+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13

Temat: Lackowa w koronie

  1. #1
    Moderator Maxitravelek zdzicho alboom II is on a distinguished road Avatar zdzicho alboom II
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    6,803

    Lackowa w koronie

    Przymierzam się do tej góry, jak nie przymierzając pies do jeża, od dwóch lat co najmniej.
    A to dlatego że w necie krążą pogłoski, ze góra ta, zwana też z racji swej wysokości gorą policyjną, jest najbardziej upierdliwa z całej KGP, nie mylić z Komendą Główną Policji.
    Ale postanowiłem wreszcie zmierzyć się z tym postrachem zdobywców Korony w weekend pierwszomajowy w naszym dobranym już gronie z synową Jolą i dwoma najstarszymi wnukami. Chciał bardzo jeszcze z nami jechać mój najmłodszy wnuk, ale ma komunię w tym roku i we wszystkie niedziele ma być w kościele.
    Na Lackową można wejść z dwóch stron - od zachodu czyli z Izb przez przełęcz Beskid i od wschodu czyli z Wysowej -Zdrój przez Ostry Wierch.
    Podobno wejście od zachodu jest jeszcze bardziej upierdliwe niż od wschodu.
    A wejść to wejść, a zejście jest jeszcze bardziej upierdliwe niż wejście.
    Stawiam Wam to przed oczami, cobyście wiedzieli o czym mówię, bo może nie każdy z Was ma mapę Beskidu Niskiego.



    Dojazd mam stosunkowo dobry z obu stron, bo do Izb można dojść z Krynicy Zdrój, a do Wysowej- Zdrój można dojechać z Krakowa (odkryłem to zresztą niedawno, długi czas myślałem, że do Wysowej-Zdrój nie ma dojazdu).
    Postanowiłem ostatecznie zejść z Lackowej tą łatwiejszą drogą, a wejść trudniejszą, aby po pierwsze naocznie sprawdzić jak to naprawdę jest, a po drugie aby nie wchodzić i schodzić tą samą drogą.
    I jeszcze jedno z czym będziemy musieli się zmierzyć, to podobno na przełęczy Beskid znaki są nieczytelne i trudno je wypatrzyć.
    Mam do Was zatem prośbę, módlcie się o dobrą pogodę 3-go maja (ja też mam nadzieję, że po pielgrzymce w Licheniu mam jakieś chody u Pana Boga).
    I jeszcze jedna prośba, doradźcie mi może, co tym myślicie, może ktoś z Was tam był.
    Ostatnio edytowane przez zdzicho alboom II ; 20-03-2020 o 11:51
    Jak bez kolców nie ma róży
    Tak bez VF nie ma podróży

  2. #2
    Moderator Maxitravelek zdzicho alboom II is on a distinguished road Avatar zdzicho alboom II
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    6,803
    Ha cóż. Ja rozumiem Wasze obawy przed wkroczeniem na nieznane forum, na którym pisze tylko kilka osób już od dawna. Myślicie sobie towarzystwo wzajemnej adoracji. Ale pokonajcie ten strach, obiecuję, że zostaniecie mile przyjęci i może się rozpiszecie i zostaniecie z nami na lata.
    Ja w ogóle nie miałem tych obaw zaczynając na forum 10 lat temu, wpadłem z konkretnym zapytaniem i zostałem.
    Gdyby jednak mimo wszystko nie, to proszę módlcie się za powodzenie wyprawy.
    Podrzucam Wam link, poczytajcie moje wrażenia z Lichenia.
    http://voyageforum.pl/threads/5071-O...niu-w-Licheniu
    Jak bez kolców nie ma róży
    Tak bez VF nie ma podróży

  3. #3
    Moderator Maxitravelek pixi is on a distinguished road Avatar pixi
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    7,491
    Wprawdzie nie jestem nowa osoba wkraczajaca na forum ale pozwole sobie wtracic pare slow.
    Na Lanckoronie moja noga albo jeszcze nie stala albo juz stala ale dawno i nie pamietam... Obstaje za opcja wejscia od Wysowej Zdroj. Dlaczego ? Bo wole chodzic od wschodu na zachod (bez aluzji, prosze...) ze sloneczkiem, widoki o zachodzie slonca czesto sa powalajace.

    Ciekawe co o tym sadza "prawdziwi gorale" ? Czyzby w gorach nie bylo juz nikogo ?

  4. #4
    Moderator Maxitravelek zdzicho alboom II is on a distinguished road Avatar zdzicho alboom II
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    6,803
    Beskid Niski powitał nas przeprawą w bród przez Mochnaczkę.

    Próbowaliśmy zbudować most, ale się nie do końca udało.


    Trzeba było zdjąć buty,


    ruszyć na drugi brzeg


    i wytrzeć nogi ręcznikiem.
    Ostatnio edytowane przez zdzicho alboom II ; 21-03-2020 o 09:10
    Jak bez kolców nie ma róży
    Tak bez VF nie ma podróży

  5. #5
    Moderator Maxitravelek pixi is on a distinguished road Avatar pixi
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    7,491
    Dobrze ze woda byla plytka a nie po pas.

  6. #6
    Moderator Maxitravelek zdzicho alboom II is on a distinguished road Avatar zdzicho alboom II
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    6,803
    Tak. Mieliśmy szczęście, bo głębokość była nam nie znana. Mieliśmy tylko nadzieję, że skoro tamtędy biegnie szlak, to nie może być bardzo głęboko.
    Jak bez kolców nie ma róży
    Tak bez VF nie ma podróży

  7. #7
    Maxitravelek Maxitravelek jacky is on a distinguished road Avatar jacky
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Redenovo
    Postów
    4,437
    tudzież długie sznurowadła umożliwiające zawieszenie obuwia na szyi...
    to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...

  8. #8
    Moderator Maxitravelek zdzicho alboom II is on a distinguished road Avatar zdzicho alboom II
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    6,803
    W Mochnaczce Niżnej rozpoczęła się dla nas droga na Lackową.


    Na Mrokowskim Potoku (dopływie Mochnaczki) jest wielki most, chociaż rzeczka jest węższa od Mochnaczki, może dlatego że po tym moście przejeżdżają samochody.


    Skręcamy w prawo wzdłuż Mrokowskiego Potoku w drogę z betonowych bali wiodącą do Izb.


    To jest ta piekielna góra, chociaż od tej strony nie wygląda tak bardzo złośliwie.
    Ostatnio edytowane przez zdzicho alboom II ; 07-05-2015 o 20:06
    Jak bez kolców nie ma róży
    Tak bez VF nie ma podróży

  9. #9
    Moderator Maxitravelek zdzicho alboom II is on a distinguished road Avatar zdzicho alboom II
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    6,803
    Idąc z Mochnaczki do Izb mijamy po prawej nieczynny ośrodek Końska Dolina.
    Skręcamy przy nim w lewo i po lewej mijamy sklep spożywczy, niedaleko za sklepem po lewej jest cerkiew pw. św. Łukasza Ewangelisty z 1886 r.


    10-15 min. za kościołem jest drogowskaz


    i idąc dalej prosto zaraz za nim jest następny drogowskaz do jedynych dwóch miejscówek noclegowych.


    My mieszkaliśmy w Regiecówce i bardzo ją sobie chwalę.
    Jak bez kolców nie ma róży
    Tak bez VF nie ma podróży

  10. #10
    Moderator Maxitravelek zdzicho alboom II is on a distinguished road Avatar zdzicho alboom II
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    6,803
    Następnego dnia z rana poszliśmy na Lackową.
    Było ślisko i błotnisto po nocnych opadach, a i z rana trochę siąpiło.

    Jednak co wibram to wibram, but może się zniszczyć ale podeszwa zostaje.


    Mniej więcej po godzinie doszliśmy do przełęczy Beskid.
    Oznakowanie wbrew oczekiwaniom, po lekturze netu, jest bardzo dobre.
    Trzeba iść nie szerokim niebieskim szlakiem rowerowym tylko troszkę przed nim wąską ścieżką znakowaną na czerwono i słupkami granicznymi.




    Po pół godzinie rozpoczyna się wspinaczka.
    Jak bez kolców nie ma róży
    Tak bez VF nie ma podróży

  11. #11
    Moderator Maxitravelek zdzicho alboom II is on a distinguished road Avatar zdzicho alboom II
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    6,803
    I około półtorej godziny pod górę (chłopcy byli jakieś pól godziny wcześniej).
    Kijki pomagały gdy trzeba było utrzymać równowagę na stromym błotnistym terenie, a utrudniały gdy trzeba było iść na czworakach czepiając się wystających korzeni.
    Około dziesięciu minut przed szczytem robi się równo.


    Kolejny (21) szczyt do kolekcji.
    Jak bez kolców nie ma róży
    Tak bez VF nie ma podróży

  12. #12
    Moderator Maxitravelek zdzicho alboom II is on a distinguished road Avatar zdzicho alboom II
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    6,803
    Z Lackowej wracamy inną drogą. Dalej szlakiem granicznym ok. godziny łagodnie schodzimy do Ostrego Wierchu.


    Tu w lewo odgałęzia się szlak żółty do Ropek,


    którym schodzimy ostro w dół ale już nie tak stromo, przez Białą Skałę,


    dokładając po drodze kamyczki do stosu.


    i z Ropek do Izb na kolację i nocleg.
    Jak bez kolców nie ma róży
    Tak bez VF nie ma podróży

  13. #13
    Moderator Maxitravelek pixi is on a distinguished road Avatar pixi
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Postów
    7,491
    Cytat Napisał zdzicho alboom II Zobacz post
    Jednak co wibram to wibram, but może się zniszczyć ale podeszwa zostaje.
    Spiewalo sie kiedys: ... odeszly podeszwy, zostaly sie wierzchy ... a tu odwrotnie : rozeszly sie wierzchy, zostala podeszwa. A moze pod nia jest wierzch ?

+ Odpowiedz na ten temat

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów