+ Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 25

Temat: Kaliste, najpiękniejsza z wysp

  1. #1
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476

    Kaliste, najpiękniejsza z wysp

    Na Korsykę wybierałam się parę razy, zawsze coś pokrzyżowało plany. Tym razem podróż zaplanowałam w XI zeszłego roku i konsekwetnie planowalam trasę podróży i rezerwowałam wzdłuż niej noclegi. Pociąg dowiózł nas do Wiednia, skąd dotarliśmy wieczorem pierwszego dnia podróży do Salzurga. Tutaj nocleg aby rano pojechać przez Insbruck do Brennero.Krótki postój w Innsbrucku i piękna podróż do przełęczy Brenner, gdzie przesiedliśmy sie na włoski pociąg do Rovereto aby autobusem dotrzeć do Torbole nad J.Garda.Tu trzydniowy odpoczynek i ruszamy do Ligurii, gdzie też spędzimy trzy leniwe dni na zwiedzaniu okolicy. Z Ligurii wyruszamy pociągiem wzdłuż Lazurowego Wybrzeża do Camargue. Tu spędzamy 5 dni na zwiedzaniu okolicy:Avignionu, Nimes, Montpellier,Aigues Mortes. Na Korsykę, początkowo mieliśmy płynąć nocnym promem z Marsylii, która była najbliżej położonym portem naszego miejsca pobytowego w rejonie Camargue-Le Grau du Roi. Jeszcze w Polsce zmieniałam plany i postanowiłam, że na Korsykę popłyniemy super szybkim promem dziennym z Nicei. Prom ten nie tylko szybko płynie, ale wpływa do Calvi, które jest niewiele oddalone od miejsca zarezerwowanego pobytu w Algajoli. Potrzebny więc był jakiś przyzwoity i niedrogi hotel blisko portu w Nicei. Udalo nam się zarezerwować dobry hotel Kyriad /opisałam/ i w ten sposób o 7:30 znaleźliśmy sie w terminalu 1 nicejskiego portu. Bilet na prom firmy SNCM rezerwowałam przez internet, przy wsiadaniu na prom otrzymaliśmy jedynie numery foteli.

    Żegnamy port w Nicei

  2. #2
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Płyniemy niecałe 4 godziny, morze jak stół, nic nie kołysze.
    Przed 12:00 wpływamy do Calvi.


    Wita nas Cytadela w Calvi-wizytówka miasta. Mówią, że Calvi najładniejsze jest od strony morza i ja się z tym zgadzam.




    Cudny port jachtowy w Calvi, w oddali Cytadela

    Ponieważ na dworcu kolejowym dowiadujemy się, że nasz śmieszny tramwajowy pociąg do Algajoli odjeżdża za prawie dwie godziny-ruszamy na zwiedzanie porciku.

  3. #3
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Tuż przy dworcu kolejowym w Calvi jest mały park z ławkami, a stąd piękny widok na port jachtowy u stóp.


    Do Calvi oczywiście niebawem wrócimy, ale teraz czas na pociąg do Algajoli i na zakwaterowanie.


    Widok podczas jazdy ciuchcią, która na niektórych odcinkach można przegonić


    Zapowiada się dobrze, być może będziemy mieszkać w takich domkach jak za oknami?


    Te zatoczki, każda przy swojej miejscowści, też urzekają.

  4. #4
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    W Algajola wysiadamy i dość długo błądzimy w poszukiwaniu naszego ośrodka. Wreszcie udaje nam się trafić...

    To nie nasz ośrodek, chociaż też nam się podoba.



    Nasze studio jest na I piętrze


    Wokoło piękna, zielona okolica, w oddali morze.


    Po półgodzinnym szukaniu ośrodka "Cala di Sole" /przeoczyliśmy drogowskaz przy przelotowej drodze/
    -wreszcie trafiamy do celu. Recepcja zamknięta, czekamy, wołamy. Już za chwilęschodzi z góry właściciel, przesympatyczny Pan, który szybko kwateruje nas w studio, oprowadza po ośrodku. Nie bierze od nas kaucji,
    ani opłaty klimatycznej, a pościel wypożycza nam za darmo.Szczegóły naszego zakwaterowania w Algajola znajdziecie tu:
    http://www.travelforum.pl/korsyka/61...-algajola.html


    Zachód słońca w Algajola.

  5. #5
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Algajola
    Małe miasteczko, typowo turystyczne w rejonie Balagne, gdzie ponoć jest najwiecej słonecznych dni na całej Korsyce.


    Widok na plażę i nasze miasteczko


    Takimi podcieniami chodziliśmy do centrum i dworca kolejowego, charakterystyczne beczki z winem na ulicy.


    Widok na Algajolę z drogi prowadzącej do Calvi.


    A w naszym miasteczku można było trafić na takie cacko

  6. #6
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Postanowiliśmy pojechać do Bastii. Najpierw porannym pociagiem do I'lle Rousse, potem kolejowym autobusem do Ponte Leccia. Tu czeka juz pociąg do Bastii. Do 17 maja ruch kolejowy na Korsyce jakby zamarły,pociągi do Bastii i Ajaccio ruszają albo z Ponta Leccia albo z Corte.Po drodze do Ponta Leccia mijamy ośnieżone szczyty gór.Po godzinie jazdy szalonym pociągiem, po jedynym torze-docieramy do Bastii.






    Główna arteria Bastii

  7. #7
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476

    Charakterystyczne wąskie uliczki przy starym porcie, w dzielnicy Terra Vecchia
    Jak widać, Terra Vecchia w Bastii praniem także stoi...

  8. #8
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Bastia, stolica wyspy nie rzuciła nas na kolana.Nie jest wielkim miastem, choć dość rozległym.
    Z dworca kolejowego należy iść Av.Marechal Sebastiani w dół aż do nowe portu.Potem wzdłuż morza lub przez najbardziej znany plac St-Nicolas /z pomnikiem Napoleona/ do starego portu czyli dzielnicy Terra Vecchia.To tu można znaleźć najbardziej poplątane uliczki okalające port rybacki.Tu można zajrzeć do kościoła St-Jean-Babtiste.
    Ale miala też swoje urocze zakątki jak np. stary port rybacki.



    Widok z portu na stare kamienice


    Dzielnica Terra Nova, wokół Cytadeli.


    Po lewej katedra Ste-Marie

  9. #9
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Docieramy do najwyżej położonej dzielnicy Terra Nova.




    Zegar słoneczny


    Uroczy sklepik z babulenką zaprasza!

    Dzielnica Terra Nova jest najwyżej położoną częścią Bastii. Jest to tzw. część genueńska. Piękny widok na okolicę.Bastia ma zupełnie inny charakter niż np. Calvi.Tak naprawdę to urzekły mnie wąskie uliczki i cała dzielnica wokół starego portu, obecnie w użuciu rybaków.Wycieczka do Bastii zajęła nam cały dzień z racji sporadycznego kursowania pociągów.Sama podróż pociągiem zajmuje raptem 2 godziny.


  10. #10
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476

    Gdybym nie wiedziała, że jestem na Korsyce, obstawiłabym Włochy.

  11. #11
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    I'lle Rousse
    Miato w rejonie Balagne, do którego jechaliśmy 10 minut lokalnym pociagiem.
    Ma zupełnie inny charakter niż "przywieszone" Calvi. Tu są duże otwarte place i prostokątnie odchodzące ulice. Przez to miasteczko wydaje się bardziej rozległe i otwarte niż Calvi, ale pierwsza miłość się liczy-toteż zostałam wierna Calvi, które mnie urzekło jeszcze z morza.W I'lle Rousse można zrobić większe zakupy bo są supermarkety.Tu udalo nam sie spotkać Polaka mieszkającego na stałe, tylko psa mial francuskiego.



    Charakterystyczne skały-wizytówka miasta, groblą można dojść na wysepkę


    Wąskie, okwiecone uliczki i restauracje, które zapraszają...




    Siedzieliśmy na stopniach przed kościołem i patrzyliśmy jak Korsykańczycy grają w kule.

  12. #12
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Korsyka to urzekające samotne zatoczki, którymi była usiana cała droga z naszego Algajola do Calvii.






    Okolice Sant' Ambroggio


  13. #13
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Któregoś upalnego popołudnia /temperatura oscyluje w okolicach 29C/ wracamy do Calvi aby obejrzeć Cytadelę. Twierdza była siedzibą gubernatora wyspy, a teraz rezyduja tu legioniści, których czasami można spotkać na ulicy w Calvi.


    Cytadela, to tu kwateruje pododdzial Legii Cudzoziemskiej.


    Do twierdzy prowadzi zwodzony most.



    Z góry oszałamiający widok na miasto i zatokę.


  14. #14
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Wracamy do naszej Algajoli /Aldżajoli/ i znowu zatoczki jak z bajki.


    W oddali żegnamy zatokę Calvi.


    Mijamy plażę w Lido.


    I samotne domki w okolicach Giorgio.


    I małą, kamienistą zatoczkę w pobliżu Club Med.

  15. #15
    Administrator Maxitravelek Natasza ma wyłączoną reputację Avatar Natasza
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Postów
    30,476
    Corte
    Corte leży 600m npm, w kotlinie, ale na stromym zboczu.


    W Corte jesteśmy przejazdem, stąd odjeżdża nasz pociąg do Ajaccio. Przed nami dwugodzinna podróż
    pociągiem, głownie przez tunele, w tym najdłuższy na Korsyce Vizzavona.


    Po drodze widać ośnieżone szczyty gór.


    I wąskie drogi na wysokości.


    I malutkie osiedla domów w dole.

+ Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów