Każdy kto lubi ruiny, starożytność i jest w Splicie, Biogradzie, Trogirze czy Szibeniku powinien trafić do Solinu. Ruiny starożytnej Salony leżą w pobliżu Splitu i można do
nich dotrzeć podmiejskimi autobusami. Ja jechałam od strony Biogradu autobusem do Splitu. Tuż przed krzyżówką ze Splitem wysiedliśmy i skierowaliśmy sie w lewo.
Najpierw był jakis bar, potem wzdłuż ogrodzenia szliśmy aż do kasy, która mieściła się
w muzeum archeologicznym Tusculum. W muzeum były rzeźby poustawiane w murach.
Na terenie ruin prawie nie było nikogo. W spokoju obejrzeliśmy pozostałości bazyliki z IV w.,resztki cmentarzyska Manastirine z pięknie zachowanymi kolumnami i widocznymi grobowcami. Tuż przy murze widać akwedukt, a nieco dalej stoi dobrze zachowana brama miejska Porta Caesarea.
To przez nią przejeżdżały starożytne rydwany. Wrażenie zrobił na mnie amfiteatr z IIw., duży i świetnie zachowany.
Dobrze zachowane jest też Babtysterium z kolumnami w środku. Niedaleko nich widać termy publiczne. Między poszczególnymi zabytkami biegną polne ścieżki, zarośniete trawą, z pozostałościa kamiennych traktów. Kiedyś Salona była stolicą rzymskiej prowincji Dalmacja z nadania Juliusza Cezara.
Dziś Salona otoczona jest wielkim Splitem, blokami, drogami i wygląda jak nie z tej epoki.

Zdjęcia starożytnej Salony:
http://members.virtualtourist.com/vt/s/?i=...=6&l.l=5e002&t=