+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14

Temat: Costa Smeralda, przedsmak Sardynii

  1. #1
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476

    Costa Smeralda, przedsmak Sardynii

    Od dawna chciałam choć na chwilę skoczyć na Sardynię, ale brdziej myślałam o zachodzie niż wschodzie wyspy.
    Costa Smeralda zwana inaczej Szmaragdowym Wybrzeżem zawsze kojarzyła mi się ze sławnymi i bogatymi, bo nie kto inny jak książę Karim Aga Khan w 1961 stworzył obecną stolicę tego regionu-Porto Cervo. Najkrócej rzecz biorąc jest to wybrzeże usłane portami jachtowymi, zatokami i małymi miasteczkami. Sezon zaczyna się tu późno, w maju i we wrześniu już prawie nie ma turystów.
    Wiedząc, że Porto Rotondo, Porto Cervo czy Golfo Aranci sa bardzo drogie-wybrałam apartament w Golfo di Marinella.

  2. #2
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Najsłynniejsze jest oczywiście Porto Cervo.





    Charakterystyczny dla Porto Cervo kościół.


    Porto Cervo można zwiedzić zabawną kolejką.

  3. #3
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Porto Cervo to również jeden z najsłynniejszych portów jachtowych świata.

    Jeszcze raz spojrzenie na port...





    Domy i hotele sa tu położone tarasowo i nie są wieżowcami.

  4. #4
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Jadąc do Porto Cervo, nie sposób pominąć Baia Sardinia.
    To mała miejscowość przy skalistej zatoce, ale z plażą piaszczystą.








  5. #5
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Po drodze do Porto Cervo-mijałam znane Cannignione nad Zatoką Arzachena.To dawna wioska rybacka.



    I niesamowite formacje skalne




  6. #6
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Do Porto Rotondo poszłam pieszo. Ok. 4 kilometry z Golfo di Marinella.

    Po drodze mijałam taką pyszną roślinność


    Doszłam, o czym świadczy kamień charakterystyczny dla tutejszych miasteczek


    Przepiękny, bardzo uporządkowany port jachtowy


  7. #7
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Porto Rotondo mnie urzekło, tak jakby zastygłe od gorącego powietrza,wymuskane, otulone łódkami i maleńkimi domkami.A w oddali majestatyczne skały.




    Mostek prowadzący z portu do miasta

    W tych apartamentach mieszkają bogaci turyści, głównie spotkałam Niemców.

    Praktycznie można obejść prawie cały port dzięki pomostom.
    Wszystkie domki toną w kwiatach, zazwyczaj są kamienne.

    Charakterystyczna wieża kościoła, ażurowa.

  8. #8
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Golfo Aranci

    Widok na miasteczko z portu jachtowego

    Do centrum prowadzi piękna promenada nadmorska

    Charakterystyczne dla Golfo Aranci skały i widok na wyspę Tavolara


    Spojrzenie za siebie, na port, gdzie już czeka na nas jutrzejszy prom na kontynent.

  9. #9
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Santa Teresa Gallura
    Zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Czyste, zadbane miasto, do którego przypłynęliśmy w porze sjesty. Bałam się, że to pierwsze portowe miasto będzie bardzo nijakie, bez klimatu, z którego należy szybko uciekać.Ok. 14:00 panowała cisza na ulicach, sklepy pozamykane, także część restauracji.Upał niesamowity, a do odjazdu pierwszego autobusu do Olbii mamy sporo czasu.Spacerujemy po pustawych uliczkach, dochodzimy do wieży Longosardo. Kiedy wracamy do miasta-zaglądamy do czynnego już sklepu i kupujemy pierwsze pamiątki z Sardynii:głównie fajansowe, sardyńskie lalki, biało-niebieskietalerzyki, dzwoneczki , magnesy etc. Prawie wszystko w błękitnych kolorach, które będziemy spotykać wszędzie.
    Zaglądamy do ciastkarni, a tu niespodzianka:gorące jedzenie na wagę. Ja zamawiam lasagnę /porcja 6 EUR/, pozostali ziemniaczki posypane ziołami, kurczaka i smażone kabaczki /duża porcja za 7 EUR/. Pierwszy autobus do Olbii odjeżdża o 15:40, czas wracać na dworzec autobusowy na wolnym powietrzu.


    Widok z promu, dopływamy do St.Teresa Gallura, w oddali widać Bonifacio na Korsyce

    Wpływamy do portu, po lewej port jachtowy

    Longosardo Tower


    Przepiękne zatoczki

  10. #10
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Z St.Tersa Gallura jedziemy przez Palau do Olbii.


    Dojeżdżamy do słynnego Palau, skąd można płynąć na Archipelag La Maddalena

  11. #11
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Golfo di Marinella
    Tak naprawdę, to Golfo di Marinella dopiero powstaje.Oprócz "Villagio Sardegna Beach" były może ze dwa inne budynki. W sezonie, w naszym kompleksie można liczyć na supermarket.
    Muszą tu powstać jeszcze sklepy, bary czy restauracje bo na razie jest pod tym względem posucha. Plaża w zatoce Marinella z piaskiem gruboziarnistym.
    Na plaży przebieralnia, nie było natomiast żadnej wypożyczalni sprzętu wodnego czy innych atrakcji. Do tego dwa place budowy bo powstają dwa nowe ośrodki.
    Ale dlatego, że Golfo di Marinella cały czas się rozwija-jest tu znacznie taniej niż np. w Porto Rotondo, nie wspominając o Porto Cervo.
    Opis naszego zakwaterowania znajdziesz tu:
    http://voyageforum.pl/threads/638-Vi...o-di-Marinella


    Widok na zatokę i plażę w Marinella

    I takie widoki na zatokę Rotondo

    Widok na Golfo Aranci schowane za górą

    Cała miejscowść to takie właśnie budyneczki

  12. #12
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Ceny na Sardynii

    prom Bonifacio-St.Teresa Gallura-46,50 EUR/3 osoby
    autobus St.Teresa Gallura-Olbia-5,80 EUR/dorosły
    pociąg Olbia-Marinella-1,60 EUR
    autobus Olbia-Arzachena-2 EUR
    autobus miejski po Olbii-1,50 EUR

    porcja lasagne-6 EUR
    ziemniaki,kurczak,sałatka-7 EUR
    woda mnieralna/1,5 l/-0,80 EUR
    kawa-1 EUR
    lody/gałka/-1,5 EUR
    kawa Nestle-3,5 EUR
    jajko Kinder-1,25 EUR
    Finburgery/4 szt/-4,24 EUR
    mieszanka warzywna/mrożona/-3,01 EUR
    nektar/1l/-1,99 EUR
    wędlina /10 plasterków/-2 EUR
    serki /2 szt/-1,05 EUR
    makaron-1,22 EUR
    2 bułki długie-1,37 EUR
    3 bułki małe-0,87 EUR
    jogurt/2szt/-1,13 EUR
    parówki/4szt/-1,04 EUR
    chipsy-0,48 EUR
    chleb-1,80-2 EUR
    sos do spaghetti-1,86 EUR

    Pamiątki
    talerzyk-6 EUR
    magnesy z wyspą-4 EUR
    wachlarz średni-3,5 EUR
    likier ozdobny-5 EUR
    widokówki-0,30 EUR
    lalka fajansowa-od 5 EUR

  13. #13
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Podsumowanie
    Z racji bliskości Korsyki i Sardynii, postanowiliśmy chociaż parę dni spędzić na Sardynii. Wybór padł na Costa Smeralda z kilku powodów:znalazłam tam najtańszy apartament, komunikacja autobusowa z St.Teresa Gallura do Olbii i dalej do Golfo Marinella nie stanowiła problemu, po trzecie byliśmy oddaleni 10 minut jazdy pociągiem od Golfo Aranci, skąd odpływał nasz prom do Livorno, po czwarte to nocne połączenie promowe okazało się tańsze /promocja/ niż dojazd autobusem z Bonifacio do Bastii i dalej promem dziennym do Livorno. I ostatni powód-fantastyczne widoki z morza na skały w Bonifacio, wliczone w cenę biletu promowego /pozostali chętni musieli płacić za wycieczkę morską z portu w Bonifacio 10 EUR/.
    Zdawałam sobie sprawę, że jest to tylko dotknięcie Sardegny, ale od czegoś należy zacząć.
    Mimo krótkiego pobytu na wyspie zobaczyłam pierwsze miasto czyli Santa Teresa Gallura, Olbię, Palau, Porto Cervo, Porto Rotondo, Baia Sardinia, Golfo Aranci i Arzachenę.I oczywiście miejsce naszego pobytu czyli Golfo di Marinella. Czy warto było?
    Myślę, że tak-chociażby z racji bezpośredniego porównania górzystej Korsyki do mniej górzystej Sardynii. Chociażby dlatego, że chcę na Sardynię wrócić aby zobaczyć południe i zachód wyspy z Castelsardo i Alghero. Jednym słowem, ten krótki pobyt narobił mi ochoty na powrót.
    My podróżowaliśmy pociągami i autobusami, czasami ja sama autostopem, z którym na Sardynii nie ma problemu. Ale mogę powiedzieć, że drogi są dobrze utrzymane i warto przyjechać tu samochodem. Największe korki widziałam w Olbii, do której trudno wjechać o każdej porze dnia.
    Wszystkie miasteczka, które odwiedziłam są czyste i uporządkowane /Olbia mi się nie podobała chociaż jest ładnie położona w zatoce/.
    We wszystkich miastach, za wyjątkiem rozwijającej się Golfo di Marinella, można znaleźć markety i zrobić zakupy, tym samym bary i restauracje.
    Ceny na Sardynii są wyższe niż we Włoszech, ale jest to domena wszystkich wysp. Uważam, że komunikacja na północy jest dość sprawna, chociaż na przystankach nie uświadczysz rozkładu jazdy. Zazwyczaj bilet autobusowy kupuje się u Kierowcy, a w Olbii w barze vis a vis przystanku. Autobusy między głownymi dużymi miastami jeżdża niestety niezbyt często-co 2-3 godziny, ale ceny połączeń są dużo niższe niż na Korsyce.
    Na wyspie obowiązuje siesta-wówczas większość wszystkich użytkowych lokali nie nieczynna.
    W maju można liczyć na upalną pogodę-ok.30C.
    Woda w morzu jeszcze chłodnawa. Wyspa niestety jest wietrzna, tuż po południu zaczynały się porywiste wiatry i trwały aż do rana. Ale jest bardzo zielona, kwiecista i prawie przy każdej drodze znaleźć można jakieś urzekające formacje skalne. Sardyńczycy mili, pomocni i uśmiechnięci. Jednym słowem, polecam wyspę tym, którzy cenią naturę, piękne zatoki turkusową wodą i plaże z białym piaskiem.
    Ciao Sardegna, do przyszłego roku!

  14. #14
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Sardynia, wszystko o wyspie
    Strony po polsku,z informacjami o połączeniach promowych,mapą,propozycjami zakwaterowania.Podano interesujące miejsca,załączono fotogalerię:
    Sardynia- bajeczna wyspa
    Sardynia - Włochy - zakwaterowanie,hotele,apartamenty,atrakcje turystyczne,porady dla turystów,sardynia hotels,

    Dużo informacji typu:sklepy,poczta,sport,ceny,kolej,banki,promy.Do tego wyszukiwarka noclegów:
    Sardinia FOR YOU - Hotels and Villas in Sardinia

    Strony obcojęzyczne o Sardynii:
    Sardinia.Net sardinia travel guide, hotels, farmhouse, accomodations, lodging, camp
    The Island of Sardinia - Contents
    Isola Sarda - culture, nature and people of Sardinia
    SARDEGNA - Italy - © mondosardegna.net
    Pula Sardinia
    Sardinia - Sardegna.com
    Holidays Sardinia
    Discover-Sardinia.com: Sardinia Vacation Rentals, Villa, Hotel, Ferry, Car Rental, Flight Sardinia
    Sardinia FOR YOU - Hotels and Villas in Sardinia
    SARDINIA - Italy - © mondosardegna.net
    Tourist destinations Sardinia
    Hotele,wille na Sardynii:
    Hotels in Sardinia. Accommodation in Sardinia Italy. Online reservation for Sardinia Hotels.
    Ville in Sardegna - Casa vacanza in Sardegna con Sardinia Villas
    Sardinia - BORGO ISOLA ROSSA - ISOLA ROSSA
    Sardegna Ville, Sardegna Case, affitti sardegna, sardegna appartamenti, villa sardegna, vacanze sardegna, villaggi sardegna, residence sardegna, rent a holiday home in Sardinia, case vacanza sardegna, rentals, villas

    Strona o sardyńskich festiwalach:
    Sardegna, Case Sardegna, Appartamenti Sardegna, Affitti Sardegna, Vacanze Sardegna, Vendita Sardegna, Estate Sardegna

    Biuro włoskie,które zarezerwuje nam wakacje na Sardynii:
    Sardegna - Hotel, Villaggi Turistici, Appartamenti, Residence, Ville. Traghetti.

    Regiony:
    Costa Smeralda:
    Costa Smeralda
    Costa Smeralda in Sardegna: su quiCostaSmeralda.it
    Porto Cervo, Costa Smeralda, www.portocervo.net
    Porto Cervo

    Alghero:
    Alghero Riviera
    bed and breakfast Alghero, Sardegna, appartamenti
    A Guide to Excursions from Alghero, Sardinia

    Castelsardo
    Castelsardo - Sardinia - Village Terraneo
    Castelsardo map

    Transport na wyspie
    www.getaroundsardinia.com - Sardinia, Sardinia Transport, Sardinia Public Transport, Sardinia bus, Sardinia train, Sardinia walking, Sardinia trekking, Sardinia activities, Sardinia outdoors, Sardinia accommodation, Sardinia Bed and Breakfast, Sardin

    Promy

    Ferries to Sardinia - Transports in Sardinia - Sardegne.com
    Ferries to Sardinia 2008

+ Odpowiedz na ten temat

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów