedna z głównych ulic Rygi, prowadząca spod dworca kolejowego do Starego Miasta.


    Rygę można zwiedzać i tak

  11. #11
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Prostopadła do dworca kolejowego arteria, przedstawiona powyżej dzieli Rygę na Nową i Starą. Zwiedzanie
    zaczęliśmy od Nowej Rygi. Trzy pierwsze zdjęcia przedstawiają prawosławną Katedrę Narodzenia Chrystusa.







    A w pobliżu katedry znajduję się najbardziej rozpoznawalny Pomnik Wolności, taka łotewska Statua Wolności.
    Ma 42 m wysokości i wieńczy ją seledynowa Milda-postać kobiety trzymającej w dłoniach trzy złote gwiazdy, które
    symbolizują Inflanty, Kurlandię i Łatgalię.

  12. #12
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    W Nowej Rydze znajduje się też przedstawiona poniżej Opera Narodowa.


    Prawie do niej przylega przepiękny park miejski z ciekawymi rzeźbami





  13. #13
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Teraz skręcamy w lewo i kierujemy się do Starej Rygi. Na pierwszy ogień idzie Zamek Ryski, który powstal w latach 1330-1353 dla zakonu krzyżackiego w Inflantach.




    Widać, że przebudowany zamek na pałac, wymaga renowacji. Wewnątrz trzy muzea łotewskie.



    Widoczna baszta i kawałek muru obronnego są najstarszymi fragmentami twierdzy.

  14. #14
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    W pobliżu zamku znajduje się piękny kościółek św. Piotra






    A tu uliczka prowadząca do Katedry

  15. #15
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Katedra z XIII wieku. Obowiazkowo należy wykupić bilet i wjechać na wieżę widokową.






    Widok na Dźwinę przepływającą przez stolicę.

+ Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 4 1 2 3 ... OstatniOstatni

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów