+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: Fiordy norweskie oszczędnie...

  1. #1
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476

    Fiordy norweskie oszczędnie...

    Przedstawiam wariant jaki ja zrealizowałam,w miarę oszczędny,który pozwolił na zobaczenie fiordów,rejs po nich i dodatkowe atrakcje.
    Z Oslo pojechaliśmy do Voss-miasteczka położonego nad jeziorem , zaledwie 100km od Bergen.Voss jest też ośrodkiem sportów zimowych,a zwiedzić można mały XIII w.kościółek położony nieopodal dworca i jeziora. Voss wybraliśmy nieprzypadkowo
    bo wiedzieliśmy, że Bergen jest drogie jeżeli chodzi o zakwaterowanie, rejsy statkami po fiordach także. Ponadto nasze Voss leżało tylko 40 minut od stacyjki Myrdal, a tam rozpoczynała się jedna z najpiękniejszych tras kolejowych w Europie:"Flamsbana"

    Kolejka wąskotorowa wpada do doliny Flam, ma do pokonania 20km i różnice wysokości wynoszącą 900m. Kolejkę tę budowano 4 lata bo musiano przekopać tunele. W jednym z nich kolejka pokonuje spad 300-metrowy,wypada i wpada w kolejny tunel.
    Podczas 40-minutowej przejażdżki tylko raz zatrzymaliśmy się na sesję zdjęciową przy górskim wodospadzie. Uważam tę kolejkę za jedną z większych atrakcji całej Europy, nie tylko Norwegii i polecam każdemu, kto lubi ostrą jazdę. Naprawdę warto!

  2. #2
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Bilet z Myrdal do Flam kosztuje 175 NOK.
    http://www.flaamsbana.no
    Trasę tak zaplanowałam aby po przyjeździe do Flam-wsiąść na stateczek wycieczkowy i popływać po fiordach.
    Flam leży nad odnogą Sognefjorden, na płaskim terenie i raczej do pięknych nie należy. W oczekiwaniu na rejs obeszliśmy miasteczko dookoła:
    głównie sklepiki z pamiątkami,kilka punktów z jedzeniem, ławeczki przy porcie, poczta. Ale Flam musi być bo jest tu przystań.
    http://www.visitflam.com/visartikkel.asp?art=254

    Wybraliśmy trasę Flam -Gudvangen przez wpisany na liste UNESCO Nerryfjord i Sognefjord. Rejs trwał ok. 2 godzin,a bilet kosztował 205 NOK.
    W jego cenę był wliczony również bilet autobusowy z Gudvangen do Voss. Można było wykupić bilet w dwie strony za 280 NOK,ale chcieliśmy wrócić do Voss bardzo widowiskową trasą Vinje-Voss.
    Nie umiem opisać rejsu, po prostu cudny. Strome, pobielone śniegiem ściany, przycupnięte małe i kolorowe domeczki,zakręty i niesamowity turkus fiordów.
    Tak wygląda Sognefjord na zdjęciach:

    Po rejsie w Gudvangen czekały już autobusy i kiedy się zapełniły-ruszyliśmy do Voss stromą, górzystą i przepiękną trasą.


    Zanim wyruszyliśmy do Flam, wynajęliśmy sobie drewniany domek kampingowy nad jeziorem, za 450 koron norweskich na Voss Camping.Dodatkowo płatne prysznice-10 NOK. Teren nieogrodzony nad samym jeziorem, w recepcji mały bar.
    Nasz domek składał się z dwóch pokoików bez łazienki i aneksu, a prysznice były obok. Na kartę campingową dostałam 50 NOk zniżki.
    Voss posłużył nam i nazajutrz jako punkt wypadowy do Bergen.
    http://www.voss-fjellheisar.no

  3. #3
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476

  4. #4
    Minitravelek Max is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Poznań
    Postów
    6
    Jeśli fjordy oszczędnie to tylko rower i namiot:-) Ja tak zrobiłem 2000km po Norwegii i dzięki temu, że noclegi i transport miałem własny (za free) to 3 tygodnie wyniosły mnie ok 2000zł a nie kilka razy więcej:-)

  5. #5
    Minitravelek Ikega is on a distinguished road
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Postów
    2
    Dziekuję za cenne wskazówki. Planujemy latem 2015 roku całą rodzinką mały 2,5 tygodniowy tour po fiordach.

+ Odpowiedz na ten temat

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów